Ne jenjavaju političke trzavice u Općini Punat / Foto M. TRINAJSTIĆ
Rebalans proračuna, tvrdi načelnik, trebao je omogućiti financijski okvir za gradnju fotonaponske elektrane, izradu dokumentacije za starački dom, uređenje zelene tržnice i mrtvačnice te za vraćanje duga državi, dok druga strana tvrdi da bi rebalansom bila ugrožena izdvajanja za vrtić i stipendije
povezane vijesti
PUNAT – Trzavice između nositelja izvršne vlasti u Općini Punat, nezavisnog općinskog načelnika Daniela Strčića s jedne strane, i Općinskog vijeća u kojemu većinu ima koalicija SDP/PGS-a s druge strane, ne prestaju opterećivati rad tamošnje lokalne uprave. Najnoviji spor dviju očito »neuigranih« poluga lokalne uprave nastao je nakon što na posljednjoj sjednici Općinskog vijeća u dnevni red nije uvršteno nekoliko točaka čiji je predlagač bio načelnik, a najvažnija među njima bio je prijedlog prvih izmjena i dopuna proračuna Općine Punat. – Neuvrštenjem tog mog prijedloga rebalansa proračuna u pitanje je dovedeno mnogo toga po pitanju financija naše lokalne uprave, između ostalog i provedba s državnim tijelima usuglašene nagodbe o povratu 2,5 milijuna kuna vrijednog iznosa koji je Općina, a kako je javnost već upoznata, dužna vratiti državi na račun pravno neosnovane prodaje općinskog zemljišta, istaknuo je Strčić. Podsjetio je i da je temeljem na jednom od prethodnih zasjedanja Općinskog vijeća dosnesenih odluka kojom je takav dogovor s DORH-om o mirnom rješenju spora s državom bio potvrđen, Općina u državni proračun prvu ratu tog dugovanja trebala uplatiti do konca lipnja. Neprovođenjem te nagodbe, odnosno nepravodobnim podmirenjem duga koji je neosporiv, Općina na teret svog proračuna mjesečno dobiva 10 tisuća kuna težak dodatni teret s osnova zateznih kamata, što je nepotrebno i štetno, kaže Strčić. Vezano uz istu temu, na nedavnoj sjednici Općinskog vijeća većinom glasova predstavnika spomenute koalicije nije prihvaćena niti točka o prijedlogu odluke ispravka knjiženja iz prethodnih godina kojim su se, čisto tehnički, prihodi koje je svojevremeno općina uknjižila s osnova prodaje zemljišta za koje se ispostavilo da nije njeno već državno, trebali drukčije evidentirati te posljednično sad prikazati i kao dug proračuna iz prethodnog razdoblja. Strčić kaže i da je, osim spomenutog, odlukom o neuvrštenju njegova prijedloga proračunskog rebalansa za ovu godinu u pitanje došlo i provođenje nekoliko većih i vrednijih projekata.
Ni elektrane, ni doma
Nedonošenjem »rebalansiranih« financijskih okvira nužnih za proračunsko praćenje naših komunalnih projektnih planova, u pitanje je došao i plan izgradnje fotonaponske elektrane na krovu Narodnog doma, a isto vrijedi i za financiranje izrade projektne dokumentacije za starački dom, osiguranje sredstava za uređenje prostora kod starog kina na kojem bi trebali biti postavljeni poluukopani spremnici za otpad, kao i plan uređenja zelene tržnice. Bez rebalansa o čijem se prijedlogu na posljednjem Vijeću tako nije moglo raspravljati, i to nakon što je prethodno provedeno javno savjetovanje o njegovu prijedlogu, ali i protekao rok u kojem su se o tom prijedlogu priliku imali očitovati i sami vijećnici, izostala je i mogućnost da se kroz taj dokument osiguraju dodatna sredstva za uređenje mrtvačnice na groblju Punat te sredstava za podmirenje povećanih troškova utroška električne energije, nastalih zbog drastičnog porasta cijena tog energenta. Sve u svemu, puno je toga sad došlo u pitanje zbog meni neshvatljivog poteza vijećničke većine s kojom i nadalje, unatoč svim mojim nastojanjima, ne uspijevam otvoriti konstruktivni dijalog bez kojeg je, vidimo to i na ovim primjerima, nemoguće provođenje projekata i programa od dobrobiti za cijelu našu lokalnu zajednicu, zaključio je Strčić, iskoristivši i ovaj svoj medijski istup za upućenje poziva predstavnicima vijećničke većine za razgovor i suradnju na temama koje se, zaključuje puntarski načelnik, tiču svih žitelja Općine Punat.
Bez usuglašavanja
A da su dobro i boljitak cijele zajednice i u fokusu interesa od načelnika prozvane SDP/PGS-ove koalicije, potvrdio nam je i sam predsjednik Općinskog vijeća Goran Gržančić. – Naravno da smo s načelnikom bili spremni razgovarati u proteklim mjesecima, a bit ćemo za ragovore i dogovore spremni i tijekom preostale tri godine mandata, rekao je Gržančić, dodavši da je za razgovor potrebno dvoje! – Kad smo dali svoj glas sporazumu Općine s državom o načinu povrata novčanih sredstava, a koji podrazumijeva rebalans proračuna, nismo dali »bianko« podršku bilo kakvom rebalansu, već izmjenama i dopunama proračuna o kojima ćemo se svi usuglasiti. Načelnikov prijedlog, koji smo skinuli s dnevnog reda, ne da nije bio usuglašen sa stavovima vijećničke većine, već je podrazumijevao i predviđao mnoge velike i značajne promjene dobar dio kojih se odnosio na izbacivanje iz proračuna nekih nama iznimno važnih stavki, poput izdvajanja za općinsko plaćanje roditeljskih udjela u troškovima boravka predškolaca u vrtićima ili pak »jačanje« općinskih stipendija, a što je ključan dio naših pronatalitetnih i proobrazovnih nastojanja, nastavio je Gržančić. Pozitivno sam odgovorio načelnikovu pozivu da se nađemo na razgovoru, za koji sam uvijek i za koji, dapače, držim da je nužan. Razgovor ipak ne može biti sam sebi svrhom.
Rebalans neće izgledati niti onako kako ga je načelnik zamislio, ali ni onako kakvog ga mi priželjkujemo. On može biti samo onakav kakav će biti prihvatljiv svima nama, a do toga možemo doći jedino kroz razgovor, ali i uvažavanje onoga što dogovorimo. Toga ovog puta nije bilo pa me pomalo čudi načelnikov istup koji, čini mi se, nije motiviran iskrenom željom za otvaranjem konstruktivnog dijaloga bez kojeg, ponavljam, u odnosu snaga kakav u nas trenutno vlada, teško možemo funkcionirati, završio je predsjednik Općinskog vijeća.