Bodulske barufe

Piše Mladen Trinajstić: Živi bili, pa (prijenos) vidjeli

Mladen Trinajstić

Foto arhiva NL

Foto arhiva NL



Hoće li ili neće, ili bolje rečeno, kad će i u kojem obliku sjednice Gradskog vijeća Grada Krka biti otvorene za javnost, posredstvom njihova prenošenja elektroničkim putem – streamanjem, radijskim, kabelsko-televizijskim ili kakvim drugim putem bila je tema oko koje se ovog tjedna, na sjednici spomenutog tijela dugo, žustro, a na trenutke i prilično temperamentno »lomilo koplja«.


Na tapetu je, naime, bio prijedlog novog Poslovnika Gradskog vijeća Grada Krka kojim se, između svega ostalog što taj dokument regulira u smislu prava i ovlasti vijećnika, organiziranja, vođenja rada i odlučivanja Gradskog vijeća, ujedno uređuje i javnost njegova rada. Unatoč tvrdnjama sučeljenih strana, ujedno i predlagača poslovnika da su njihovi, i samo njihovi prijedlozi usmjereni podizanju razine kvalitete i transparentnosti u donošenju odluka koje se tiču najšire javnosti, ovotjedne debate u krčkom Gradskom vijeću naposljetku ipak nisu donijele jasan i konačan odgovor hoće li ili neće Krčani uskoro dobiti mogućnost praćenja sjednica, a time i rasprava članica i članova »svoga« Vijeća.


Usvojeni prijedlog Poslovnika, predlagač kojeg je bio predsjednik Gradkog vijeća Grada Krka, Nikša Franov, člankom 155 takvu mogućnost sad nedvojbeno otvara, s time da ipak ne izravno, već posredstvom posebne odluke koju Vijeće u skladu s novousvojenim poslovničkim dokumentom tek treba donijeti. Podulje rasprave o tome, vođene na sjednici tijekom koje nije manjkalo obostarnih međusobnih optužbi na račun nerazumijevanja »svih kvaliteta« varijantnih rješenja samih poslovničkih stavki, ali i navodnog demokratskog deficita one druge strane, naposljetku su rezultirale usvajanjem dokumenta koji tek treba pokazati i dokazati je li njime uistinu i podignuta razina demokratičnosti, otvorenosti, odnosno transparetnosti rada lokalnih političkih struktura. Jer, alati za to su sad neupitno tu. A hoće li biti primijenjeni i iskorišteni, drugo je pitanje čiji će odgovor donijeti skora budućnost.




Ono što bi se moglo zaključiti iz tijeka i sadržaja ondje vođenih rasprava jest da, barem javno, nitko ne osporava, odnosno u pitanje dovodi potrebu da se rad onih koji predstavljaju građane otvori i bolje javno prezentira, uz ostalo i kroz elektroničke komunikacijske kanale. A posredstvom njih, objektivno gledano, dobar dio Krčana već danas ima mogućnost u stvarnome vremenu pratiti stanje plovila na svome vezu, gužvu na nekoj od omiljenih im ugostiteljskih terasa ili pak tijek misnog slavlja u katedrali. Hoće li i u kojem obliku, a najviše u kojem roku takav iskorak napokon biti učinjen i po pitanju rada predstavničkog tijela, tek nam se svima ostaje uvjeriti.


Rekli bismo, živi bili pa (prijenos uživo) vidjeli!