Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta

Program u Velikoj vijećnici Grada Krka: Stjecanje jasne i istinite slike o najvećem genocidu u povijesti

Mladen Trinajstić

Danas je održana prigodna priredba organizaciju koje zajednički potpisuju predstavnici Udruge antifašističkih boraca i antifašista otoka Krka, Osnovne škole »Fran Krsto Frankopan« iz Krka, Osnovnih škola Omišalj i Malinska-Dubašnica te Srednje škole »Hrvatski kralj Zvonimir« iz Krka



 


 


 




KRK  U povodu obilježavanja Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta, u Velikoj vijećnici Grada Krka danas je održana prigodna priredba organizaciju koje zajednički potpisuju predstavnici Udruge antifašističkih boraca i antifašista otoka Krka, Osnovne škole »Fran Krsto Frankopan« iz Krka, osnovnih škola Omišalj i Malinska-Dubašnica te Srednje škole »Hrvatski kralj Zvonimir«. U nazočnosti brojnih osnovaca, otočnih srednjoškolaca i stanovnika Krka ondje je bio upriličen prigodni program u okrilju kojeg je održano više poučnih izlaganja, ali i niz strahotama holokausta posvećenih prezentacija u izvedbi mladih Krčanki i Krčana, učenica i učenika osnovnih i srednje škole, predanih učenju o strahotama koje su obilježile noviju povijest Europe, ali i svijeta.


Velika vijećnica Grada Krka jučer je bila ispunjena/ Foto M. TRINAJSTIĆ


Prigodno predavanje


U sklopu sad već tradicionalnog događanja kojim predstavnici UABA-e otoka Krka i polaznici otočnih obrazovnih ustanova redovito obilježavaju spomenuti dan, predstavljena su neka od potresnih svjedočanstva logoraša, posredstvom radova koje su u obliku svojih istraživanja izradili mladi otočani. Okupljanje u vijećnici obogatilo je i prigodno predavanje prof. Maje Brajković, učiteljice povijesti u omišaljskoj osnovnoj školi.


Cilj edukacija mladih

 


– Cilj i smisao događanja koja upriličujemo na ovaj dan osvješćivanje je i edukacija mladih s nakanom izgradnje i njegovanja svega onog što bi, osim čuvanju spomena na žrtve genocida, trebalo pridonijeti sprečavanju sličnih strahota u budućnosti – istaknuo je Fanuko.


Od predstavnika udruge otočnih antifašista doznali smo i da je, prema dostupnim evidencijama, dokumentirano da je više od 180 otočana tijekom Drugog svjetskog rata prošlo kroz strahote nacističkih logora, od kojih je 60 ondje i skončalo život.


– U tu brojku uvrstili smo samo one koji su boravili u konclogorima, a ne i one koji su završili u zatvorima i radnim logorima – istaknuo je Fanuko, procijenivši da niti te brojke nisu potpune.

Kako je u uvodnom djelu današnjeg programa istaknuo čelnik otočne Udruge antifašističkih boraca i antifašista prof. Darko Fanuko, ovakvim aktivnostima predstavnici spomenutog otočnog udruženja i s njima u promicanju mira, tolerancije i uvažavanja različitosti angažirani nastavnici i učenici krčkih škola na simboličan način odaju počast svim otočankama i otočanima, ali i ostalim žrtvama koje su svoje živote izgubile u talijanskim i njemačkim konclogorima, educirajući pri tom mlade o opasnostima ideologija koje su u jednom povijesnom trenutku rezultirale strahotama holokausta, odnosno genocida, a opasnosti od pojave i razbuktavanja kojih niti danas nisu u potpunosti nestale.


Obilježavanje od 2012.


Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta, sukladno odluci Ujedinjenih naroda, od 2005. godine obilježava se 27. siječnja, među ostalim i s ciljem poticanja razvoja obrazovnih programa o genezi i povijesti holokausta, a time i pokazivanja odlučnosti u sprečavanju ponavljanja takvih strahota u budućnosti. Na Krku se spomenuti dan u organizaciji otočne UABA-e organizirano obilježava od 2012. godine, i to od 2015. u suradnji s krčkom srednjom školom, a od 2016. godine i u suradnji s lokalnim osnovnoškolskim ustanovama. UABA u suradnji s otočnim školama tako već godinama uspješno provodi čitav niz odgojno-edukacijskih aktivnosti posvećenih mladima, a kojima se, u suradnji s nastavnim osobljem svih krčkih osnovnih škola kao i srednje škole iz Krka, omogućava stjecanje jasnije i istinitije sliku o najvećem genocidu u povijesti, rekao nam je prof. Fanuko, napomenuvši pritom i da se nastavak takvog djelovanja, u okrilju jedne od članstvom najmnogobrojnijih udruga na Krku, planira i u idućim godinama.