Predloženo je i povećanje iznajmljivačkog paušala koji bi na području svih naselja na području grada Krka bio obračunavan u iznosu od 55 eura
povezane vijesti
KRK – Baš kao i sve ostale krčke lokalne jedinice, i Grad Krk je ovih dana u postupak savjetovanja s javnošću »stavio« dvije važne odluke, odnosno prijedloge njihovih promjena. Posredstvom službenih mrežnih stranica, pokrenuto je e-savjetovanje sa zainteresiranom javnošću s ciljem donošenja nove Odluke o porezima Grada Krka kao i Odluke o visini paušalnog poreza na dohodak za djelatnost iznajmljivanja i smještaja u turizmu.
Prvim prijedlogom odluke u postupku koji je Grad obvezan provesti pri donošenju općih akata, odnosno drugih strateških ili planskih dokumenta kojima se utječe na interese građana i pravnih osoba predloženo je osjetno povećanje poreza na kuće za odmor. Novim prijedlogom, odnosno nacrtom Odluke, od početka iduće godine na području te krčke jedinice lokalne samouprave spomenuti bi se porez obračunavao i naplaćivao u iznosu od 3,5 eura po četvornom metru korisne površine kuća za odmor.
Do izmjena Zakona o lokalnim porezima, porez na kuće za odmor na području tog otočnog grada naplaćivao se po cijeni od 15 kuna odnosno 1,99 eura po četvornome metru površine, što bi drugim riječima značilo da će se to porezno davanje vlasnicima kuća za odmor povećati za 75 posto. Spomenuti treba i da je člankom 26. važećega Zakona o lokalnim porezima propisano da se taj porez obračunava i naplaćuje u rasponu vrijednosti od 0,60 pa do maksimalno 5 eura po četvornom metru korisne površine kuće za odmor, što znači i da će, unatoč bitnom povećanju, predložena vrijednost tog davanja ipak biti osjetno manja od zakonom propisanoga maksimuma kojeg krčka lokalna samouprava ipak nije odlučila primijeniti u terećenju »vikendaša« na svom području.
Prijedlog u postupku
Osim o ovom prijedlogu, Krčani će se u onom drugom, također sad i službeno pokrenutom savjetovanju u narednim tjednima moći očitovati i o aktualnom prijedlogu Odluke o visini paušalnog poreza na dohodak za djelatnosti iznajmljivanja i smještaja u turizmu. Tim je pak potezom krčki gradonačelnik Darijo Vasilić u propisani savjetodavni postupak stavio prijedlog povećanja turističkog, odnosno iznajmljivačkog paušala koji bi, također od početka iduće godine, na području grada Krka i njegove okolice bio obračunavan u iznosu od 55 eura. Visina paušalnog poreza po smještajnoj jedinici u kampu i kamp-odmorištu, odnosno po smještajnoj jedinici u objektu za robinzonski smještaj, istim je prijedlogom na cijelom području grada utvrđena u iznosu od 80 eura.
Do sad važećom Odlukom, visina paušalnog poreza po krevetu iznosila je 300 kuna (39,82 eura) u naselju Krk, odnosno 255 kuna u naselju Kornić, 210 kuna u naseljima Brzac, Milohnići i Pinezići, odnosno 150 kuna u svim ostalim naseljima na području grada. Za razliku od tako uređene odluke iz 2019. godine kojom su naselja bila razvrstavana u turističke razrede, temljem tada važećega pravilnika (koji je u međuvremenu prestao važiti), novim se nacrtom Odluke visina puašalnog poreza po krevetu, odnosno smještajnoj jedinici u kampu, kamp odmorištu i objektu za robinzonski tursizam sad izjednačuje u svim naseljima na području grada.
Gradonačelnik Darijo Vasilić, obrazlažući nam razloge zbog kojih su doneseni takvi prijedlozi, predstavio nam je da se u ujednačavanju paušala u svim naseljima vodstvo te otočne lokalne jedinice povodilo spoznajom da se danas u gradu Krku okolnim naseljima u značajnom broju iznamljuje smještaj u luksuznim kućama za odmor i apartmanima koji su i popunjenošću, ali i cijenom po kojoj se smještaj ondje nudi izjednačeni s onima u samom gradu Krku, a u nekim slučajevima čak i premašuju krčke cijene.
Paušalni iznosi
– Držim bitnim naglasiti i to da smo u definiranju paušalnog poreza iznose tih davanja izjednačili s iznosima paušalnog iznosa turističke pristojbe, onako kako ih je regulirajući tu temu za iduću godinu temeljem važećeg Zakona o turističkoj pristojbi i prijedloga Turističke zajednice grada Krka, za područje naše jedinice lokalne samouprave definirala i usvojila Županijska skupština PGŽ-a. Dakle, paušalni porez na dohodak od iznajmljivanja bit će jednak paušalnom iznosu turističke pristojbe – ustvrdio je Vasilić, držeći da je povećanje tog poreznog opreterećenja krčkih iznajmljivača opravdano i zbog proteka vremena, odnosno evidentnog porasta cijena smještaja kojeg ovi nude.
Istaknuo je i da se Krk ipak neće povesti primjerom brojnih gradova i općina u našoj zemlji, uključujući i neke u našoj regiji, koji su odlučili iskoristiti maksimalne vrijednosti i dogodine svoje iznajmljivače opteretiti iznosima paušalnog poreza u iznosu najvećeg dozvoljenog iznosa od čak dvije stotine eura po postelji. Gradonačelnik je rekao i da će vrijednost »iznajmljivačkog paušala« na području grada i ubuduće pratiti vrijednost paušala turističke pristojbe pa se tako može očekivati da bi 2025. godine iznos tog davanja mogao porasti na iznos od 60 eura po krevetu.
Za razliku od svojih susjeda s područja Punta i Baške koji su odlučili u postupak savjetovanja s javnošću staviti i prijedloge novih odluka o visini stopa poreza na dohodak, u gradu Krku o tome neće biti savjetovanja i to stoga što primjena dosadašnjeg načina obračunavanja tog poreza – neće biti. Kako nam je obrazložio gradonačelnik Darijo Vasilić, Krčani su se od mogućnosti izmjena načina izračuna tog poreza suzdržali, držeći da je zadržavanje aktualnog načina poreznog opterećenja dohotka građana, a koji se obračunava po stopi od 20 posto, primjereno i nužno zbog zadržavanja stabilnosti proračuna grada.
Aktualni način ostaje
– Iako po novom zakonu postoji mogućnost da se dohodak do visine 50,4 tisuća eura godišnje oporezuje u rasponu od 15 do 22 posto, (a onaj iznad te porezne osnovice i po stopi u rasponu od 25 do 33 posto), zauzeli smo stav da je aktualni način oporezivanja potrebno zadržati i u budućnosti. Naime, zanemariv je broj onih čiji bi dohodak veći od 50,4 tisuća eura mogao biti oporezovan po većoj stopi dok je dominantan broj poreznih obveznika čiji se dohodak oporezuje po onoj manjoj, u našem slučaju 20-postotnoj. Kalkulacije koje su naše stručne službe izradile pokazale su da bi smanjenje aktualne stope od 20 posto na primjerice 15 posto, kao što su to učinile neke od nama susjednih općina, gradskom proračunu uskratilo prihod od milijun eura godišnje, odnosno četvrtinu iznosa koji sada u gradsku kasu pritječe s tog osnova. Ove je godine proračunski prihod od toga nešto veći od 4 milijuna eura i zadržavanje tog prihoda bitno je zbog investicijskih projekata i programa koji su u tijeku ili u planu – ustvrdio je Vasilić.
Podsjetio je i da Grad Krk, za razliku od brojnih drugih hrvatskih gradova, svojim građanima na naplaćuje prirez na porez na dohodak, iako je na to imao pravo. Dodao je i da su izračuni pokazali da bi smanjenje porezne stope s 20 na 15 posto prosječnom Krčanu mjesečno povećalo plaću za tek dvadesetak eura pa je stoga ocijenjeno da je zadržavanje proračunskog prihoda po toj osnovi, kad je u pitanju odnos stabilnosti gradskog proračuna u odnosu na stabilnost kućnih budžeta žitelja grada Krka, »najbezbolnije« rješenje!
Savjetovanje s javnošću traje do sredine studenoga
Savjetovanja s javnošću po spomenutim prijedlozima, odnosno nacrtima odluka, traju do sredine studenog (do 16., odnosno 18. studenog). Svoje prijedloge, mišljenja i primjedbe na konkretne nacrte dokumenata za koje je savjetovanje u tijeku građani mogu uputiti putem obrasca dostupnog u prilogu obavijesti na službenim stranicama Grada, i to isključivo elektroničkom poštom. Po završetku savjetovanja svi pristigli prijedlozi bit će javno dostupni na internetskoj stranici Grada Krka.