Sjednica

Rapski vijećnici raspravili rebalans proračuna

Lucian Borić

Foto Lucian Borić

Foto Lucian Borić



Održana je IV. sjednica GV-a Grada Raba. Na sjednici je, kako se možda i prije očekivalo, dogovoreno da će se održati u dva dijela, a datum održavanja drugog dijela još nije poznat.


Prvi dio IV. sjednice je tako potrajao više od tri sata, a obilježio ga je opsežan aktualni sat, 6 usvojenih točaka među kojima i rebalans proračuna za 2024., a na trenutke je i “zaiskrilo” između pojedinih vijećnika zbog različitih interpretacija poslovnika i toga tko ima pravo na govor. Sjednici je nazočilo 12 vijećnika, a odsutna je bila Mirna Tomulić-Holjar (Municipium).


Brojna pitanja na aktualnom satu


Među brojnim pitanjima na aktualnom satu, valja izdvojiti da je vijećnik Elvis Grce (RPS) upitao pročelnika Matka Krstačića kako stoje radovi na nalazištu kod Sv. Damjana i što će biti dalje, na što je pročelnik odgovorio kako je odrađena sanacija vegetacije na nalazištu, te kako se trenutno radi na nabavi za izradu prezentacijskoga elaborata (arhivska, krajobrazna, kulturna istraživanja i prijevodi), na temelju kojega će se napraviti onda audio sadržaji i info table.




Vijećnik Damir Brusić (SDP) postavio je pitanje što je s rashodima za zaposlene u gradskoj upravi, koji će od 2023., uključujući i plan predviđen za 2025., dakle u dvije godine, biti uvećani za oko 90 %, odnosno na što se ti rashodi odnose. Gradonačelnik Grgurić je odgovorio kako se tu radi o konsolidiranom proračunu Grada Raba, te da tu ne spada samo gradska uprava, već i sve institucije odnosno proračunski korisnici. Dodao je da je Plenkovićeva vlada podizala prosječnu plaću, da su se donosili zakoni s kojima su se onda i jedinice lokalne samouprave morale usklađivati, da su se kapaciteti rapskih vrtića širili, da su se zapošljavale odgajateljice, te da se u 2025. također proširuju vrtićki kapaciteti za još skupina, kao i da u tome netko stručan i kvalitetan treba raditi.


Vijećnica Tanja Plješa (Municipium) uputila je kritiku na loše stanje područne škole u Supetarskoj Drazi, a s njezine strane, bilo je kritika i na račun MO-a Supetarske Drage, gdje je spomenula kako su u dvije godine održana “samo” tri sastanka. Gradonačelnik je odgovorio kako su sve škole od strane Grada Raba do sada održavane maksimalno, da su škole energetski obnovljene u potpunosti, da vjeruje da su škole održavane i prije njega, a spomenuo je i ulaganja u jednosmjenski rad u školi. Na kritike kako mjesni odbor u Drazi radi “loše” odgovorio je kako ima i ljudi koji tvrde suprotno.


Vijećnik Lovre Ševerdija (Municipium) uputio je pitanje kako Grad Rab gospodari pomorskim dobrom, odnosno ilegalnim privezištima diljem otoka, a za koja nije nadležna lučka uprava, na što je od gradonačelnika dobio odgovor da će Grad napraviti sve što je u zakonskoj ingerenciji da to spriječi. Vijećnik Ševerdija nije bio zadovoljan odgovorom, a sa strance Municipiuma kasnije je došla i kritika projekta rekonstrukcije nove rive.


Rasprava o rebalansu


Pod prvom točkom, koja se odnosi na rebalans proračuna, nakon što je pročelnica Martina Španjol Matković izvijestila o prihodima i rashodima, uslijedila je rasprava u kojoj je Brusić upitao zašto se višak novaca, od nerealiziranih projekata, ne usmjeri u, primjerice, božićnice, a Lovre Ševerdija napomenuo je kako su iz proračuna čitljiva samo odgađanja i nerealizirani projekti.


Ševerdija je dodao i da činjenica da se nitko nije javio na raspisani natječaj za Villu Danicu ne znači da su građevinari “lijeni”, već je to doveo u svezu s time i da troškovnici nisu najbolje raspoređeni.


Vezano uz božićnice, gradonačelnik je odgovorio kako se od 2015. godine one isplaćuju redovito, te podsjetio i da su u proračunu za 2024. godinu Brusićevi amandmani bili prihvaćeni pa da se svejedno glasalo protiv proračuna.


Odgovorio je i kako su troškovnici za građevinare rađeni u skladu sa strukom. Rebalans je, u konačnici, usvojen sa 7 glasova za i 5 protiv, a na ovoj točki zaiskrilo je i između vijećnika Željka Dumičića, Ševerdije i predsjednika GV-a, Tomislava Matošića, oko toga tko i koliko puta ima pravo na govor u raspravi, zbog čega je Matošić zatražio stanku od 10 minuta.


Nakon stanke, smirili su se tonovi, i nastavilo se s točkom i dnevnim redom. Predsjednik Matošić dodao je da je u rebalans ubačen iznos za radne bilježnice, tehnički pribor i likovnu mapu, i da na stvari ne treba samo gledati “crno”.


Pod 6. i 7. točkom krenulo se u predstavljanje proračuna za 2025., no ne i u glasanje, koje će biti predviđeno za drugi dio ove sjednice. U predstavljanju proračuna za 2025., u opsežnom izlaganju, pročelnici Matko Krstačić, Martina Španjol Matković i Denis Deželjin su opsežnim izlaganjima prezentirali što je od troškova, u okviru proračuna za 2025., predviđeno za njihove odjele, a spomenuto je i da će još biti roka za dostavu amandmana (do 6. prosinca) na proračun za 2025.


Pod točkom 15. (Prijedlog Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o ustrojstvu gradske uprave Grada Raba) vijećnik Ševerdija otvorio je temu pomorskog redara u Gradu Rabu, a pročelnik Deželjin odgovorio je kako će pomorski redar dobiti propisanu edukaciju i odoru kad ga se zaposli, kao i da ova odluka ne znači da će osoba prometnog redara obavljati posao pomorskog. U konačnici, ova točka je jednoglasno usvojena.


Usvojena je i točka 20. (Prijedlog Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o stipendiranju učenika srednjih škola i studenata) – stipendije će sada biti veće, a povećava se i njihov broj. Gradonačelnik je natuknuo kako će Grad Rab maksimalno podržati školstvo, a i ova točka jednoglasno je usvojena.