Povijesna jezgra Krka

Završena energetska obnova zgrade koju Krčani zovu “starim vrtićem”

Mladen Trinajstić

Zgrada u kojoj djeluju Centar za kulturu grada Krka i Dječji vrtić »Katarina Frankopan« energetski je obnovljena i osuvremenjena upotrebom kvalitetnih izolacijskih materijala, čime će visoki energetski troškovi biti značajno smanjeni



KRK – Jedna od građevina javne namjene u obnovu i revitalizaciju kojih se posljednjih godina na području grada Krka ulažu veliki napori, ali i značajna sredstva je i ona u kojoj je sjedište Centra za kulturu grada Krka kao i područna vrtićka jedinica Dječjeg vrtića »Katarina Frankopan«. Nakon višemjesečnih zahvata, nedavno je zgotovljena energetska obnova zgrade Krčanima poznate kao »stari vrtić«, kompleksa društvene namjene koncem 70-ih godina prošlog stoljeća izgrađenog u povijesnoj jezgri grada Krka, u ulici Galija, odnosno u neposrednom susjedstvu osnovne škole.


Bespovratna sredstva


Kako nam je predstavljeno iz Ureda krčkog gradonačelnika Darija Vasilića, za ovaj projekt energetske obnove i temeljitog preuređenja spomenutog objekta u vlasništvu Grada Krka bilo je odobreno gotovo 50 posto bespovratnih sredstava iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Zahtjevnom, ali i »osjetljivom« obnovom zgrade javne namjene smještene u krčkoj starogradskoj jezgri, a koja je zbog svojih karakteristika ujedno i zona posebne konzervatorske zaštite, u budućnosti se očekuje značajno smanjenje energetskih troškova, kao i emisije ugljičnog dioksida. Zgrada Centra za kulturu grada Krka i Dječjeg vrtića »Katarina Frankopan« energetski je obnovljena i osuvremenjena upotrebom kvalitetnih izolacijskih materijala, a što je, kažu nam upućeni, vrlo važno, s obzirom na to da je njena dosadašnja uporaba korisnicima uzrokovala poprilično visoke energetske troškove koji će, kroz energetsku obnovu, sada biti značajno smanjeni.


Energetskom obnovom tako je postavljen novi fasadni sustav oplošja zgrade preko postojećeg fasadnog sustava, i to na svim pročeljima. Ugrađena je toplinska izolacija od mineralne vune debljine 10 centimetara, postavljena je toplinska izolacija stropa prema potkrovlju te je ugrađena nova energetski učinkovitija vanjska stolarija. Dodatne energetske uštede postići će se zamjenom postojećeg sustav grijanja novim sustavom s dizalicom topline u izvedbi zrak-voda, za grijanje i hlađenje. Postojeća rasvjeta zamijenjena je učinkovitijom LED rasvjetom.




Zahvaljujući suradnji Grada Krka s tvrtkom Delfin grupa iz Rijeke koja je svoje kvalitete dokazala i kroz obnovu više drugih krčkih javnih zgrada, uključujući i one u kojoj je sjedište komunalne tvrtke Vecla, uspješnom prijavom projekta energetske obnove na natječaj za energetsku obnovu zgrada javnog sektora, ostvarena su prava na korištenje značajnih bespovratnih sredstava.


Izvorna funkcija


– Ukupna vrijednost investicije prema Ugovoru s Fondom iznosila je nešto više od 553 tisuće eura (iliti 4,17 milijuna kuna u vrijeme potpisivanja ugovora 2022. godine), od čega je iznos od 265.445,62 eura (odnosno dva milijuna kuna, prema istom ugovoru) osigurao Fond – objasnio nam je krčki gradonačelnik. Napomenuo je i da je ostatak novca nužnog za realizaciju ovog važnog i vrijednog projekta osigurao Grad Krk, iz vlastitih proračunskih sredstava.


Ta građevina, osim kao sjedište te gradske ustanove u kulturi, od prije koju se godinu iznova u prostoru jedne svoje etaže vratila i onoj svojoj »izvornoj« funkciji, zbog koje je pred više od četiri desetljeća zapravo bila i izgrađena – organiziranju i provođenju aktivnosti predškolskog odgoja. Iako je većina krčkih vrtićaraca i jasličara smještena u novom vrtiću na lokaciji Smokvik, pred nekoliko se godina zbog strelovitog porasta broja mališana pojavila potreba za vraćanjem prostora koji su ondje u međuvremenu korišteni za sportske i trenažane aktivnosti krčkih karatista njihovoj prvotnoj nakani. Ondje tako i sad aktivni područni vrtić ostat će u funkciji skrbi o mališanima predškolskoga uzrasta sve dok se u skorijoj budućnosti ne izgradi novi dječji vrtić u Vrhu, a s vremenom i dodatno prošire kapaciteti vrtićkog kompleksa na Smokviku, kad će se sada obnovljeni i energetski osuvremenjeni »stari vrtić« moći vratiti nekim drugim, ništa manje važnim i vrijednim društvenim aktivnostima i potrebama Krčana.


Godišnja ušteda 42 posto


Energetskom obnovom zgrada Centra za kulturu grada Krka i Dječjeg vrtića »Katarina Frankopan« smanjit će svoje godišnje energetske potrebe za grijanje za više od 42 posto, dok će se korištenje primarne energije smanjiti za čak 75 posto u odnosu na stanje prije obnove. Značajno će se umanjiti i emisije stakleničkih plinova, za čak 42 posto. Izvođač radova bila je tvrtka Izgradnja iz Crikvenice, koja je projekt zgotovila u ugovorenom desetmjesečnom roku.