Foto Katunar
U samo jedan dan samohodnom beračicom obrana su četiri hektara, odnosno 25 posto žlahtine na položaju Sv. Lucija, a stroj se pokazao efikasan i u usko sađenim bodulskim vinogradima, ali za strmije, pjeskovitije zone bit će nabavljeni slični vučni uređaji
povezane vijesti
BAŠKA – U vinogradu Sveta Lucija, na osunčanom položaju između Drage Bašćanske i Jurandvora na kojem su vlasnici Vinarije Katunar prije nešto više od desetljeća podigli svoje nove nasade žlahtine, a u manjoj mjeri i nekih drugih, crnih sorti, počela je berba grožđa. Osim što je ranija no dosad, berba u Katunarovim vinogradima ima i jednu drugu posebnost.
Testna berba
– U tijeku je, naime, probna strojna berba grožđa, otkriva nam Toni Katunar od kojeg smo doznali i da će, u probnom branju, strojno biti obran samo manji dio tamošnjih nasada.
– Samohodnom beračicom u vlasništvu našeg istarskog kolege Giannija Ravalica smo u samo jedan dan pobrali četiri hektara, odnosno 25 posto žlahtine na položaju Sv. Lucija, rekao nam je Katunar, objasnivši i da je ta testna berba ujedno bila prvo strojno branje grožđa na otoku Krku, ali i na području cijele Primorsko-goranske županije.
– Preostala tri vinograda obrat ćemo tradicionalno – ručnom berbom, kaže Toni Katunar.
Inače, stroj za berbu grožđa predstavlja tehnologiju koja se razvija još od šezdesetih godina prošlog stoljeća i koja je rasprostranjena i korištena u mnogim vinogradima diljem svijeta, pa tako i naše zemlje. Strojno branje, objašnjava nam naš sugovornik, posebno je pogodno za ravne i široke vinograde, pa se u nama susjednoj Istri koristi već od kraja devedestih godina prošlog stoljeća. No, samohodni stroj za berbu nove generacije koji su sada isprobali u vinogradu Sv. Lucija, može se koristiti i u usko sađenim bodulskim vinogradima.
Automatizacija berbe
– Stroj nam je pristigao upravo iz Istre, a zbog njegovog je transporta nakratko bio zatvoren promet kroz tunel Učka. Ta beračica, inače, u idealnim uvjetima ima kapacitet berbe od jednog hektara vinograda na sat. S obzirom na prilično zahtjevnu konfiguraciju tog našeg vinograda i strme nagibe na jednom njegovom dijelu, pokazalo se da je stroj vrlo učinkovit na njegovim položenijim dijelovima, dok bi na onim strmijim, pjeskovitijim zonama, pogodniji bili neki drugi, slični, ali vučni uređaji kakve ćemo, vrlo vjerojatno, nastojati pribaviti za drugu godinu, rekao nam je Toni Katunar.
Katunar kaže da bi za ono što je isprobani stroj u krčkom vinogradu napravio za samo dan i pol, bilo potrebno angažirati desetak berača, i to na čak pet dana!
– U svakom slučaju, nakon ovog eksperimenta znamo »jednu više« i zasigurno ćemo, s obzirom na sve izraženije probleme pronalaženja radne snage potrebne za ručno branje, u budućnosti tražiti načine čim optimalnije automatizacije postupaka berbe, zaključio je otočni vinar, sin Antona Katunara, osnivača poznate i nagrađivane vinske tvrtke.
Ranija berba bila je očekivana
– Ranija berba na lokalitetu našeg vinograda bila je i očekivana, kaže Katunar, nepominjući da su, osim osunčanijeg položaja tog njihova nasada u odnosu na Vrbničko polje, ranijem začetku trgadbe pridonijeli i ovoljetni vremenski uvjeti – iznimno toplo i sušno ljeto zbog kojeg je, nakon ranije vegetacije, i samo zrenje grožđa nastupilo ranije no obično.
– Zbog takvih uvjeta očekujemo i bitno manji urod od lanjskog, a zbog obilja sunca i topline te zbog smanjenih uroda, očekuju se i viši šećeri u grožđu. A to će naposljetku rezultirati snažnijim vinima višeg alkohola, zaključio je naš sugovornik.