pixabay
Profesionalni lovac Igor Ilić iz Zagreba otočanima je približio mnoštvo znanstvenih, ali i svojih osobnih spoznaja o tom predatoru, načinu njegova života i lova te vlastitih znanja o najučinkovitijim načinima lova na tu sve prisutniju vrstu na otoku Krku
povezane vijesti
KRK – U Velikoj vijećnici Grada Krka održano je zanimljivo predavanje namijenjeno otočnim lovcima, članovima Lovačkog društva Orebica Krk. U organizaciji Društva čije lovne jedinice »pokrivaju« cijeli otok, profesionalni lovac Igor Ilić iz Zagreba, iskusan poznavatelj čagljeva i dokazano uspješan lovac na tu životinju iz obitelji divljih pasa otočanima je predstavio i približio mnoštvo znanstvenih, ali i svojih iskustvenih spoznaja o tom predatoru, načinu njegova života i lova te vlastitih znanja o najboljim i najučinkovitijim načinima lova na tu, odnedavno na otoku Krku prisutnu vrstu.
Ilićeve usluge, doznali smo od čelnika LD-a Orebica Antona Bolonića, otočno lovačko društvo već neko vrijeme koristi u svojim nastojanjima suzbijanja sad već poprilično narasle popluacije te još donedavno Krčanima nepoznate životinje. Čagljevi su, naime, učestalim napadima na ovce i pričinjenim štetama na stadima bašćanskih, puntarskih i vrbničkih ovčara prerasli u glavnu »smetnju« i prijetnju opstojnosti otočnog stočarstva.
U želji da se naši lovci čim bolje upoznaju s tom životinjom, njenom prirodom, odnosno načinom njenog ponašanja u prirodnom okruženju, a s ciljem da u najvećoj mogućoj mjeri na dijelovima otoka Krka na kojima je njegova prisutnost već neko vrijeme zamjetna smanjimo populaciju tog vrlo pokretnog i inteligentnog predatora, organizirali smo ovo predavanje i svojevrsnu lovačku radionicu, otkrio nam je Bolonić. Glavni i osnovni cilj ovog događanja prijenos je znanja i iskustava nužnih za lov na čaglja, a koja, s obzirom na to da još donedavno nismo bilježili njegovu prisutnost na našem otoku, našim lokalnim lovcima neupitno manjkaju, nastavio je Bolonić.
Čelnik LD-a Orebica koji nije skrivao zadovoljstvo odzivom svojih otočnih lovačkih kolega, kao ni sadržajnošću održanog predavanja, posebno se zahvalio gostu-predavaču koji je, valja naglasiti, u dosadašnjim nastojanjima organiziranog izlova čaglja na Krku bio najučinkovitiji lovac, ali i glavni neformalni edukator otočana u smislu prenošenja informacija o iskustvenim »zakonitostima« lova na čaglja, pa i preporučenoj opremi nužnoj za učinkovitost u lovu, posebice noćnom koji se pokazao najučinkovitijim.
Ustrajnost i suradnja
Uvjeren da se do uspjeha u suzbijanju pojavnosti i brojnosti krčkih čagljeva (u čijem financiranju otočnim lovcima logistički i financijski već neko vrijeme pomažu otočne lokane samouprave, ali i Primorsko-goranska županija) uspjeh može postići samo ustrajnošću i suradnjom svih koji s lovcima dijele ciljeve brige o miru i prirodnom skladu u lovištima, čelnik otočnog lovačkog društva najavio je da ovo nije posljednje takvo nastojanje te da će otočni lovci i njihovi »vanjski suradnici« i nadalje nastaviti tijesno surađivati, kako na terenu, odnosno u lovištima, tako i u »predavaonicama«.
Krčka populacija ubrzano se širiDrastično povećanje populacije zlatnog čaglja, kojih je od pojavnosti te životinje na otoku Krku odstrijeljno preko 50, prisutna je i zamjetna u cijeloj Hrvatskoj, ali i na mnogim područjima jugoistoka i središta Europe, predstavio je Ilić. Brojnost i rasprostranjenost čaglja na tim se područjima posebno intenzivira od 90-ih godina prošlog stoljeća, a zamjetno je i da se na područjima na kojem čagljevi očito pronalaze i više no dovoljno hrane i »slobodnog teritorija« u leglima primjećuje neuobičajeno velika prisutnost ženskih primjeraka, što govori da se ta vrsta divljih pasa na području poput otočnog, koje joj sasvim očito odgovara, i nadalje nastoji ubrzano širiti. |