Manifestacija

U krčkom Frankopanskom kaštelu otpočeli Dani sopila

Mladen Trinajstić

Foto Mladen Trinajstić

Foto Mladen Trinajstić



Današnjim, u krčkom Frankopanskom kaštelu održanim edukativno-odgojnim programom namijenjenim školarcima, otpočeo je program drugog izdanja “Dana sopila”, manifestacije koju su lanjskom u Puntu održanom premijerom pokrenuli i sad već možemo zaključiti, uspješno nastavili provoditi članovi Udruge sopaca i kantura otoka Krka.


Kako su nam predstavili neumorni čuvari i promicatelji nematerijalne, točnije glazbene baštine svoga kraja, radi se o programu koji za osnovnu svrhu i cilj ima očuvanje glazbe koja se u našim krajevima izvodi na spomenutom tradicijskom instrumentu, upoznavanje mladih s njenom vrijednošću, posebnošću i ljepotom, te u konačnici i pokušaj da se kroz buđenje interesa kod djece i mladih neke od njih uključi u izvođenje tradicijske glazbe, sopnju sopela iliti sopila, kako se gdje nazivaju, ali i kanat.





Kad smo lani pokrenuli ovu manifestaciju ideja je bila da postane “putujućom” odnosno da je svake godine održavamo u drugom otočnom lokalnom središtu, predstavio nam je Darko Dujmović, tajnik spomenutog otočnog udruženja sopaca.


U njegovom su društvu s mališanima ondje u ovoj prigodi radili iskusni otočni sopac i jedini preostali izrađivač sopela, Marijan Orlić Senkić, jedan od idejnih pokretača ovog zanimljivog programa Andro Manzoni te Božidar Volarić, svećenik iz Vrbnika koji je već neko vrijeme u službi župnika u Loparu, na otoku Rabu.



Upravo zahvaljujući ovom posljednjespomenutom, svećeniku koji je ujedno i član Udruge sopaca i kantura otoka Krka, kao rezultat širenja i povezivanja žitelja kvarnerskih otoka u nastojanjima čuvanja i promicanja kulturne baštine ovogodišnji su Dani sopila organizirani kao međuotočni projekt u koji su, osim krčkih osnovaca, bili uključeni i njihovi vršnjaci iz Lopara.


Upravo smo malene Loparane danas tako zatekli na radionicama sopnje kao i prikazima izrade sopela, njihovih piskova i prezentaciji sličnosti ali i razlika tog tradicijskog instrumenta u odnosu na brojna slična tradicionalna glazbala sa svih strana svijeta, a za prezentaciju kojih je bio zadužen već spomenuti Manzoni.



Suradnja s našim kolegama s drugih otoka rezultirala je posjetom Krku i njegovim Danima sopila članova KUD-a San Marino iz Lopara, jednako kao i svirača miha s otoka Raba ali i Cresa koji će u večernjim satima također u Krku imati priliku prezentirati svoju svirku, nastavio je Dujmović.


Ukoliko želimo očuvati našu tradicijsku glazbu, sopnju ali i kanat, najbolji i najučinkovitiji način jest da s njom upoznamo mlade generacije, a posredstvom toga neke od naših mališana i zainteresiramo i potaknemo da se i sami ulove sopnje sopela, zaključio je.



Orlić Senkić koji je, kao i uvijek kad je pozvan, i u ovoj prilici s žarom i elanom mališanima predstavljao sopele i njihovi sopnju dodao je da bi on, kao nažalost jedini preostali graditelj tog instrumenta, volio da se i za taj zahtjevan ali i neizmjerno važan “posal” netko od malenih (ili manje malenih) otočana zainteresira, a sve kako bi na nekog prenio znanje i vještine koje je dugogodišnjim radom stekao te da se tako osigura očuvanje i tog baštinskog elementa, bez kojeg u daljnjoj budućnosti preostali sopci “neće imit na čem sost”.


Spomenimo i da je danas, uz u Frankopanskom kaštelu održani niz kreativno-edukativnih radionica namijenjenih osnovnoškolcima, u poslijepodnevnim satima u Maloj vijećnici Grada Krka upriličena bila i edukativna prezentacija izrade sopela, koju je predvodio Marijan Orlić Senkić.



U večernjim satima program prvog dana bit će zaključen na Trgu Kamplin, gdje će se odvijati demonstracije tradicijskog pjevanja i sviranja, sopnje i kanta po starinsku, uz interaktivnu izložbu glazbenih instrumenata s dvostrukim jezičkom te predstavljanje slikovnice čija je tema upravo nastanak sopila, inspirirana mitologijom, narodnom predajom ali i svakodnevnim životom starih ljudi.


I sutrašnji, završni dan ove hvalevrijedne manifestacije, u Frankopanskom kaštelu biti će ispunjen kreativno-edukativnim radioničkim aktivnostima u kojima će sudjelovati krčki osnovci.



Spomenuti treba i da je program Dana sopila osmišljen i priređen u suradnji s istarskim etnologom Noelom Šuranom, jednim od najutjecajnijih istraživača tradicijske glazbe Istre i Kvarnera.


Podršku projektu Udruge sopaca otoka Krka pružili su predstavnici Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije, Centra za nematerijalnu kulturu Istre – Etnografski muzej Istre, Ustanova Ivan Matetić Ronjgov, KUD San Marino (Lopar), Udruga Kreativni Krk, Foto klub Krk, Ogranak Matice hrvatske u Krku, Grad Krk te općine Malinska i Omišalj.