Creski Osuli: Velčić, Rebrović, Dunković i Fučić / Foto ELVIS ŠMIT
Ekipu Osuli čine poljoprivrednik iz Cresa Albert Dunković Berto, umirovljeni zidar, ribar i poljoprivrednik Teo Fučić, također iz Cresa, umirovljeni poštar iz Beleja Nikola Rebrović te djelatnik komunalne tvrtke i ovčar Aldo Velčić iz Vodica
povezane vijesti
CRES Na nedavnom Prvenstvu Hrvatske u gradnji suhozida, održanom u Pagu, creska ekipa Osuli osvojila je drugo mjesto. Ekipu čine poljoprivrednik iz Cresa Albert Dunković Berto, umirovljeni zidar, ribar i poljoprivrednik Teo Fučić, također iz Cresa, umirovljeni poštar iz Beleja Nikola Rebrović te djelatnik komunalne tvrtke i ovčar Aldo Velčić iz Vodica. Zanimljivo je da se Osuli nisu niti jednom susreli od prošlogodišnjeg prvenstva održanog u Cresu, kad su osvojili prvo mjesto. Da se lani nije radilo o prednosti domaćeg terena, već o iskustvu i vještini, pokazalo je ovogodišnje natjecanje, kad su, u potpuno drukčijim uvjetima, zauzeli drugo mjesto, iza Vlaja iz Sinja.
– Išli smo na Pag braniti naslov. Iako nismo uspjeli, zadovoljni smo, kaže Aldo Velčić, koji je posljednji put na Pagu bio prije 30 godina, na ratištu tijekom Domovinskog rata te ga za taj kraj vežu mnoge uspomene.
Nema škrilja
– Natjecanje je bilo dosta zahtjevno, trebalo je izgraditi dio gromače točno određenih dimenzija, u centimetar precizno. Problem je bio u kamenu, tamo nema škrilja, treba naći odgovarajući kamen, a oblikovati ga se može minimalno jer ne puca kako treba kad ga se tuče. Svih 11 ekipa bile su jako dobre, gradile su kvalitetno, pa se to što smo izgradili neće tako brzo urušiti, kaže Velčić, koji je pun hvale za pobjedničku ekipu, puno mlađu od creskih Osula. Velčić smatra da i na Cresu ima sposobnih mladih graditelja, od Ivanja na sjeveru otoka, preko Orleca do Lubenica, samo se nisu prijavili na natjecanje.
Uspoređujući način gradnje na Cresu i na Pagu Velčić kaže da na Pagu lice suhozida izgleda kao popločano, dok creske gromače imaju šupljine između kamena. I samo lanjsko natjecanje na Cresu je bilo lakše jer je trebalo izgraditi samo prednje lice gromače, dok se na Pagu radila duplica, suhozid s dva lica.
Urođeno umijeće
Velčića dopunjuje Berto Dunković, koji svoje iskustvo suhozidne gradnje ovako opisuje: »Cijeli život kad nešto padne, onda to digneš«. Dunković je objasnio i naziv ekipe Osuli (ili, kako on to izgovara pod utjecajem talijanskog dijalekta, Ošuli). Osul je, naime, kamen međaš koji se koristi u gradnji gromače.
Jedini profesionalni graditelj među njima je Fučić, po struci zidar, ali suhozidna gradnja i za njega je više hobi i potreba, dok se Rebrović gradnjom gromača bavio dok je imao ovce. No, iako se nisu pripremali za prvenstva, creski graditelji gromača pokazali su da im je ta vještina u krvi te da im nisu potrebne škole i treninzi da pokažu to urođeno umijeće.
Prvenstvo Hrvatske u gradnji suhozida, a na Pagu je održano šesto izdanje tog natjecanja, organizira udruga 4 grada Dragodid, kojoj su glavne aktivnosti organizacija i vođenje suhozidnih radionica te provođenje istraživanja suhozidne baštine u suradnji s lokalnim partnerima, izvornim nositeljima umijeća gradnje suhozida i poznavateljima lokalnih tradicija.