Fakultet zdravstvenih studija

Počeo skup o optimizaciji i opravdanosti CT pregleda, sudjeluje veliki broj eminentnih svjetskih stručnjaka

Ervin Pavleković

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Radionicu koja je danas započela vodit će profesor Mannudeep Kaldra, radiolog iz bolnice Massachusetts General Hospital te redoviti profesor na sveučilištu Harvard iz Bostona



RIJEKA Međunarodna radionica “Regional Training Course on Justification and Optimization in Computed Tomography”, odnosno skup koji se održava od 3. do 7. travnja na temu optimizacije i opravdanosti CT pregleda, danas je započeo na Fakultetu zdravstvenih studija.


Na petodnevnom skupu sudjeluju brojni stručnjaci iz više europskih zemalja, točnije 31 polaznik iz 19 europskih zemalja, a namijenjen je kliničkim radiolozima i radiološkim tehnolozima koji su svakodnevno uključeni u provedbu procedura vezanih za radiološke metode snimanja. Radionicu koja je danas započela vodit će profesor Mannudeep Kaldra, radiolog iz bolnice Massachusetts General Hospital te redoviti profesor na sveučilištu Harvard iz Bostona u SAD-u, a osim stručnjaka iz SAD-a i Europe na skupu i u radionici sudjeluju i riječki radiolozi, radiološki tehnolozi te medicinski fizičari koji se bave primjenom fizike u dijagnostičkoj i intervencijskoj radiologiji.





U uvodnome dijelu svečanoga otvaranja skupa na Fakultetu zdravstvenih studija govorili su ravnatelj KBC-a Rijeka prof. dr. sc. Alen Ružić, dekan Medicinskog fakulteta u Rijeci prof. dr. sc. Goran Hauser i predstojnik Kliničkog Zavoda za radiologiju prof. dr. sc. Damir Miletić, koji su istaknuli kako je održavanja ovoga skupa u Rijeci iznimno važno, jer je Rijeka regionalni centar izvrsnosti. IAEA-ova specijalistica za zaštitu od zračenja dr. sc. Jenia Vassileva naglasila je kako je ideja o skupu zaživjela još prije pandemije, a da se skup održava u Rijeci odlučeno je zbog stručnjaka koji ovdje rade te prijašnje dobre suradnje s njima. Svrha skupa je, naglasila je, pružanje bolje usluge pacijentima.


Nakon uvodnog službenog dijela, sudionici radionice i skupa koji dolaze iz raznih europskih zemalja, između ostalog Hrvatske, Slovenije, Bosne i Hercegovine, Mađarske, Sjeverne Makedonije, Albanije, Estonije, Kirgistana, Turske, Ukrajine, Malte, Cipra, kratko su se predstavili s mjestom i područjem rada, a nakon toga dr. sc. Vassileva održala je predavanje o zdravstvenim rizicima radijacije u kojemu je istaknula važnost balansa između zdravstvenih rizika i ishoda radiografije.



Kako navode organizatori, korištenje X-zraka u dijagnostici pruža mogućnost “pogleda” u unutrašnjost ljudskog tijela i predstavlja osnovu suvremene medicine jer se tako omogućava planiranje i izvođenje drugih medicinskih postupaka. Kod pacijenata kod kojih postoji indikacija, dobrobit je stoga neusporedivo veća od mogućih štetnih utjecaja uporabe ionizirajućeg zračenja. Optimizacija takvih postupaka važna je jer se njome postiže to da uz najmanju moguću izloženost pacijenta kvaliteta dobivenih slikovnih podataka omogući specijalistu radiologije odgovaranje na određeno kliničko pitanje. S obzirom na to je i sama tema radionice opravdanost izvođenja procedure kompjutorizirane tomografije, kao i kontinuirana optimizacija samih procedura koja zahtijeva suradnju svih stručnjaka uključenih u postupak.



Održavanje ovog važnog događanja temelji se na odličnim rezultatima IAEA projekta “CRO6015 Upgrading Dose Management and Optimization in Computerized Tomography” ostvarenim 2017. godine u KBC-u Rijeka, u sklopu kojeg je održana vrlo uspješna nacionalna radionica vezana za optimizaciju postupaka kompjutorizirane tomografije, a u riječkoj su bolnici tada boravili eksperti iz IAEA-e koji su iskazali pohvale i punu podršku za funkcioniranje i vrednovanje sustava oslikavanja kompjutoriziranom tomografijom na Kliničkom zavodu za radiologiju KBC-a Rijeka.