Foto M. Smokvina
U radionici tradicijskog brodogradilišta Malinska, njegov vlasnik Franko Kraljić, čuvar 120-godišnje obiteljske tradicije, učenicima OŠ Malinska-Dubašnica približio je zahtjevan zanat brodogradnje u drvu koji, nažalost, sve više nestaje iz otočnih mjesta
povezane vijesti
MALINSKA – Osmaši Osnovne škole Malinska-Dubašnica proteklog su tjedna sudjelovali na posljednjoj u nizu radionica tradicionalne brodogradnje, u Malinskoj provođenih u sklopu talijansko-hrvatskog projekta Arca Adriatica. Radionice su se održavale u radnom prostoru tradicijskog brodogradilišta Malinska, uz stručno vođenje njegova vlasnika i voditelja Franka Kraljića, kojemu je u radu s osnovcima pomagala učiteljica tehničke kulture Marta Smokvina.
Kraljić kao nasljednik i čuvar duge obiteljske tradicije brodograđevnog zanata koji je pred više od 120 godina pokrenuo njegov šukundjed, mladim je sumještanima približio zahtjevan zanat brodogradnje u drvu koji, nažalost, sve više nestaje iz naših obalnih i otočnih mjesta, a čije je promoviranje i očuvanje jedan od važnijih ciljeva Interreg programa u koji je već neko vrijeme uključena i Općina Malinska-Dubašnica.
Teorija i praksa
Radionice su se sastojale od dva dijela pa su tako u onom teorijskom segmentu učenici stjecali uvid u povijest brodogradnje u Malinskoj i na otoku Krku, prenijela nam je nastavnica Smokvina. Osnovci su se tako na mjesnom škveru upoznali s tipologijom jadranskih tradicionalnih brodova, načinima njihove izgradnje te alatima i tehnikama potrebnim za njihovu izgradnju. U drugoj fazi učenici su imali priliku sudjelovati i u praktičnome radu. Upoznali su metodologiju pristupa redovnom godišnjem održavanju drvenih plovila, sudjelovali u »otklanjanju« s drvene pasare skidljive opreme te je naučili i pravilno skladištiti. Upoznali su se i s nekad glavnim »porivnim sredstvom« tradicijskih barki – veslima – te su dobili priliku i sudjelovati u njihovoj izradi.
Turistička valorizacija
Arca Adriatica projekt je okrenut zaštiti, promociji i turističkoj valorizaciji jadranske maritimne baštine te okuplja 10 partnera iz Italije i Hrvatske. Glavni mu je cilj razvoj zajedničkog turističkog proizvoda utemeljenog na načelima društvene i ekološke održivosti, koji istovremeno valorizira, štiti i promiče bogatu pomorsku baštinu pograničnog područja dviju zemalja.
Što se Općine Malinska-Dubašnica tiče, glavni ciljevi projekta usmjereni su bili izgradnji i obogaćenju turističke infrastrukture, uz ostalo i kroz obnovu tradicijskih barki te izgradnju Interpretacijskog centra u središtu mjesta. Važan rezultat provedbe tog europrojekta trebao bi se ogledati i u povećanju broja trajno zaštićenih artefakata pomorske baštine, povećanju broja educirane djece i posjetitelja o pomorskim zanatima ovog dijela našeg priobalja, ali i postizanju turističke prepoznatljivosti obalnog područja. Projekt u samoj završnici dosiže ukupni budžet od čak 3,1 milijun eura, od kojih je na programe u Malinskoj-Dubašnici bilo usmjereno nemalih 374,6 tisuća eura.