Općina Omišalj
"Brevijar Vida Omišljanina" (1396.) najteža je i najveća knjiga zlatnoga doba hrvatskoga glagoljaštva, nazvana hrvatskoglagoljskom Biblijom
povezane vijesti
U organizaciji Općine Omišalj u tom otočnom lokalnom središtu upriličena je promocija “Brevijara Vida Omišljanina” – trosveščanog izdanja koji obuhvaća faksimil, transliteraciju i stručno-znanstvene priloge.
– Ovaj je projekt iznimno važan jer je “Brevijar Vida Omišljanina” (1396.) najteža i najveća knjiga zlatnoga doba hrvatskoga glagoljaštva, knjiga koja je zbog duljine i starine sadržanih svetopisamskih tekstova nazvana hrvatskoglagoljskom Biblijom, istakla je predstavljajući nam taj projekt Jelena Bigović, voditeljica Odsjeka za društvene djelatnosti i opće poslove Općine Omišalj.
Jedinstveni rukopisni kodeks
Taj jedinstveni rukopisni kodeks doživio je svoje faksimilno izdanje za što su zaslužni predstavnici Staroslavenskog instituta i Centre of Image and Material Analysis in Cultural Heritage.
Trosveščano izdanje sadrži faksimil (uredništvo kojeg potpisuju Heinz Miklas i Vida Vukoja) pripremljen na osnovi digitalnoga snimka pribavljenoga za tu svrhu i uz odobrenje Austrijske nacionalne knjižnice.
Za transliteraciju su pak zaslužni Jagoda Jurić Kappel, Guido Kappel i Jozo Vela, dok su znanstveno-stručne priloge o Brevijaru, koji će iz iz tiskare izaći za koji mjesec, uredili Vida Vukoja i akademik Mateo Žagar, otkriva nam nadalje predstavnica Općine Omišalj.
– Veliki su ljudi živjeli i radili na području Omišlja i Njivica i zadužili ne samo nas i generacije što dolaze, već čitav svijet. Jedan od tih velikana bio je i Vid, pisac iz Omišlja koji je 1396. godine Hrvatskoj i svijetu ostavio nemjerljiv značaj za kulturnu povijest i identitet istarsko-kvarnerskoga područja, Brevijar svetopisamskih tekstova, tzv. hrvatskoglagoljsku Bibliju, rekla je na promociji općinska načelnica Mirela Ahmetović.
Jedan primjerak svima na raspolaganju
Lokalna je čelnica pri tom uputila i iskaze zahvalnosti Staroslavenskom institutu, na čelu s ravnateljicom Vidom Vukoja, na prepoznavanju važnosti tog djela i objavljivanju trosveščanog izdanja “Brevijara Vida Omišljanina” koji je u ovoj prigodi prezentiran.
Općina Omišalj koja je taj projekt financijski podržala s iznosom od nešto više od 13 tisuća eura, jedan primjerak tog vrijednog povijesnog dokumenta stavila je na raspolaganje svim zainteresiranima u mjesnoj knjižnici, a koja nosi ime upravo Vida Omišljanina.
Na promociji su govorili predstavnici Instituta, i to akademik Milan Mihaljević, dr. sc. Jozo Vela i dr. sc. Vida Vukoja, ravnateljica Staroslavenskog instituta.