Duh davnih vremena na ulicama i trgovima Vrbnika / Snimio M. TRINAJSTIĆ
Duh starine predstavljao se i širio kroz pjesmu, sopnju i ples, kao i kroz uprizorenja starih običaja i načina života, čak i kroz modnu reviju kojom je predstavljana ljepota načina odijevanja Vrbenki u prošlosti
povezane vijesti
VRBNIK – Veselo je i zanimljivo bilo je u Vrbniku ovog vikenda. Jubilarno, deseto izdanje atraktivne manifestacije Vrbenske užance koje su postale jednim od najvećih i najsadržajnijih ljetnih zbivanja u tom otočnom mjestu i ovog je puta Vrbnik učinilo raspjevanim i rasplesanim, ispunjenim brojnim događanjima koja su za cilj i svrhu imala svim posjetiteljima predstaviti način života Vrbenčana u prošlim vremenima. Vrbenke i Vrbenčani u svom su mjestu tijekom subotnje večeri uprizorili nesvakidašnje programe koji su na ulice i trgove povijesnog središta »izvukli« sve ono vrijedno i posebno iz duge i bogate povijesti mjesta te pritom prezentirali neke od posebnosti lokalne folklorne, odnosno kulturne i tradicijske baštine. Duh starine predstavljao se i širio kroz pjesmu, sopnju i ples, kao i kroz uprizorenja starih običaja i načina života, čak i kroz modnu reviju kojom je predstavljana ljepota načina odijevanja Vrbenki u prošlosti.
Vrbenska starina
Program je, po običaju, započeo na Škujici, okupljanjem, uvodnim druženjem i zajedničkim fotografiranjem svih sudionika i podupiratelja ove umnogome drugačije manifestacije. Potom su se složno svi bacili »na delo« te se, svatko na svom punktu, u nastavku programa posvetili zadatku koji su im organizatori i domaćini dodijelili. »Prizori« vrbenske starine postavljeni su, osim na Škujici, bili tako i na lokalitetima Pred Sparov zid, zgorun Placun, na Placi Vrbničkog statuta, Pod voltu, va Gulinu, Pre sveti Križ, na Saližu, Opjici, Glavači, na Maloj placi te na Dvercih.
Sve što se odvijalo pripremili su i izveli lokalni entuzijasti i zaljubljenici u vrbničku baštinu i starinu koji su, kako nam je predstavila Dina Valković, čelnica Vrbničkog kulturnog društva Frankopan, svim posjetiteljima nastojali pružiti jedinstveni uvid u dugu, zanimljivu i bogatu prošlost Vrbnika i njegovih žitelja, kroz prikaz tradicionalnog načina života. Vrbnikom su tako do kasno u noć odzvanjali zvuci pjesama tamošnjih kumpanij i kanturic, s vremena na vrijeme čule su se i sopeli, a uz njih i pokoja tambura te harmonika. Posjetitelji Vrbnika uživati su mogli u vrbenskom tancu i prezentacijama tradicijskih vještina koje su svakodnevicu činile generacijama žitelja tog otočnog mjesta. Svi programi i uprizorenja bili su obogaćeni bogatom kostimografijom i scenografijom sačinjenom od sačuvanih originalnih starinskih predmeta.
Ljetni program
Uza sve ono što su mještani Vrbnika za ovu priliku priredili, a bilo je tu i kreativnih radionica za djecu te radionica pisanja glagoljicom, posjetitelji su se mogli opustiti i zabaviti i u pratećem glazbenom programu u sklopu kojeg su na Škujici nastupali članovi Tria Andreas, a na Placi Vrbničkog statuta i članovi Udruga sopaca otoka Krka. Posjetiteljima Vrbnika promenadnim su se nastupom predstavili i članovi sastava G-dur, a na Ribarnici je svirao Denis Razz Kvartet. »Glavni i odgovorni« organizatori iznova oživljenih Vrbenskih užanci i ovog puta su bili predstavnici Vrbničkog kulturnog društva Frankopan i Turističke zajednice općine Vrbnik, uz potporu Općine Vrbnik i lokalnih poduzetnika koji su materijalno i logistički podržali ovaj sad već tradicionalni ljetni program.