PROSLAVA ROĐENDANA

Polustoljetni čuvar grobničke tradicije. Jelenjski KUD Zvir ove godine slavi veliki jubilej

Sanja Gašpert

Foto KUD Zvir

Foto KUD Zvir

Zvir je najznačajnije i najstarije društvo te vrste na području općine Jelenje, ali i u cijelom grobničkom kraju. Od osnutka 1973. godine pa sve do danas snažno se razvija i djeluje neprekidno putem različitih sastavnica, njegujući tradicijski ples i pjesmu, nošnju i običaje



JELENJE – Vrijednost izvorne kulturne baštine prepoznaje svijet, a sve više i lokalne zajednice. Na tom tragu Kulturno-umjetničko društvo Zvir Jelenje već pola stoljeća ljubomorno čuva tradicijski ples i pjesmu, nošnje te običaje. Slavljeničku godinu zvirovci su već započeli tradicionalnim koledvanjem po Jelenju za blagdan Sveta tri kralja, a obilježavanje pedeset godina postojanja društva nastavit će se u petak, 21. travnja s početkom u 19 sati u Domu kulture u Dražicama. U svibnju će se održati svečani koncert u povodu Majčinog dana, na kojem će uz Vokalnu skupinu KUD-a Zvir glazbena umijeća predstaviti i gosti, Ženski zbor Sklad Bakar i Splitski ženski zbor, s kojima će sljedećeg dana biti izvedena i »Messe Basse« Gabriela Fauréa u župnoj crkvi sv. Mihovila Arkanđela u Jelenju.


Z nonine škrinje


– Kao dio revije tradicijskog oblačila »Z nonine škrinje« ove će se godine održati i radionice oblačila i grobničkih frizura, ali na suvremeni način. U sklopu radionice o tradicionalnoj grobničkoj hrani, gdje će prisutni moći i degustirati neke od pripremljenih starih delicija, istaknut će se dijelovi knjige Ade Maršanić »Bogatstvo siromaštva«. Radionica Kampananje va Jelenju održat će se u suradnji sa Župom sv. Mihovila. U lipnju u suradnji s Turističkom zajednicom općine Jelenje planiran je »Tanac pod Kris« na Petrovu. Izložba fotografija pod nazivom »50 godina KUD-a Zvir« bit će otvorena tijekom rujna u Domu kulture u Dražicama. U rujnu će se tradicionalno održati i folklorna manifestacija »Zatancajmo po domaći«, koja je godinama okupljala goste iz cijele Hrvatske i regije, a ove će se godine u slavljeničkom duhu održati koncert folklora u koreografiji voditeljice Martine Mičetić Davidić, najavljuje predsjednica KUD-a Zvir Jelenje Agatha Linić Čabrijan.





KUD Zvir iz Jelenja najznačajnije je i najstarije društvo te vrste na području općine Jelenje, ali i u cijelom grobničkom kraju. Od osnutka 1973. godine pa sve do danas Društvo se snažno razvija i djeluje neprekidno putem različitih sastavnica, što ga svrstava medu ponajbolja društva u regiji.


Grobničko oblačilo


– Pri osnivanju KUD-a Zvir kao prva sekcija formiran je Muški pjevački zbor, koji je kasnije prerastao u Mješoviti pjevački zbor 1982. godine. Tijekom tridesetak godina rada zbor su vodili mnogima poznati Ivo Srdoč, Vinko Bađuk, Zoran Bađuk, Draško Baumgarten, Aleksandra Matić i Ljubo Mulac. Pri KUD-u se 1977. godine osnovala Folklorna skupina, koju je vodila Alenka Juretić. Folklorna skupina do današnjih je dana nastavila s velikim interesom i ljubavlju njegovati izvorni, autohtoni folklor i grobničke običaje, ali i sadržaje iz cijele Hrvatske i regije. Prema kazivanjima najstarijih mještana, a zahvaljujući Alenki Juretić, oživljeni su stari grobnički tanci, autohtono dječje stvaralaštvo Grobničana te starinski napjevi i netemperirano pjevanje koje je notno zabilježila prof. Dorotea Štifanić Mislej. Važno je spomenuti da je na temelju istraživanja koja su provodili Alenka Juretić i dr. Irvin Lukežić ostvarena idejna rekonstrukcija grobničkih nošnji, takozvanog »grobničkoga oblačila«, koje je danas prepoznatljiv vizualni identitet kako KUD-a Zvir tako i grobničkog kraja, govori Agatha Linić Čabrijan.


Dodaje da je Limena glazba osnovana 1981. i uključivala je mahom učenike osnovne škole na čelu s voditeljem Nikolom Žuvelom. Krajem 1982. godine započela je s radom i Tamburaška sekcija, uz stručne voditelje Radojku Ćućić, Ivicu Kalimana i Emila Mancea, koji su postigli zavidne rezultate u regiji.


Tići kantaju


Godine 1994. započeo je s radom i dječji zbor Grobnički tići, koji je uključivao djecu predškolske i školske dobi. U sklopu literarnih i glazbenih radionica njegovalo se zborsko i solo pjevanje, djeca su pisala pjesme i glazbu za koje su se osmišljavale koreografije.


– Pjesme za »tiće« pisali su i mnogi grobnički pjesnici i glazbenici. Svakog se proljeća održavala manifestacija dječjeg i stvaralaštva za djecu – »Grobnički tići kantaju«, kao rezultat jednogodišnjeg rada navedenih radionica. S Grobničkim tićima radio je stručni tim mentora – Dorotea Štifanić Mislej, Radojka Ćućić, Heidi Rački, Barbara Ćućić, Lili Koludrović, Alenka Juretić, Vlasta Juretić, Olesija Malvić, Martina Mičetić Davidić i Davor Juretić. Tijekom dvadeset godina rada napisano je 150 dječjih pjesama, koje su izdane u knjizi »Grobnički tići«, kaže Linić Čabrijan.



Dodaje da je zbog zainteresiranosti djece i mladih osnovan i Glazbeni tečaj 1994. godine, gdje je djeci omogućeno učenje sviranja harmonike, klavira, električnih klavijatura, gitare, tambure, sopila, a kraće vrijeme i glazbena igraonica za najmlađe. Nastavu su održavali Dorotea Štifanić Mislej, Radojka Ćućić, Ivan Mladenić, Raoul Devjak, Ljubo Mulac, Heidi Rački, Lili Koludrović, Monika Marušić, Luiza Gašparović, Barbara Ćućić, Emil Mance, Radmila Dašić i Pavao Kombol.


Vokalna skupina


Iz manifestacije »Grobnički tići kantaju« izrasla je Vokalna skupina KUD-a Zvir, kao sljednik pjevačke tradicije u Zviru. Osnovana je 2003. te je od tada aktivni sukreator društvenog i umjetničkog života Grobnišćine i šire. Skupina njeguje široki repertoar skladbi hrvatskih i stranih autora, no s ciljem očuvanja nematerijalne baštine većinu programa temelji na umjetničkim i izvornim skladbama ovog podneblja karakterističnog zvuka »istarske ljestvice«.


– Tijekom pedeset godina stvaralaštva pojedine skupine KUD-a organizirale su i nekoliko manifestacija koje imaju dugogodišnju tradiciju. Stoga je ove godine u znaku obilježavanja 50. obljetnice osmišljen bogat program koji uključuje kako njihovu realizaciju tako i predstavljanje novih događanja i radionica. Svi će se programi realizirati uz pomoć dobročinitelja KUD-a Zvir – Primorsko-goranske županije, Općine Jelenje, tvrtke Thermothechnik, Turističke zajednice općine Jelenje i Župe sv. Mihovila Arkanđela u Jelenju, kaže Linić Čabrijan.


»Zlatni pir« u prosincu


Vokalna skupina ove godine obilježava 20 godina uspješnog djelovanja, a svoju će obljetnicu obilježiti koncertom u studenom, na Martinju. Na koncertu će biti prezentirane skladbe različitih stilova i karaktera, pod dirigentskom palicom umjetničkog voditelja Davora Juretića.


– Kao završna svečanost obilježavanja 50 godina postojanja KUD-a Zvir u prosincu će se održati priredba »Zlatni pir«. Grobnički pir je predstava koja osuvremenjeno prikazuje svatovske običaje u grobničkom kraju s početka 20. stoljeća. U njoj će publika moći osjetiti atmosferu vjenčanja putem prikaza događanja donošenja takozvane »dote«, vjenčanja, slavlja, plesa i pjesme i, naravno, jela koja su tradicionalno bila njegov sastavni dio. S prisutnom svijesti o potrebi odgoja i obrazovanja djece i mladih te prijenosa tradicijske, glazbene i kulturne baštine na mlade generacije, nadamo se da će KUD Zvir slaviti i onu sljedeću, dijamantnu, 75. obljetnicu postojanja, kaže predsjednica Društva Agatha Linić Čabrijan.