Foto Mateo Levak
Iako u Hrvatskoj postoji sustav koji regulira podržano zapošljavanje, on nedovoljno uspješno odgovara na specifične potrebe ovih, na tržištu rada, ranjivih skupina
povezane vijesti
RIJEKA – U prepunoj dvorani Hotela Jadran, gdje se tražila stolica više, otvoren je Festivala mentalnog zdravlja – Mentalfest. Festival se organizira povodom obilježavanja Svjetskog dana mentalnog zdravlja, koji se obilježava 10. listopada, a ovogodišnjeg tema je “Mentalno zdravlje je univerzalno ljudsko pravo”. Veliki broj gostiju iznenadio je i same organizatore, koji nisu po njihovim riječma očekivali tako veliki odaziv. Konferenciju je organizirala Udruga Vida u okviru provedbe projekta “IPSilon”- primjena učinkovitog modela podržanog zapošljavanja osoba sa psihosocijalnim poteškoćama koje je financiran sredstvima ACF Hrvatska.
– Osobe s poteškoćama mentalnog zdravlja, posebno one s umjerenim i težim, u značajnom postotku su nezaposlene i radno neaktivne. Barijere pri zapošljavanju su mnoge, a budući da su rad i zaposlenost značajne determinante poboljšanja funkcioniranja, problem nezaposlenosti usporava i otežava ukupni oporavak te dovodi u pitanje zajamčena prava na najviši standard postizanja zdravlja kao i pravo na rad.
Cilj ove konferencije je razmjena znanja i informacija te jačanje mogućnosti ove skupine sugrađana u prakticiranju prava na rad i sveobuhvatni oporavak doprinosom cjelovitosti i efikasnosti sustava podrške u zapošljavanju, promocijom dokazanih rješenja za unaprjeđenje te povećanjem vidljivosti ovog društvenog problema, rekla je na otvaranju konferencije Ivana Mladina iz udruge Vida.
Zamjenik gradonačelnika Rijeke Goran Palčevski, rekao je da na konferenciji nije samo protokolarno, te da se radi o toj temi ozbiljno razmišlja kada je riječ o socijalnoj politici Grada Rijeke, a da se sadašnjim i budućim programima pomaže osobama spsihosocijalnim poteškoćama.
Organizator Mentalfesta je Dom za odrasle osobe Turnić, u partnerstvu s Gradom Rijeka, Nastavnim zavodom za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije i Udrugom za pomoć ovisnicima Vida.
U sklopu otvorenja održana je konferencija na temu “Zapošljavanje osoba s poteškoćama mentalnog zdravlja: zajednički posao na putu oporavka”. Uvodna predavanja održali Ivana Mladina, koja je predstavila rezultate projekta IPSilon, te Thomas Knutzen iz Norveške i Lorenzo Pallizza sa Sveučilišta u Bolonji kao partneri IPS projekta.
Na predavanjima se moglo čuti kako osobe s poteškoćama mentalnog zdravlja, osobe s problemima ovisnosti te druge osobe koje imaju otežano psihosocijalno funkcioniranje, nisu konkurentne na suvremenom tržištu rada te imaju potrebu za podrškom i pomoći kako pri zapošljavanju tako i tijekom zaposlenosti. Iako u Hrvatskoj postoji sustav koji regulira podržano zapošljavanje, on nedovoljno uspješno odgovara na specifične potrebe ovih, na tržištu rada, ranjivih skupina kao i na potrebe drugih aktera uspješnog radnog odnosa – poslodavaca i stručnjaka koji sudjeluju u njihovom oporavku. Obzirom da su rad i zaposlenost značajne determinante poboljšanja socijalnog funkcioniranja, problem nezaposlenosti usporava i otežava ukupni oporavak te dovodi u pitanje zajamčena prava na najviši standard postizanja zdravlja kao i pravo na rad.
– Cilj IPSilon projekta je utjecati na povećanje mogućnosti ovih skupina sugrađana u prakticiranju prava na rad i sveobuhvatni oporavak te doprinijeti cjelovitosti i efikasnosti sustava podržanog zapošljavanja, povećanju vidljivosti ovog problema kao i promociji dokazanih rješenja za unaprjeđenje, rekla je Mladina.