Odlagalište Sorinj trebalo bi biti u cijelosti sanirano do idućeg proljeća / Foto Snimio Ivica TOMIĆ
Predviđeno trajanje radova iznosi 10 mjeseci, dok cjelokupna provedba projekta traje do ishođenja uporabne dozvole, nakon čega slijedi operativna faza projekta - monitoring i održavanje saniranog odlagališta, i to kroz idućih 30 godina
povezane vijesti
RAB Na Rabu su sredinom svibnja i službeno započeli radovi na sanaciji odlagališta otpada Sorinj, vrijedni gotovo 25 milijuna kuna.
Posao obavlja Zajednica ponuditelja: HIS Donja Višnjica i VIGRA Supetarska Draga, dok usluge stručnog nadzora i koordinatora zaštite na radu nad izvođenjem radova obavljaju FLUM-ING Rijeka i INSTITUT IGH Zagreb, usluge projektantskog nadzora tvrtka H-PROJEKT Zagreb, dok je za upravljanje projektom, tehničku pomoć te promidžbu i vidljivost projekta zadužena tvrtka Maxicon.
Projekt sanacije i zatvaranja odlagališta neopasnog otpada Sorinj provodi se sukladno Ugovoru o dodjeli bespovratnih sredstava za projekte koji se financiraju iz Kohezijskog fonda u financijskom razdoblju 2014.-2020.
Ukupna vrijednost projekta je 24.778.893 kune, od čega prihvatljivi troškovi iznose 22.381.393 kune. Ostvarena bespovratna sredstva iz Kohezijskog fonda iznose 19.024.180 kuna, što predstavlja 85% ukupno prihvatljivih troškova projekta.
U financiranju projekta u udjelu od 10 posto troškova sudjeluje Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, a ostatak je osiguran iz proračuna Grada Raba.
Sanacija će se provesti u skladu s Pravilnikom o načinima i uvjetima odlaganja otpada, kategorijama i uvjetima rada za odlagališta otpada, a obuhvaća djelomično preslagivanje otpada, formiranje temeljnog tla radi osiguranja dostatnog volumena za ugradnju otpada i osiguranje njegove stabilnosti, izvedbu obodnog kamenog nasipa po zapadnom i južnom rubu odlagališnog prostora, izvedbu makadamske obodne ceste i asfaltnih prometno-manipulativnih površina po istočnom rubu, izvedbu prekrivnog brtvenog sustava preko stabiliziranog otpada; pasivnog sustava otplinjavanja; sustava odvodnje oborinskih voda te nove ograde oko zatvorenog odlagališta.
Predviđeno trajanje radova iznosi 10 mjeseci, dok cjelokupna provedba projekta traje do ishođenja uporabne dozvole, nakon čega slijedi operativna faza projekta – monitoring i održavanje saniranog odlagališta, i to kroz idućih 30 godina.
Provedbom projekta sanacije spriječit će se daljnji negativni utjecaji na okoliš i ljudsko zdravlje i postići se zaštita podzemnih i površinskih voda, smanjenje emisija stakleničkih plinova, te zaštita i očuvanje prirodnog okoliša.