povezane vijesti
- ‘Samo želim raditi’: Riječanka ima dvije diplome, ali nikako ne prolazi na natječajima za zapošljavanje u Gradu Rijeci
- Marko Filipović predložio najveći proračun ikada i najavio novu kandidaturu za riječkoga gradonačelnika
- U planu nadogradnja dvije velike riječke škole. Evo kada bi trebali početi radovi na Drenovi i Zametu
Polaznici 26. naraštaja Ratne škole „Ban Josip Jelačić“ u sklopu svog studijskog putovanja, koji je dio njihovog obrazovnog programa, i ove su godine posjetili Rijeku i Primorsko-goransku županiju.
Od 13 polaznika 26. naraštaja Ratne škole „Ban Josip Jelačić“ njih osam je iz Hrvatske od kojih je 5 visokih časnika iz Hrvatske vojske te po jedan polaznik iz Hrvatskog sabora, Ministarstva vanjskih i europskih poslova te Ravnateljstva policije MUP-a RH, a pet polaznika su pripadnici Oružanih snaga iz inozemstva odnosno po jedan polaznik iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Njemačke, Sjeverne Makedonije i Slovenije.
S polaznicima Ratne škole na čelu s brigadirom dr.sc. Nenadom Samardžićem, načelnikom Ratne škole “Ban Josip Jelačić” susreli su se pročelnik Upravnog odjela za opće poslove Grada Rijeke Marijan Vundać i zamjenica župana Primorsko-goranske županije Marina Medarić.
Pročelnik Vundać ukratko je predstavio Rijeku kao središte Primorsko-goranske županije istaknuvši kako se radi o gradu zanimljive i burne prošlosti, bogatog industrijskog naslijeđa, ali i gradu čiji se razvoj danas temelji na razvoju inovacija, znanja i novih tehnologija u području IT industrije. Spomenuo je i kako Rijeka bilježi konstantan porast turističkog prometa pozicionirajući se kao grad urbanog turizma te kako je bila prvi hrvatske grad koji je ponio titulu Europske prijestolnice kulture što je omogućilo ulaganje znatnih sredstava u kulturnu infrastrukturu zahvaljujući čemu danas imamo Art kvart, smješten u bivšu tvornicu Rikard Benčić čime je i industrijska infrastruktura dobila novu namjenu.
U kontekstu posjeta pripadnika vojne škole, pročelnik je istaknuo i veliki doprinos Rijeke i riječkih branitelja u Domovinskom ratu rekavši kako grad nije bio direktno izložen ratnim stradanjima, ali kako su se tu odradile mnoge taktičke i političke akcije koje su utjecale na ratna zbivanja.
Zamjenica župana Marina Medarić predstavila je Primorsko-goransku županiju i njezine specifičnosti istaknuvši kako je to regija koja ima dobre uvjete za život te kako je riječ o kraju vrlo otvorenih i srdačnih ljudi. Istaknula je kako u mnogim djelatnostima koje su u ingerenciji županije nastoje korisnicima pružiti nadstandard, a istaknula je velika ulaganja u školstvo i zdravstvo za što županija izdvaja nešto više od polovine proračuna.
Podsjetila je i kako su u suradnji s udrugama proizašlima iz Domovinskog rata u Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja otvorili zbirku posvećenu Domovinskom ratu čime se željela odati počast svim poginulim hrvatskim braniteljima. Dodala je kako je odaziv na mobilizaciju za vrijeme Domovinskog rata bio najveći upravo na području Primorsko-goranske županije te kako i danas dobro surađuju s udrugama proizašlima iz Domovinskog rata.
Načelnik Nenad Samardžić objasnio je kako je ova Ratna škola s međunarodnim karakterom najviša obrazovna vojna ustanova u Hrvatskoj, ali i da je riječ o civilno-vojnom programu izobrazbe. Dodao je i kako je riječ o završnoj razini obrazovanja časnika u Hrvatskoj te kako je većina aktualnih hrvatskih generala završila svoju izobrazbu upravo u ovoj školi koja je s radom započela 1998. godine.
Ratna škola „Ban Josip Jelačić” Hrvatskog vojnog učilišta “Franjo Tuđman” najviša je vojno-civilna obrazovna institucija u Republici Hrvatskoj koja obrazuje visoke časnike oružanih snaga kao i druge državne dužnosnike da budu školovani i prepoznati kao budući strateški nacionalno-sigurnosni vođe. Poseban naglasak u Ratnoj školi se daje razvoju polaznika kao karakternih strateških lidera koji mogu kritički i kreativno razmišljati u složenom i neizvjesnom globalnom okružju.