Foto: Ana Križanec
Smještena u idiličnoj uvali obrubljenoj gustom vegetacijom, od 1985. godine diči se titulom prve riječke plaže prilagođene invalidima i teško pokretljivim osobama
povezane vijesti
Nakon višetjednog patroliranja riječkim plažama, ekipa Novog lista uspjela je dobaciti i do zapadnog dijela riječke obale, na područje spojnice s opatijskom rivijerom, poznatom i kao plaža Kostanj koja, iako drukčije namjene od većine plaža, svejedno jamči ugodan i skriven boravak u prirodi u relativnoj blizini svih sadržaja.
Smještena u idiličnoj uvali obrubljenoj gustom vegetacijom, ova plaža od davne 1985. otkako je stavljena u funkciju, može se dičiti titulom prve riječke plaže prilagođene invalidima i teško pokretljivim osobama.
Otvorena na inicijativu dr. Antona Nine Živkovića – liječnika, osnivača i prvog predsjednika Društva tjelesnih invalida u Rijeci – prve značajnije promjene Kostanj počinje doživljavati 1996. godine, kada je dodatno opremljen u sklopu projekta proširenja, uređenja i suvremenog opremanja koje su proveli Grad Rijeka i Odjel gradske uprave za zdravstvo i socijalnu skrb.
Nema mreže
Naizgled zaista djeluje da plaža Kostanj pruža sve potrebno svojim korisnicima – prilazeći primjećujemo da je nekoliko minuta hoda šetnicom dovoljno kako bi se pristupilo obližnjem ugostiteljskom objektu, ali i sadržajima poput parka i stolnog tenisa, a sama plaža opremljena je napravom za spuštanje teških invalida u more, rampom za ulazak lakših invalida u more, sanitarnim čvorom, tuševima, rukohvatima uz, dakako, praktičan betonski prilaz moru.
No, ne bi se svi složili s time da sadržaji na plaži zadovoljavaju sve potrebe korisnika, a ponajmanje ne Vlado Petrović, stariji gospodin koji svoje vrijeme na plaži provodi u tročlanom društvu ispod suncobrana, a ne libi se udijeliti poneku primjedbu.
– Ja koristim četrdeset godina ovu plažu, mi smo i osnivači ove plaže, govori nam.
– Uvijek je bila zaštitna mreža, sad nema mreže, sve samo pluta. Čujte, ako dođe neka velika ribetina, da ne kažemo morski pas, uspjet će ući, ali nekako se lagodnije čovjek osjeća uz mrežu, dodaje Vlado.
Uglavnom dobar dojam
Također, ističe da velik dio pritiska zbog odgovornosti spada na spasiteljsku službu.
– Jedan spasitelj ovdje je da spašava, da pruži prvu pomoć jer je za to educiran, a on mora tu doći i invalide u kolicima stavljati u more i vaditi ih iz mora. Invalidi bi trebali imati asistenta, trebali bi imati jednog ili dva pomoćnika koji će donijeti suncobran, dodaje.
Kako tvrdi, česti posjetitelji plaže nisu samo ljudi s invaliditetom za koje je i namijenjena, već i prolaznici koji ne poštuju njihov djelić prostora na obali, od kojih su rijetki oni koji će savjesno izabrati kupanje na drugoj plaži.
– Ove kockice označene su znakovima invalida, a pedeset posto onih koji dođu nisu invalidi. Jedan dan ovdje su bili muž i žena, Poljaci, s djetetom, vidjeli su znakove invalida, a nisu invalidi, okrenuli su se i otišli su, dodaje Vlado.
Unatoč primjedbama, doima se da blizina sadržaja i plaža sama po sebi manje-više ostavlja dobar dojam među posjetiteljima.
– Sve mi paše, mislim, jedino što tu fali stolica i suncobrana, ističe Ljerka Grba, sugovornica unutar istog tročlanog društva.
– Ima za djecu sladoled, ima i kava i pivo. Tu nema primjedbi, prostor je u redu, tuševi u redu, uglavnom sve je u redu, na kraju dodaje Vlado.
Pohvala za prijevoz
U daljnjoj potrazi za sugovornicima nailazimo na Nedžada Dizdarevića koji nam je skrenuo pažnju i na pitanje prijevoza osoba s invaliditetom do Kostanja.
– Pristup s glavne ceste dosta je diskutabilan, ali mogu pohvaliti Grad Rijeku da su prošle godine, po mom viđenju, bila tri kombija za prijevoz putnika, a ove godine dva, što nije bio slučaj u pretpandemijsko vrijeme jer tih je vozila bilo manje, ističe Nedžad.
– Taj prijevoz smiju koristiti osobe koje su teže pokretne i u kolicima, oni imaju besplatan autobus, to je Grad Rijeka omogućio, sve zone koje Autotrolej pokriva možemo koristiti, a inače Udruga osoba s cerebralnom i dječjom paralizom dosta toga pokriva što se tiče prijevoza, ne konkretno za plaže, nego za neke druge stvari, kaže.
Gdje je Plava zastava?
Prema informacijama iz Grada Rijeke, prijevoz osoba s invaliditetom omogućen je pomoću minibuseva kapaciteta za četiri invalidska mjesta i četiri pratioca, a korisnicima je direktno od mjesta stanovanja omogućen i posjet kulturnim i zabavnim sadržajima.
Iako je Kostanj navodno jedna od najopremljenijih plaža za invalide na Mediteranu, sa zadovoljavajućim prostornim rješenjem i visinski prilagođenim terasama, mnogi kupači svejedno izražavaju nezadovoljstvo nekim od temeljnih sadržaja za olakšavanje pristupa moru, a jedan od problema koji se, kako saznajemo, duže vremena provlači jest nepraktičnost i zapuštenost dizalice za spuštanje težih invalida u more.
Također, daje se primijetiti da, iako je plaža nositelj Plave zastave, ove godine ona nije uobičajeno izložena, što kod mnogih stvara pomutnju jer ugodnije je kupati se uz barem prividno jamstvo čistoće mora.
Ispunjava potrebe
Uz poneku kritiku i vrlo jasan stav kupača da na ovoj plaži nisu dobrodošli baš svi, a posebice ne oni koji ne poštuju pravila ponašanja, posjetitelji plaže Kostanj iznimno su prijateljski raspoloženi. Dapače, jedino što traže jest barem trunčica razumijevanja i poštovanja od strane drugih posjetitelja, ali i dakako, žurnija intervencija nadležnih za neka neriješena pitanja, posebice dizalicu za invalide.
Po svemu sudeći, kupači na Kostanju, iako jasnih stavova i želje za promjenom, svejedno ostaju zahvalni na mogućnosti boravka na svom skromnom djeliću kopna.
– Bitno nam je da možemo doći, da imamo pristup moru, inače jedino ovdje se možemo kupati iako živimo u Opatiji, govore nam Sanja i Sonja Lalošević koje, iako prepoznaju probleme plaže, kratko i jasno zaključuju da boravak na plaži Kostanj svejedno većinom ispunjava njihove potrebe.