Vedran Vukotić / Foto Bojan Purić
Vedran Vukotić znanstvenik je koji se posljednjih godina bavi speleologijom
povezane vijesti
Za one koji se žele baviti istraživanjem podzemlja i općenito za otočne ljubitelje prirode, od interesa je bilo predavanje “Spilje i jame cresko-lošinjskog arhipelaga” koje je održao dr. Vedran Vukotić, koji se posljednjih godina bavi speleologijom.
Predavač je znanstvenik koji se prvenstveno bavi strojnim učenjem, masovnije poznatim kao umjetna inteligencija, a doktorirao je u Francuskoj, kojoj se ovih dana vraća nakon razdoblja provedenog na rodnom Lošinju.
Predavanje je održao u sjedištu Zajednice Talijana Malog Lošinja, u vili “Perla” na Škveriću i to na hrvatskom i na talijanskom jeziku.
Tema su bili osnovni speleološki pojmovi poput jame, spilje, kaverne i siga, a potom zanimljiviji od više od stotine speleoloških objekata na cresko-lošinjskom otočju, pri čemu su najviše prostora dobile jama Čampari, Medvjeđa špilja, jama Černilovo, jama “Frižider”, jama Kuš, Golublja jama, ali i jame i spilje lakše dostupnije široj populaciji, kao i podvodni speleološki objekti.
Posebni dio predavanja bio je posvećen istraživačima speleoloških objekata na otocima, počev od putopisca Alberta Fortisa iz XVIII. stoljeća te botaničara i meteorologa prof. Ambroza Haračića pa do novijih istraživača, uključujući i one aktivne do prije koju godinu i danas aktivne.
Na kraju predavanja, koje je bilo vrlo dobro posjećeno i nesumnjivo bi, ponovljeno u bližoj budućnosti, moglo okupiti i više publike u većem prostoru, dr. Vukotić je govorio o osnovama bavljenja speleologijom te o dostupnoj literaturi i filmovima sa speleološkom tematikom.