TRADICIONALNA POMOĆ

PGŽ-om će i ovoga ljeta patrolirati policajci iz inozemstva: Predstavljeni “plavci” iz Poljske, Slovačke, Slovenije i Njemačke

Vladimir Mrvoš

Foto PUPG

Foto PUPG

 Riječ je o jedinstvenom i već tradicionalnom projektu MUP-a koji se provodi od 2006. godine, a u njemu je do sada sudjelovalo 20 policijskih organizacija iz 18 zemalja sa 910 stranih policijskih službenika



RIJEKA – Strani policajci za vrijeme turističke sezone više nisu atrakcija na Kvarneru. No, za mnoge strane goste koji borave na godišnjem odmoru i malo se previše opuste susret s policajcem iz vlastite zemlje u zatvoru strane zemlje predstavlja svojevrsni šok.


Zanimljive zgode ispričao nam je policajac iz Slovenije, Dominik Osrečki, koji radi na ispomoći kolegama iz Policijske uprave primorsko goranske. Prvo je sa svojom kolegama iz Rijeke izašao na očevid prometne nesreće u kojoj su se sudarila dva vozila iz Slovenije. Vozači su bili prilično zbunjeni njegovim prisustvom, ali i u neku ruku sretni jer su se osjećali malo sigurniji, i zbog jezika i zbog “rješavanja papira”. Druga zgoda se dogodila kada je jedan njegov sunarodnjak malo više popio, radio nered i na kraju završio u pritvoru “sa svojom pričom”. Kada ga je u policijskom zatvoru posjetio “njegov policajac u uniformi”, zbunio se i začudio što se to događa, te se odmah otrijeznio, “promijenio priču” sve priznao i stvar je brzo riješena na opće zadovoljstvo.


 





Policijska uprava primorsko-goranska i ove godine provodi projekt “Sigurna turistička destinacija” u kojem sudjeluju strani policijski službenici. Riječ je o jedinstvenom i već tradicionalnom projektu MUP-a koji se provodi od 2006. godine, a u kojem zajedničkim djelovanjem hrvatskih i stranih policijskih službenika se ostvaruje najveća moguća razina sigurnosti u vrijeme turističke sezone. U Projektu je do sada sudjelovalo ukupno 20 policijskih organizacija iz 18 zemalja s 910 stranih policijskih službenika na području više policijskih uprava u Hrvatskoj. U Policijsku upravu primorsko-goransku prvi strani policijski službenici stigli su 2007. godine i to iz Austrije, a djelovali su na otoku Krku.


Ove godine na Kvarneru borave policijski službenici iz Njemačke, Poljske, Slovačke i Slovenije koji su ove godine raspoređeni na području Rijeke i Crikvenice te otoka Krka i Malog Lošinja u turnusima po mjesec dana i uz njih su bili načelnici policijskih postaja-Marijan Čančarević iz Rijeke, Dražen Hriljac iz Krka, Josip Gazilj iz Malog Lošinja te iz Crikvenice pomoćnik načelnika Krešimir Boras.


U Rijeci na pomoći hrvatskim kolegama i poljskim turistima nalaze poljski policajhci Jakub Sira i Szymon Pasturczak do kraja kolovoza. U Crikvenica su policajci iz Slovačke, Do početka kolovoza to su Igor Dedik i Marián Záhon, a zamijenit u kolovozu Roman Hájek i Jaroslav Majcher. Oni su došli i svojim vozilom, a Igor Dedik odlično govori hrvatski jezik.Na krku do sredine kolovoza je već spomenuti policajac iz Slovenije Dominik Osrečki, na Malom Lošinju odnosno Cresu Cres nalaze policijski poliicajka Olivia Weidel i Policajac Hannes Matzke, koje će u kolovozu zamijeniti Strahinja Cvijančević.


Strani policajci u zajedno s hrvatskim kolegama provode nadzor bez službenog naoružanja i primjenjuju policijske ovlasti uz određena ograničenja.


– Njihova osnovna zadaća pomoći našim policijskim službenicima u uspostavi što bolje komunikacije s turistima iz njihove matične zemlje, a sve u cilju postizanja maksimalne sigurnosti turista i ostalih građana. Prepoznatljivost kvalitete ovog projekta koja se proširila i izvan granica Europe pa su se u djelovanju projekta pridružile i zemlje s dalekog istoka poput Kine i Koreje čiji policijski službenici su raspoređeni u Zagrebu, Dubrovniku i Splitu, kaže zamjenik načelnika Policijske uprave Tomislav Dizdar.


Vlado Haramija, voditelj Službe temeljne policije u PU primorsko-goranskoj istaknuo je važnost zajedničkih policijskih ophodnji ili nadzora u prometu te suradnje u preventivnim aktivnostima, poput kriminalističkih istraživanja u kojima sudjeluju strani policijski službenici ako su sudionici strani državljani.


– Tako se brže dolazi do rješavanja postupanja, a i smanjivanja stope kriminaliteta u vrijeme turističke sezone, napominje Haramija.


Igor Dedik iz slovačke policije i u okviru ove međunarodne suradnje dolazi u Hrvatsku još od 2010. godine, raspoređen je uglavnom u Crikvenici, ali i u ostalim priobalnim policijskim upravama, pa već izvrsno govori hrvatski jezik i na Kvarneru se već osjeća kao kod kuće. Drugi policajci osim slovenskog uglavnom govore engleski, a prijašnjih godina bilo je policajaca iz Njemačke koji su dobro govorili hrvatski. Zanimlji susret dogodio se na šetnji gradom kada su policajci iz Poljske “naletili” na grupu svojih sunarodnjaka. Veselju i čuđenju nije bilo kraja, pa se još jednom pokazalo da je projekt “Sigurna turistička destinacija” osim što pridonosi većoj razini sigurnosti za vrijeme turističke sezone i usmjeren primarno na zaštitu i sigurnost domaćih i stranih turista, dobar turističko propgandni potez. Projekt je započeo je kao “Sigurna turistička sezona”, a prije dvije godine je zamijenio ime u “Sigurna turistička destinacija”, ali je u stvari i dalje ostalo kao jedna dobra ideja koja bi se mogla proširiti i s policajcima iz ostalih zemalja čiji su turisti najbrojniji na Kvarneru, kao jeftin i relativno dobar marketinčki potez.