
povezane vijesti
U Osnovnoj školu Ivana Rabljanina u Rabu počeo je novi ciklus radionica u sklopu projekta “Umrežimo sve”. Projekt, čiji je nositelj Zajednica tehničke kulture PGŽ-a, financiran je od strane Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih putem Natječaja za dodjelu bespovratnih sredstava projektima udruga u području izvaninstitucionalnog odgoja i obrazovanja djece i mladih u školskoj godini 2024./2025.
Osnovni je cilj projekta promoviranje tehničkih aktivnosti i vještina među djecom i mladima te dodatno obrazovanje, razvijanje i promicanje tehničke kulture u regiji Primorsko-goranske županije kroz razvoj digitalnih kompetencija u svrhu poticanja kreativnosti i inovativnosti.
Tijekom prvog i drugog ciklusa radionica u siječnju i veljači učenici petih razreda upoznali su se s digitalnim alatom Genially te načinom oblikovanja interaktivnih slika, interaktivnih igara koje potiču kretanje te izradom kviza općeg znanja.
Učenici šestih razreda imali su priliku u sklopu radionice “Slike u pokretu” naučiti osnove digitalnog alata Canva za grafičko dizajniranje i izradu digitalnih postera i prezentacija. Učenike pune entuzijazma kroz zabavne i edukativne radionice o digitalnim alatima vodila je prof. Dijana Malinić Mihalić.
U drugoj polovici veljače prof. Ivan Šimac upoznao je učenike osmih razreda s 3D modeliranjem koristeći Tinkercad – web aplikaciju za 3D dizajniranje i kodiranje. Na prvoj radionici svaki je učenik dizajnirao privjesak s vlastitim imenom, a dodatno su modelirali i četiri zvonika – prepoznatljiv simbol otoka Raba. Upravo sada, u ovom novom ciklusu radionica, printat će i ponosno pokazati privjesak koji su sami izradili.
Učenici sedmih razreda okušali su se u izradi mrežnih stranica pomoću WordPressa – jednom od najpopularnijih platformi za izradu web stranica. Postavljali su objave, dodavali slike, umetali brojače (odbrojavanje dana do rođendana), a kako bi olakšali nekome dolazak na dogovorenu lokaciju, integrirali su karte s lokacijom putem Google Mapsa.
Učenici razredne nastave, dijelom u matičnoj školi te u područnim školama u Kamporu i Mundanijama, družili su se s Robot-pčelicom. Učenici su kroz igru učili programiranje te rješavali matematičke zadatke, prepoznavali životinje i razvijali logičko razmišljanje.
U ovom tjednu pa sve do kraja travnja nastavlja se s radionicama 3D printanja u osmim razredima i programiranjem pomoću Robot-pčelice u preostalim razredima u matičnoj školi te u područnim školama u Loparu, Barbatu, Banjolu i Supetarskoj Dragi.
Koordinatorice projekta u OŠ Ivana Rabljanina Rab pedagoginja Franciska Plješa i knjižničarka Mona Othman ističu kako je posebna vrijednost ovoga projekta u tome što će vještine i znanja koje učenici usvoje tijekom ovih radionica biti itekako primjenjive u njihovom daljnjem obrazovanju i radu.
Naime, edukacija o osnovama dizajna u Canvi savršeno se uklapa u jedan školski istraživački projekt u kojem učenici šestih razreda svoje istraživanje trebaju predstaviti upravo u formi postera izrađenog u tom alatu.
Također, školska je mrežna stranica u procesu prelaska na novi WordPress sustav za upravljanje sadržajem pa se nadamo da će ove radionice dodatno potaknuti i naše učenike da se možda u sljedećoj školskoj godini uključe u uređivanje dijela školskih mrežnih stranica namijenjenih učeničkoj populaciji.
Uza sve to, vrijednost ovoga projekta za našu školsku zajednicu svakako je i u tome što suradnja s udrugama kao što je Zajednica tehničke kulture PGŽ-a pridonosi obogaćivanju odgojno-obrazovnih sadržaja i školskoga kurikuluma.
“Naša škola rado je prihvatila poziv voditeljice projekta gđe Ružice Kamenjašević i uključila se u ovaj vrijedan projekt koji potiče kreativnost i inovativnost učenika. Škola će uvijek biti otvorena i spremna sudjelovati u svim projektima, kao i u ovom Projektu “Umrežimo s(v)e”, koji pridonose razvoju sposobnosti i osobnosti naših učenika”, rekla je ravnateljica škole Anamari Šarin.
“Iznimno sam ponosna na projekt Umežimo s(v)e kojeg po trći put financira Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih u sklopu kojeg se održavaju mnogobrojne radionice i tiskaju priručnici. Do sada smo Ivan Šimac i ja napisali priručnike “Scratch” i “WordPress” a ove godine u izradi je priručnik “Tinkercad” kojeg će dobiti svi učenici koji su bili na radionici “3D modeliranje i printanje”.
U današnjem svijetu tehnička kultura postaje sve važnija jer omogućuje učenicima da aktivno sudjeluju u tehnološkim promjenama i inovacijama. Kroz ovaj projekt želimo dati mogućnost pristupu novim tehnologijama, stjecanje tehničkog znanja i vještina te dodatno pripremiti za izazove modernog rada, prilagodbu novim društvenim očekivanjima i osposobiti ih za razvoj svojih zajednica.
Po završetku projekta svi će učenici dobiti potvrde o sudjelovanju na edukacijama, a zajedničkom svečanosti planiranom za 29. svibnja obilježit ćemo i Dan škole i uspješno provođenje ovog edukativnog i zabavnog projekta”, izjavila je voditeljica projekta i predsjednica Zajednice tehničke kulture Primorsko-goranske županije Ružica Kamenjašević.