Foto VKD Frankopan
povezane vijesti
U Vrbniku je već tradicionalno konac srpnja rezerviran za glagoljaše.
I ove je godine tako “Ljetna škola glagoljice Frankopan” u spomenutom otočnom lokalnom središtu održana u organizaciji Vrbničkog kulturnog društva Frankopan, te u suradnji s Katedrom Čakavskog sabora Kornić.
Ovogodišnji učitelji glagoljice bili su Damir Kremenić, Lovro Krsnik i Elena Štefanić.
Upravo iz naslova “Vrbnik glagolja, 50 za 10” vidljivo je da je odaziv polaznika i ove godine bio jako velik, predstavio nam je Tomislav Božić iz VKD Frankopan, objasnivši da je 10. izdanje te ljetne škole glagoljice popunilo i svojim sudjelovanjem “oživjelo” čak 50 mahom mladih polaznica i polaznika.
To našu ljetnu školu čini najbrojnijom na otoku Krku, istaknuo je ponosni predstavnik organizatora i domaćina ljetnog tečaja glagoljice i glagoljanja na kojeg se prijavilo 19 novih polaznika koji su učili uglatu glagoljicu.
Oni već sudjelovanjem u ovom programu stariji i iskusniji tijekom cjelotjednog su edukativnog radioničkoga programa nastavili s učenjem oble i kurzivne glagoljice kao i s aktivnostima transliteracijom starih glagoljaških zapisa i knjiga.
U sklopu škole, za polaznike je održana i radionica izrade torbi i pernica s motivima glagoljaških slova koju su vodili njihovi učitelji.
Svečanu podjelu diploma održana je u Domu na Škujici, a male glagoljašice i glagoljaše, jednako kao i njihove učitelje, u toj je prilici podržao i vrbnički općinski načelnik Dragan Zahija koji je vrijednim glagoljašima uručio formalne potvrde o završenoj ljetnoj školi.
U organizacijskom timu Škole glagoljice su bili Damir Kremenić, Katarina Zahija i Tomislav Božić, a program su uz predstavnike Vrbničkog kulturnog društva Frankopan i Općine Vrbnik podržali i predstavnici Primorsko-goranske županije, TZO Vrbnik, OŠ Fran Krsto Frankopan Krk i Područne škole Vrbnik kao i Župe Vrbnik.
Tijekom proteklih 10 godina održavanja ljetne škole glagoljice u Vrbniku preko 170 malih i velikih polaznika upoznalo se s glagoljaškim pismom, učeći pisanje slova na uglatoj, obloj, kurzivnoj i trokutastoj glagoljici, proučavajući stare natpise i knjige pisane glagoljicom čime su postali pravi čuvari naše kulturne i povijesne baštine, zaključio je Božić.