Lopar

Smotra miha, viteški turnir i sajam lokalnih OPG-ova: Eko-etno fest oduševio posjetitelje

Lucian Borić

Foto Antonio Škarić

Foto Antonio Škarić



U sklopu programa obilježavanja Male Gospe i Dana Općine Lopar, tijekom protekle subote (7.rujna), u parku Kapiću u Loparu posjetitelji su mogli opet uživati u Eko-etno festivalu, popularnoj manifestaciji tradicionalnih puhačkih instrumenata, prije svega, miha.


Podsjetimo, Eko-etno fest(ivala) nije bilo pet godina, a ovogodišnji program sastojao se od tri tematska dijela – sajam tradicionalnih lokalnih proizvoda, smotru miha, tradicijske glazbe i folklora koju je vodila Maja Belić, i viteški turnir samostreličara u organizaciji Udruge rapskih samostreličara.





Eko-etno fest, odnosno smotra tradicionalnog puhačkog instrumenta miha, krenula je 2014. godine. Kako na otoku Rabu djeluje svega nekoliko aktivnih svirača miha, a u samome Loparu jedan, ova je manifestacija iznimno značajna u smislu očuvanja lokalnoga identiteta te popularizacije umijeća koje polako zamire, te se tako došlo i na ideju organiziranja ovakvoga događaja.


Program smotre svojim nastupom otvorila je Dječja folklorna sekcija Kulturno-umjetničkoga društva „San Marino“ iz Lopara uz pratnju na mihu Bruna Škarića, koji je nastupio i na samom kraju programa smotre.



Nakon njih na pozornicu je stupio Anđelo Brna koji je izveo sviranje na mihu, i u drugoj izvedbi, s Miljenkom Lušić Cifrom, prezentirao starinsko pivanje.


Gospodin Brna pridružio se, kao pratnja, i Folklornom društvu „Rapski tanac“ u izvedbi domaćega tanca.



Loparsku mjesnu i otočnu tradiciju prezentirali su i loparski Pučki pivači, a susjedi s otoka Krka, svirači sopila/sopela, velečasni Božidar Volarić iz Vrbnika i Zlatko Jurković iz Njivica, članovi „Udruge sopaca i kantura otoka Krka“, predstavili su se sopnjom i kantanjem.


S Cresa, točnije iz Orleca, došli su svirači meha Mario Mužić, Toni Fučić i Iva Barbalić, Riječanka porijeklom iz Orleca, koji su izveli „tanec po staru“ i „polku“.



Bilo je tu i prijatelja Lopara iz Istre, među kojima se našao Drago Draguzet iz Pule, koji se predstavio nizom zanimljivih izvedbi s različitim instrumentima, a iz Istre su sretno stigli i članovi Radničkoga kulturno-umjetničkog društva „Rudar“, koje okuplja vrsne svirače na narodnim istarskim glazbalima, plesače i pjevače iz cijele Labinštine.


Gajdaši (dudači) Ondřej i Lucie Tryhuk, zajedno s kćerima Elenom i Karinom, imali su dva nastupa i oduševili publiku svojim prisustvom, sviranjem i pjevanjem.



Uz smotru miha, tradicijske glazbe i folklora, ovaj festival imao je i prodajni sajam tradicijskih proizvoda, koji je okupio desetak lokalnih OPG-ova, i koji je paralelno trajao cijelo vrijeme festivala.


A nakon smotre miha, uslijedio je i viteški turnir Udruge rapskih samostreličara. Turnir samostreličara već se dugo nije održavao u Loparu, a najbolji u raspucavanju bili su Slaven Kladić (1. mjesto), Ivica Macolić (2. mjesto) i Oliver Pičuljan (3. mjesto).



Za sigurnost prilikom provedbe turnira, svojim dežuranjem pobrinuli su se sveprisutni loparski vatrogasci.


„Planiranje, organizacija i provedba ovakvih događaja zahtijeva velike napore i trud. Od srca zahvaljujemo svima koji su došli na „Eko-etno fest“, izlagačima i izvođačima, posebno dragim gostima iz Istre, s Cresa i Krka, kao i iz Češke, koji su izdvojili svoje vrijeme i organizirali se kako bi došli do nas i nastupili tek desetak minuta, a neki su odmah (zbog obveza) i otišli prema svojim domovima nakon smotre.



Zahvaljujemo i Brunu Škariću koji nam je puno pomogao u organizaciji, kao i djelatnicima Lopar Vrutka na logističkoj pomoći, a posebno Kristijanu Ivaniću koji je u kasnim noćnim satima uskočio s otpremanjem stolica, a nije morao.


Zahvaljujemo i članovima obitelji Andreškić (Ana, Ante i Ana) na velikoj pomoći. Veliko hvala i DVD-u Lopar na pomoći u osiguranju“, poručili su djelatnici iz Centra za kulturu i sport Lopar na svojoj Facebook stranici.