Foto Studio Conex
povezane vijesti
Popularni festival Crna Ovca, koji se u Baški na otoku Krku održava od 2006. godine kao jedinstveni spoj gastronomije, otočne baštine, kulture i sporta, dobio je oznaku Hrvatski otočni proizvod – HOP.
Oznaku dodjeljuje Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije s ciljem isticanja otočnih proizvoda, događanja i inicijativa koje doprinose očuvanju tradicije, promociji otočnog identiteta i održivom razvoju.
Navedene vrijednosti Crna Ovca dosljedno promiče od svojih početaka kroz jedinstveni koncept i sadržaj, a brojni posjetitelji to svake godine nagrađuju velikim odazivom na ovaj jedinstveni festival.
Veliko priznanje
– Dodjela oznake “Hrvatski otočni proizvod” veliko je priznanje za sve one koji su tijekom gotovo dva desetljeća gradili Crnu Ovcu, rekao je tim povodom Toni Juranić, načelnik Općine Baška prilikom preuzimanja nagrade na svečanosti održanoj u Šibeniku.
To posebice vrijedi za predstavnike Studija Conex, koji su konceptom i dobrom organizacijom sve ove godine oblikovali festival, ali i za brojne lokalne udruge, OPG-ove i pojedince čiji trud i entuzijazam ovaj festival svake godine čine posebnim.
Ova oznaka i službeno potvrđuje ono što mi na otoku Krku već dugo znamo – Crna Ovca spaja najbolje otočne proizvode, gastronomsku ponudu i bogatu baštinu, a uz to je i moderan turistički proizvod kojeg obožavaju svi naši gosti.
Zahvaljujem od srca svim uključenim, a posebno našim partnerima, Turističkoj zajednici općine Baška i Valamar Rivijeri na dugogodišnjoj podršci festivalu, zaključio je načelnik Općine Baška.
U sklopu konferencije nazvane Dani regionalnog razvoja i EU fondova, koja je održana u Šibeniku, u organizaciji Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, osim Bašćanima za njihovu popularnu manifestaciju, oznake Hrvatski otočni proizvod (Croatian Island Product) za 2024. godinu dodijeljene su i nizu proizvođača različitih kvalitetnih i autentičnih proizvoda, s cijelog otoka Krka.
Prepoznatljiva markica
Ove su godine spomenutu prepoznatljivu “otočnu markicu” dobili proizvodi i aktivnosti predstavnika OPG-a Gršković Jasminka (Plava ovca/Blue Sheep) iz Krka, koji su oznaku zaslužili za vunene loptice koje se koriste pri sušenju rublja, anti-stres loptice s mirisom lavande te radionice filcanja ovčje vune.
OPG-u Tohoraj iz Krka oznaka je dodijeljena za krčku žlahtinu Tohoraj koja se proizvodi od sorte grožđa kojao raste nad morem, na visini od 300 metara, a uzgaja se prema ekološkim principima.
Nadalje, tvrtka Estate winery iz Vrbnika, u vlasništvu obitelji Katunar, oznaku HOP dobila za svoja vrhunska i kvalitetna vina koja utjelovljuju nastavak stoljetne obiteljske tradicije vinogradarstva i vinarstva te poznate otočne vinarske obitelji.
S područja otoka dobivenom oznakom Hrvatski otočni proizvod, pored spomenutih, od ove se godine pohvaliti još mogu i predstavnici Poljoprivredna zadruga Gospoja iz Vrbnika, Domaće radinosti Lavanda iz Omišlja, Poljoprivredne zadruge otoka Krka iz Krka te OPG-a Kuća vina Ivan Katunar iz Vrbnika.
Streme joj mnogi
Oznaci Hrvatski otočni proizvod streme mnogi proizvođači na hrvatskim otocima, obzirom na to da se jednom godišnje, temeljem raspisanog javnog poziva, dodjeljuje otočnim proizvodima i nematerijalnom dobru u svrhu očuvanja otočne tradicije i identiteta, a sve u skladu s Programom Hrvatski otočni proizvod.
Proizvode koji stiču pravo nošenja te zaštićene oznake krase osobine da potječu s ograničenih otočnih lokaliteta, da se rade u manjim serijama i udovoljavaju svim propisanim uvjetima i standardima kvalitete, a što je osigurano procjenom neovisnih povjerenstava sastavljenih od priznatih hrvatskih stručnjaka za određene kategorije.
Hrvatski otočni proizvod ima pet kategorija – prehrambeni proizvodi, pića, kemijski proizvodi, primijenjena umjetnost i dizajn te nematerijalna dobara koja je uvedena 2021. godine, a odnosi se na događanja i vještine koji čuvaju tradiciju i kulturne baštine otoka. Rješenja o dodjeli prava na korištenje ove oznake donose na rok od pet godina.
Godinama privlači goste
Crna Ovca svakog trećeg vikenda u svibnju godinama privlači domaće i inozemne goste pažljivo osmišljenim programom koji na kreativan način slavi bogatstvo lokalne tradicije i baštine.
U središtu festivala je bašćanska janjetina, koja se priprema na razne načine, tradicionalno pečena na ražnju ili kao gulaš (žvacet) sa šurlicama, ali i u modernim interpretacijama koje se mogu kušati u brojnim bašćanskim restoranima.
Na ovaj način taj od sad i službeno “otočni” festival pokazuje kako se tradicionalna jela i okusi mogu čuvati, a istovremeno i prilagoditi različitim ukusima.
Osim gastronomske, festival je posvećen i promicanju kulturne baštine te čuvanju i prenošenju tradicijskih vještina i zanata. Od filcanja vune, preko radionica pisanja glagoljice sve do savladavanja mornarskih čvorova.
Svih ovih godina festival snažno promiče aktivnost udruge Sinjali koja u vikendu Crne ovce organizira obnovu bašćanskih mrgara, jedinstvenih suhozidnih građevina koje svjedoče o stoljetnoj povezanosti ljudi i prirode na otoku.
Zabavni program Crne Ovce također je važan dio festivalskog iskustva, a posebnu pažnju privlače večernji koncerti koji su postali tradicija festivala.
Tijekom godina, na pozornici Crne Ovce nastupale su najveće domaće rock zvijezde, čije izvedbe redovito podižu atmosferu i oduševljavaju publiku.
Mnogi od njih rado se vraćaju, prepoznajući jedinstvenu energiju i publiku festivala. Uz glazbene nastupe, bogat zabavni program uključuje i brojne sportske aktivnosti na otvorenom, čime se festival dodatno približava različitim generacijama i afinitetima posjetitelja.
Ova kombinacija gastronomije, kulture, otočne baštine i zabave čini Crnu Ovcu posebnim događajem koji dugo ostaje u sjećanju i kojem se posjetitelji uvijek rado vraćaju. Na koncu, spomenimo i da će se iduće izdanje Crne Ovce, prve koja će se sad i službeno dičiti oznakom Hrvatskog otočnog proizvoda, održati od 16. do 18. svibnja 2025. godine.