Zatvaranje odlagališta značajno pridonosi ublažavanju negativnih učinaka na javno zdravstvo i ljudsko zdravlje, okoliš, klimu i na turizam
povezane vijesti
CRES – Završeni su građevinski radovi na projektu sanacije i zatvaranja odlagališta otpada Pržići, investicije vrijedne 10,8 milijuna kuna. Od tog iznosa, 85 posto bespovratno je sufinancirano iz europskog Kohezijskog fonda, 10 posto su sredstva Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, dok je ostatak uložio Grad Cres. Sanacijom je postojeći otpad prikupljen na manju površinu, a potom prekriven gornjim brtvenim sustavom koji će na kraju biti ozelenjen travom. Ukupna površina regeneriranog zemljišta u sklopu ovog projekta je 2,17 ha, a presloženo je gotovo 100.000 kubičnih metara materijala.
Jasan cilj
Na Pržićima je smeće odlagano u razdoblju od 1975. do 2017. godine, kad je u Cresu izgrađena suvremena pretovarna stanica, prva u Primorsko-goranskoj županiji, nakon čega se sav mješoviti komunalni otpad s otoka odvozi u Županijski centar Marišćina. U međuvremenu su na području cijelog Grada Cresa postavljeni polupodzemni kontejneri za odvojeno prikupljanje otpada, a lani je izgrađeno reciklažno dvorište. Te su investicije bile ukupno vrijedne 12 milijuna kuna.
– Prema službenim podacima za 2019. godinu, bili smo šesti u Hrvatskoj s 40 posto odvojenog prikupljanja otpada, a u međuvremenu je taj postotak još narastao. Stalnom nadogradnjom sustava za gospodarenje otpadom, Grad Cres pokazuje da se svrstao uz bok najrazvijenijih zemalja, a cilj nam je stići i prestići one najbolje u Hrvatskoj, izjavio je gradonačelnik Kristijan Jurjako.
Zatvaranje odlagališta značajno doprinosi »ublažavanju negativnih učinaka na javno zdravstvo i ljudsko zdravlje, okoliš, klimu i na turizam«, kako je navedeno u cilju projekta. Ugradnjom završnog pokrovnog sloja spriječeno je procjeđivanje oborinske vode kroz odloženi otpad, a odlagališni plin se skuplja i obrađuje na biofilterima. Time je ostvaren zadani cilj jer podaci monitoringa pokazuju da metana ima samo u tragovima, a sve se otpadne vode prikupljaju i odvode u taložnik.
Radove je u predviđenim rokovima izvršila tvrtka Bemix d.o.o. iz Šibenika koja je u postupku javne nabave ocijenjena najpovoljnijom.
Kompostana
– Imamo već iskustva sa sličnim projektima, radili smo na odlagalištima u Brinju i Vodicama, približno slične veličine i vrijednosti. Drago nam je da smo sve realizirali u roku i prema predviđenom troškovniku. Nismo imali nikakvih problema i prezadovoljan sam suradnjom s Gradom kao investitorom, kaže Ivica Svirčić, direktor i član uprave Bemixa koji je protekle mjesece proveo u Cresu. Sljedeći posao čeka ga u Umagu, ali se nada povratku na otok.
Ovom sanacijom privodi se kraju dugotrajni postupak pretvaranja nekadašnjeg smetlišta u suvremeni centar za gospodarenje otpadom započet izgradnjom pretovarne stanice, a potom i reciklažnog dvorišta kojim upravlja gradska tvrtka Komunalne usluge Cres Lošinj.
– Planiramo još izgradnju kompostane, sustava za obradu glomaznog otpada i sortirnice, a trenutno nam je najveći izazov zbrinjavanje glomaznog otpada kojeg se na cresko-lošinjskom području godišnje prikupi 1.500 tona. Komunalno društvo taj otpad od građana preuzima besplatno, a njegovo zbrinjavanje preko ovlaštenih distributera košta, kaže Neven Kruljac, član uprave Komunalnih usluga.