Decanter

Vrbnički vinari se pohvalili najprestižnijim i najcjenjenijim priznanjima

Mladen Trinajstić

Foto Mladen Trinajstić

Foto Mladen Trinajstić

Pregršt Decanterovih nagrada i ove je godine otputovalo put najvećeg i navažnijega enološkog središta Bodulije - Vrbnika



Otočni su vinari još jednom pokazali svoja znanja i vještine, enološku potkovanost i iskustvo koje, posebice oni s područja Vrbnika, već desetljećima dokazuju na sve zahtjevnijem tržištu, ali jednako tako i na međunarodnim natjecanjima, smotrama i ocjenjivanja vina.


Danas su nam se neki među njima, i to s punim pravom, pohvalili onim najprestižnijim i u svijetu možda i najcjenjenijim priznanjima, Decanterovim nagradama pregršt kojih je i ove godine otputovala put najvećeg i navažnijega enološkog središta Bodulije – Vrbnika.


Četiri medalje za PZ Vrbnik


Ona najveća i najstarija vrbnička vinska kuća – Poljoprivredna zadruga Vrbnik, na netom odrađenom i javnosti rezultatski predstavljenom Decanteru 2024. okitila se čak četirima medaljama – jedenom srebrnom i trima brončanima.




Srebrnu medalju, a na što su vrbnički zadrugari posebno ponosni, ponijela je njihova Zlatna vrbnička žlahtina iz prošlogodišnje berbe.


A da je spomenuto srebro uistinu zlatnoga sajaja, kako joj uostalom i samo ime kaže, glavni zadružni enolog Marinko Vladić potvrdio nam je riječima da je na to ostvarenje tim ponosniji uzme li se u obzir izazovnost i zahtijevnost prošle vionogradarske godine.



– Lani je, sjetiti će se mnogi, berba bila izuzetno teška, ponajprije zbog bolesti koje su kao posljedica nepovoljnih vremenskih prilika nekim djelovima naše zemlje doslovce poharale nasade grožđa.


I mi smo u Vrbničkom polju bili suočeni s možda i dvadeset posto uništenoga ploda, ali smo dodatnim trudom i marom uspjeli izdvojiti ono što je valjalo od onoga što nije, te svojim enološkim znanjima i iskustvom “ispeglati i dotjerati” naše vino do razine onog u čemu, eto, pokazalo se sad, čak i oni najpotkovaniji i najiskusniji kušači vina uživaju, zaključio je Vladić rezimirajući ovu netom mu pristiglu lijepu vijest o osvojenim priznanjima na ovogodišnjem Decanteru.



Osim srebrom ovjenčane Zlatne žlahtine, Decanterovim su broncama još nagrađena i PZ-ova vina Zlatna vrbnička žlahtina Grand cru iz 2022. godine, kao i Selekcija žlahtina, berbe 2020. Broncom je također nagrađen i njihov pjenušac Valomet Natur Brut iz 2021. godine.


Berba medalja Katunar Estatea


Još je uspješnija bila i berba medalja vinarije Katunar Estate, čija su se tri vina okitila srebrom, a dva broncom. Srebra su spomenutoj vinariji tako dodijeljena za njen prošek, koji se tako više ne smije zvati, pa se sad zove – Pasito, ali i bijela vina Amfora i Festivum, oba iz berbe 2021. godine. Broncom su pak nagrađeni crni Sansigot iz 2020. te Riserva, iz iste godine.



Tri medalje zaslužila su i vina Vinarije Šipun Ivice Dobrinčića. Bronce su tako pripale njegovoj Žlahtini iz 2020., Šipun Žlahtini iz 2022. godine te “narančastom” vinu Hlam 9, iz berbe 2021. godine.


Srebrnu medalju osvojila je i Žlahtina PZ Gospoja, i to iz 2023. godine, baš kao i ona Poljoprivredne zadruge Vrbnik.


Nije na odmet napomenuti i da je osim spomenutih vrbničkih, boje Hrvatskoga primorja na spomenutom svjetskom ocjenjivanju i valoriziranju vina branila i, gledano s Krka, ona “prekomorska” Vinarija Pavlomir.



Njihova su vina ove godine također nagrađena, i to trima medaljama. Srebra su toj vinskoj kući tako ovog puta priskrbila vina Muškat žuti iz 2022. godine, te San Marino Brut iz 2021. Broncom je pak nagrađena Žlahtina Grand Cru iz 2023. godine.


Pasito i Festivum


Naš Pasito odnosno ono što je nekad bio prošek, s čak 93 osvojena boda na Decanteru, jedno je od dva najbolje ocijenjena vina s područja Hrvatskog primorja, pohvalio nam se s pravom ponosni vrbnički vinar Toni Katunar, već neko vrijeme čelnik vinarije Katunar Estate Winery.



Uz to desertno vino, istim se brojem bodova okitilo i ono drugo naše, “po starinsku” napraveljeno i uvelike nekonvencionalno vino – Festivum.


Kod ovog posljednjega, radi se o maceriranoj žlahtini s područja našeg vinograda Sveta Lucija pored Baške, a samo vino proizvedeno je na nestandardan, starinski način, kuhanjem na dropu i sa divljim kvascima.


Dobiti takvu potvrdu kvalitete iz Londona za ono što si na takav način proizveo uistinu je velika i lijepa stvar, a rekao bih i svojevrsna potvrda ispravnosti puta kojim velika većina vinara s otoka Krka kreće, a koji se nerijetko dotiču i onih ponešto hrabrijih “igara” s postupcima proizvodnje.



Ujedno je to potvrda i da Kvarner uistu jest dobra i kvalitetna vinska regija te da, čak i u globalnim razmjerima, ima što ponuditi, zaključio je Katunar.


Ocijenio je i da se kroz rezultate koja krčka vina ostvaruju vidi da svjetska vinska scena prepoznaje i vrednuje trud otočana ali i da propoznaje rezultate njihovih ulaganja u unaprijeđivanje proizvodnje vina.