KRČKI SVIRAČKI ZAMAH

Pali su rekordi: U krčkoj Glazbenoj školi nikad nije bilo više polaznika

Mladen Trinajstić

Ovogodišnji upisi bili su najbolji dosad te smo s čak 28 novoupisanih polaznika Područne jedinice u Gradu Krku već »dogurali« do ukupne brojke od čak 92 osnovca upisana u glazbeno-obrazovne programe, kaže ravnatelj GŠ I. M. Ronjgova Rijeka



KRK – Osim značajnom porastu broja otočnih osnovaca, koji je ove godine posebno zamjetan u krčkoj Osnovnoj školi Frana Krste Frankopana, rastućim brojkama svojih polaznika ovih dana svjedoče i prosvjetari koji na otoku Krku već neko vrijeme provode programe osnovnog glazbenog obrazovanja.


Kako smo doznali od prof. Danijela Trinajstića, ravnatelja Glazbene škole Ivana Matetića Ronjgova Rijeka koja u gradu Krku, točnije u prostorijama krčke matične škole, uspješno provodi programe glazbenog obrazovanja mališana osnovnoškolskog uzrasta, ovoljetni su upisi i ondje rezultirali rekordnim rezultatom.


– Ovogodišnji upisi bili su najbolji do sada te smo s čak 28 novoupisanih polaznika naše Područne jedinice u Gradu Krku sad već »dogurali« do ukupne brojke od čak 92, u glazbeno-obrazovne programe, upisana osnovca, a što je respekta vrijedno ostvarenje, predstavio nam je prof. Trinajstić, vidno zadovoljan sveprisutnim sviračkim zamahom i napretkom među krčkim mališanima, koji se na tom planu iz godine u godinu ostvaruje na tom kopnu najbližem i stanovništvom najnapučenijem kvarnerskom otoku. Još 2015. godine, kad smo krenuli s radom na otoku Krku, ovdje smo brojali tek 24 učenika koji su se tad počeli obrazovati i svirački osposobljavati za muziciranje na klaviru, gitari, klarinetu i trubi.


Nužan novi prostor




Danas u toj područnoj jedinici brojimo 92 učenika o kojima brine naših trenutno u tom Područnom odjelu 11 angažiranih nastavnika, nastavio je ravnatelj riječke Glazbene škole, ocijenivši da je zbog rastućeg interesa mališana i sve zahtjevnijih okolnosti prostorno-logističkog praćenja njihovih glazbeno-obrazovnih potreba, sve nužnije na Krku razmišljati o mogućnostima osiguravanja još kvalitetnijih prostornih uvjeta, nužnih za kvalitetnu organizaciju i provođenje takvih oblika obrazovnih programa.


Mislim da je sad već sazrelo vrijeme da se zbog,zapravo kontinuirano, rastućeg broja naših polaznika i sve zahtjevnijih mogućnosti koordiniranja naših programa s obrazovnim programima koji se redovito provode u krčkoj osnovnoj školi, a koje je sve teže uskladiti, počne promišljati o mogućnostima da se za sve veći broj malih, ali i darovitih otočnih sviračica i svirača iznađe mogućnost njihova smještaja u neku drugu, po mogućnosti »zasebnu« zgradu u kojoj će programi koje provodimo moći biti još bolje i kvalitetnije provođeni u djelo, zaključio je prof. Danijel Trinajstić.


Dodatni instrumenti


Dodaje i da su glazbeno-obrazovni programi ustrojeni u krčkom Područnom odjelu, osim onih »izvornih« na klaviru, gitari, trubi i klarinetu, u međuvremenu obogaćeni novim programima, i to onima koji se provode sa sviračima flauta, harmonika i kontrabasa. Ravnatelj Trinajstić napomenuo je i da su, unatoč rekordnom upisu budućih mladih glazbenika i glazbenica na početku predstojeće nastavne godine, slobodna ostala još tri mjesta u programu učenja sviranja klarineta. Stoga je zainteresirane pozvao da se uključe u nastavu koja kreće već 6. rujna.


»Zainteresirani nam se još uvijek mogu javiti i uključiti se u obrazovne procese, posredstvom prijavnice koju je moguće preuzeti na službenim stranicama naše škole (na www.gs-imr.hr), a koju je potom potrebno ispunjenu poslati na adesu elektroničke pošte: [email protected], završio je naš sugovornik.


Nastavak u Rijeci


– Lani je prva generacija naših polaznika završila cjelokupni šestogodišnji obrazovni program, a dvoje učenika potom se odlučilo nastaviti glazbeno obrazovati te je upisalo i Srednju glazbenu školu u Rijeci, otkrio nam je prof. Trinajstić napomenuvši da, zahvaljujući tome, u ovom trenutku troje mladih otočana polazi programe srednjeg glazbenog obrazovanja koji se provode u riječkom sjedištu GŠ Ivana Matetića Ronjgova.