Znamen

Zahvala velikanu za čuvanje identiteta zavičaja. U Portu postavljena bista akademika Fučića

Mladen Trinajstić

Foto Mladen Trinajstić

Foto Mladen Trinajstić

Pred portanskim franjevačkim samostanom postavljenu brončanu bistu, rad akademske kiparice Tatjane Kostanjević, blagoslovio je fra Branko Lovrić



PORAT – Prigodnom svečanošću upriličenom na nedjeljno jutro pred samostanom svete Marije Magdalene u Portu javnosti je predstavljana bista posvećena akademiku Branku Fučiću. Prigodni znamen i podsjetnik na tog dubašljanskog, otočnog, ali i hrvatskog velikana, povjesničara umjetnosti, arheologa i konzervatora, ali i istraživača glagoljice i zidnoga slikarstva rođenog u Bogovićima, na području današnje Općine Malinska-Dubašnica, postavljen je i otkriven na dan njegova rođenja (1920. godine) pred samostanskim kompleksom koji je spomenutome, a kako je sam često znao isticati, bio jedno od najljepših i najdražih mjesta, još od njegova rana djetinjstva. Iako suglasni da je najveći spomenik pokojnom akademiku Fučiću njegovo djelo i ostavština koju je, kao predani znanstvenik i istraživač glagoljaške, slikarske i drugih oblika povijesne baštine svog otoka, Primorja i Istre ostavio današnjim naraštajima, organizatori i inicijatori postavljanja biste iz redova Općine Malinska-Dubašnica i Povijesnog društva otoka Krka složili su se da je, nakon što je u proteklim godinama Fučiću i njegovoj ostavštini posvećeno bilo više prigodnih izložbi, znanstvenih skupova i prigodnih postavljanja spomen-ploča, čak i imenovanja ulica u mjestima njegove rodne Dubašnice, postavljanje biste na njemu tako posebnom i važnom lokalitetu »pravi« i zasluženi čin čuvanja spomena na tog velikana, tim više što ga je kroz prijateljevanje s članovima tamošnje redovničke zajednice po navodima samoga Fučića upravo on na neki način formirao kao osobu, ali i znanstvenika.


Neobičan, a tako običan


O Fučiću, mnogim otočanima u sjećanjima i danas živom »neobičnom, ali i tako običnom« čovjeku, predanom istraživaču duge i bogate povijesti našeg kraja, u spomenutoj su priogodi progovorili mnogi, među kojima i kao izaslanik predsjednika Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti koje je i sam Fučić bio dugogodišnji član i njegov kolega, akademik Ferdo Bašić, a za njim i akademik Milan Mihaljević. O Fučuću i njegovim neraskidivim vezama s rodnom mu Dubašnicom u društvu brojnih gostiju, uzvanika, ali i sudionika ovog slavlja zanimljivo je progovorio i iskusni malinskarski odnosno dubašljanski povjesničar, ujedno i jedan od glavnih inicijatora postavljanja biste, prof. dr. Tomislav Galović.


On je pri tom naglasio da su u valoriziranju i baštinjenju vrijedne i bogate znanstvene odnosno povjesničarske ostavštine pokojnoga Fučića podršku i pomoć iskazivale sve dosadašnje lokalne uprave Općine koju je upravo spomenuti inicirao imenovati njenim današnjimi imenom, Malinskom-Dubašnicom (sklopom njena današnjeg, ali i povijesnog naziva). I bivša i današnja izvršna vlast prepoznavala je i vrednovala Fučićevu ostavštinu, njegovo djelo i nesvakidašnji lik koji je, kao predani i neumorni »terenac i pješak«, glavninu svojih istraživanja temeljio na razgovorima s običnim, često neukim pukom, ljudima iz svoga najbližeg okružja s kojima je dijelio baš sve aspekte njihove svakodnevice. Galović je podsjetio i da je današnji službeni grb svoje općine osmislio i izradio upravo akademik Fučić, spomen na čiju će veličinu i značaj, posebice u onom povjesničarskom i glagoljaškom smislu, od sad trajno stajati na mjestu koje je njemu bilo tako važno i posebno.


Unatoč preprekama




Reći treba i da je pred portanskim franjevačkim samostanom postavljena brončana bista, rad akademske kiparice Tatjane Kostanjević, koja je također nazočila ovoj svečanosti, ali i da ju je nakon otkrivanja, čast koje je pripala malim dubašljanskim folklorašima Barbari i Ivanu, prigodno blagoslovio fra Branko Lovrić koji je pred samo koji dan izabran za provincijala franjevaca trećoredaca u Hrvatskoj.


Sve okupljene u ovoj prilici pozdravio je i općinski načelnik Robert Anton Kraljić koji je istaknuo da je ideja postavljanja biste posvećene Branku Fučiću, a čije je ovozemaljsko počivalište na groblju u rodnim mu Bogovićima, nakana čija se realizacija dugo pripremala. Iako su nas u realizaciji ovog projekta usporile okolnosti pandemije covida, sretan sam i zadovoljan što smo unatoč tim i sličnim zaprekama sad napokon ostvarili ovu zamisao brojnih štovatelja Fučićeve ostavštine, i to na mjestu pred samostanom koji se i danas diči muzejskim postavom koji će u skorijoj budućnosti biti dodatno uređen, a formiranje kojeg je osmislio i realizirao upravo akademik Branko Fučić, zaključio je Kraljić.