Arheološka baština

U Omišlju osnivaju lokalni hub za arheološki lokalitet Fulfinum-Mirine

Mladen Trinajstić

Foto TZ Omišalj

Foto TZ Omišalj



OMIŠALJ – Iz Općine Omišalj ovih je dana lokalnoj javnosti upućen poziv za iskaz interesa za sudjelovanje u osnivanju lokalnog huba koji će biti osnovan u okrilju projekta Archaeodigit, i to za arheološki lokalitet Fulfinum-Mirine i okolno mu područje. Projekt Archaeodigit osmišljen je kako bi očuvao, interpretirao i valorizirao vrijednu arheološku baštinu, koristeći pritom inovativne digitalne alate i aktivno uključujući lokalnu zajednicu.


U sklopu projekta uspostavlja se lokalni hub za četiri arheološka lokaliteta u Italiji i Hrvatskoj, od kojih je jedan i onaj na području tog krčkog antičkog, odnosno ranokršćanskog kompleksa. Primarni cilj lokalnih hubova je uključiti lokalne dionike i stanovnike u upravljanje arheološkim nalazištima. Uključujući znanje i perspektive lokalnih zajednica, ova središta igrati bi trebala ključnu ulogu u osiguravanju održivosti projekata i jačanju kulturne, povijesne i turističke vrijednosti samih, njime obuvaćenih lokaliteta.


Okolno područje


Predstavnici omišaljske lokalne uprave stoga su sad i službeno uputili poziv stanovnicima i predstavnicima svih udruga i organizacija s područja te lokalne samouprave, ali i šireg susjedstva, da se pridruže budućem lokalnom hubu za Fulfinum-Mirine arheološko i okolno područje. Sudionici u lokalnom središtu pridonijet će reviziji postojećeg plana upravljanja, pomoći u definiranju kulturnog identiteta područja, značajki dizajna i sadržaja za buduće digitalne staze te pritom još i pomoći u odabiru najprivlačnijih digitalnih alata koji će se koristiti u predstavljanju i promoviranju vrijednosti tog budućega arheoparka, objašnjavaju iz Općine Omišalj. Oni će također biti uključeni i u pilot-akcije testiranja nekih mjera uključenih u revidirani plan upravljanja, a koji će biti razvijen zahvaljujući ovom Interreg projektu.


Foto M. C. Bully




Koncept »okolnog područja« uključuje dionike i stanovnike ne samo iz neposrednog arheološkog, odnosno općinskog područja, već i iz drugih obližnjih područja povezanih kroz kulturno-turistički ekosustav, predstavljaju nadalje organizatori i pokretači aktivnosti koje bi trebale rezultirati osnivanjem lokalnog huba, ali i provedbom mjera kojima će se osuvremeniti i sadržajnijima te atraktivnijima učiniti mjere usmjerene prezentiranju arheoloških vrijednosti tog velikog i sadržajima iznimno vrijednog, ali do sad nažalost i nedovoljno prezetiranog arheolokaliteta na sjeveru otoka Krka, lociranog uz današnji Omišalj. Dionici i stanovnici iz povezanih područja moći će surađivati kako bi stvorili iskustva koja promiču održivost, inovativnost i konkurentnost, čime se valorizira cijeli povezani lokalni teritorij, primjerice povezivanjem arheoloških nalazišta u unutrašnjosti s obalnim područjem.


Radni sastanci


Članovi lokalnog huba sastajat će se svaka dva mjeseca, od siječnja ove pa do srpnja 2026. godine. Na prvom od deset planiranih radnih sastanaka bit će predstavljen lokalni hub, njegovi ciljevi, očekivani rezultati i promatrani lokalitet na svakom području. Sljedeći sastanci »pokrivat« će različite teme, uključujući raspravu o relevantnim dijelovima i reviziji plana upravljanja za lokalitet Fulfinum-Mirine i okolno područje, davanje prijedloga kako bi se osiguralo uključivanje lokalnih znanja i perspektiva, tematiku kulturnog identiteta i nematerijalne baštine s posebnim naglaskom na tradiciju, lokalne proizvode, običaje, događanja i legende, ali i suradnju na razvoju sadržaja kroz pripovijedanje i očuvanje nematerijalne baštine, uključujući kulinarske običaje, tradicionalne pjesme i plesove, mitove, legende i obrtništvo.


Foto TZ Omišalj


Na sastancima članova huba raspravljat će se i raditi i na dizajnu digitalnih alata i staza prilagođenih potrebama lokalne zajedne i turista, poput virtualnih tura, interaktivnih karata i mobilnih aplikacija. Cilj je stvoriti dostupne i privlačne digitalne sadržaje za najširu publiku, ali i poboljšati fizičku i digitalnu pristupačnost tog lokaliteta i njegovih sadržaja, uz ostalo i kroz interaktivne iskustvene alate za mlade, obrazovne sadržaje za obitelji te višejezične opcije za nedovoljno zastupljene skupine. Uključeni u te aktivnosti u konačnici bi trebali dobiti priliku sudjelovati i u testiranju pilot-akcija koje će se provoditi.


Organizatori aktivnosti obuhvaćenih ovim projektom stoga pozivaju predstavnike jedinica lokalne samouprave, škola i centara za cjeloživotno obrazovanje, malih i srednjih poduzeća te mikropoduzeća u turizmu, kreativnom i kulturnom sektoru, predstavnike udruga, odnosno nevladinih organizacija, turističkih zajednica, zaklada i udruga koje promiču kulturu i turizam, baš kao i sve stanovnike otoka Krka i regije, da se uključe u aktivnosti budućeg huba. Detalji o aktivnostima i ciljevima djelovanja huba mogu se pronaći na poveznicama dostupnim na mrežnim stranicama omišaljske lokalne uprave, kao i tijela koje provode ovaj zanimljiv prekogranični, hrvatsko-talijanski EU projekt.