NL arhiva
Ambulanta za supove ima unutrašnje i vanjske nastambe za intenzivnu skrb, dva odvojena prostora s video nadzorom, te laboratorij opremljen raznom dijagnostičkom opremu koja omogućuje bržu i kvalitetniju pomoć ozlijeđenim i bolesnim supovima na licu mjesta
povezane vijesti
BELI Završnom konferencijom zaključen je europski projekt „Unapređenje i povećanje kapaciteta oporavilišta za bjeloglave supove u Centru Beli“ u sklopu kojeg je Centar za posjetitelje uz oporavilište dobio i pravu malu ambulantu za supove. Projekt vrijedan 890.000 kuna najvećim je dijelom financiran sredstvima Europske unije iz Kohezijskog fonda, a u zaokruživanju financijske konstrukcije sudjelovao je i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Ambulanta za supove ima unutrašnje i vanjske nastambe za intenzivnu skrb, dva odvojena prostora s video nadzorom, te laboratorij opremljen raznom dijagnostičkom opremu koja omogućuje bržu i kvalitetniju pomoć ozlijeđenim i bolesnim supovima na licu mjesta.
Na svečanom otvorenju ambulante, kako to već biva, okupili su se predstavnici svih razina vlasti, od lokalne do državne, čelnici ustanova koje skrbe o divljim životinjama i zaštićenim predjelima prirode, ali i velik broj mještana. Svima njima su se u dvorištu ispred nekadašnje škole u kojoj je danas smješten Centar za posjetitelje obratili Irena Jurić, ravnateljica Javne ustanove Prirode u čijem je sastavu u bejski Centar, gradonačelnik Cresa Marin Gregorović, Sanja Jelačić, predstavnica Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, župan Zlatko Komadina i Mario Šiljeg, državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva.
– Svi vi koji živite na otoku znate koliko je logistički komplicirano osigurati sve što ovdje treba. Uređenje ove ambulante i svi uređaji koje smo nabavili omogućit će nam brzu dijagnostiku i sada ovo oporavilište postaje zaokružena cjelina na europskoj razini. Na Kvarneru trenutačno gnijezdi oko 125 parova bjeloglavih supova, a većina na Cresu. U jednoj godini se prosječno spasi desetak ptica, ponajviše mladih supova, koji nakon skrbi u oporavilištu dobivaju novu priliku za život, rekla je ravnateljica Jurić te podsjetila da je, uz izgradnju ambulante za supove, ovom prilikom uređena i volijera za što je Primorsko-goranska županija osigurala 200.000 kuna.
– Od 2017. godine oporavilišta su službeno prepoznata kao mjesta u kojima rade stručni i educirani ljudi, kojima je svakodnevni i profesionalni posao spašavanje ugroženih vrsta životinja. Ovo je jedno od 11 oporavilišta za ugrožene vrste, a u njih je u prethodnoj financijskoj perspektivi uloženo 25 milijuna kuna europskih sredstava. Do kraja godine Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja dovršit će desetogodišnji plan upravljanja za bjeloglavog supa kojim će se nastojati anulirati sve ono što negativno utječe na populaciju bjeloglavih supova, rekao je državni tajnik Šiljeg te ekskluzivno objavio informaciju da bjeloglavi sup ne obitava više samo na kvarnerskim otocima već su gnjezdilišta pronađena i u parku prirode Učka.
Uz obilazak novouređenih prostora za intenzivnu skrb o bjeloglavim supovima, posjetitelji su mogli razgledati i postojeći edukativni postav, te novu fotografsku izložbu skupine autora „Skriveni svjetovi krškog podzemlja otoka Cresa – Tajnovita jama Čampari“ na kojoj se mogu vidjeti endemski kukci creski tankovratić i creski špiljski trkač.
U glazbenom dijelu svečanosti sudjelovao je bejski zbor pod ravnanjem maestra Nina Načinovića koji je izveo pjesme Cento case i Tramuntana.