Foto: Luka Jeličić
Dva od njih - paška ovca i paški sir - u središtu su dvodnevnog događanja u okviru kojeg je održan i tematski okrugli stol o osnaživanju sustava zemljopisnih oznaka te njihovoj održivosti
povezane vijesti
NOVALJA – Paška ovca nije samo simbol otoka Paga i temelj proizvodnje paškog sira već i živi dokaz otpornosti koja krasi sav živi svijet ovog dalmatinskog otoka.
Upravo je u slavu paške ovce i svih proizvoda s oznakom izvornosti organiziran 6. sajam hrvatskih zaštićenih proizvoda, i to u povodu Dana zaštićenih hrvatskih autohtonih proizvoda koji se obilježava 14. travnja.
Ovogodišnji sajam počeo je u subotu, a održavao se i u Novalji u sklopu 21. izložbe paške ovce i paškog sira, u organizaciji Grada Novalje, Udruge uzgajivača paške ovce i proizvođača paškog sira grada Novalje »Zaglava« te Turističke zajednice grada Novalje.
Identitet otoka
Kako je istaknuto, sajamska prodajna izložba najbolji je način da se proizvođači povežu, kako s potrošačima tako i međusobno, s obzirom na to da je upravo međusobno povezivanje i udruživanje ključan faktor za izražavanje zajedničkih interesa i korištenje zajedničkog potencijala. Ovogodišnja 21. izložba okupila je stručnjake stočare, poljoprivrednike, znanstvenike, turističke djelatnike i kuhare te 16 izlagača zaštićenih proizvoda. Marko Škunca, predsjednik Udruge uzgajivača paške ovce i proizvođača paškog sira »Zaglava«, napomenuo je kako su paška janjetina i paški sir u samom vrhu gastronomske prepoznatljivosti. Gradonačelnik Dabo ponovo je istaknuo da je bura poticajna i inspirativna kako za sirare tako i za pjesnike.
– Sa svetošću se posvećujemo uzgoju ovaca i proizvodnji sira, koje trajno učvršćujemo i brendiramo kroz ovaj sajam i izložbu, kazao je Dabo, dok je Zdravko Tušek, državni tajnik Ministarstva poljoprivrede, naglasio kako su poljoprivredni proizvođači, koji su tijekom dana predstavili svoje ovce i sireve, perjanica naše poljoprivredne industrije.
– Više od dva desetljeća izložbe dokaz je njezine vrijednosti i autentičnosti. Dio je tradicije i identiteta otoka Paga. Otok je to tri zaštićena proizvoda, na što smo izuzetno ponosni. Nastavljamo s programom zaštite proizvoda jer oni su u ukupnom izvozu u obimu od jedne četvrtine, zaključio je Tušek.
Nagradu za najbolju kolekciju ovaca na izložbi dobio je Josip Fabijanić, za kategoriju ovna Renci Fabijanić, a šampionsko grlo je Dubravka Pernara.
42 dragulja
U okviru Sajma hrvatskih zaštićenih proizvoda održan je i okrugli stol »Kako osnažiti sustav zemljopisnih oznaka i učiniti ga održivim«, na kojem su predstavnici Ministarstva poljoprivrede, turističke zajednice, ugostitelja te predstavnika proizvođača u sustavu zemljopisnih oznaka istaknuli prednosti, izazove te otvorene mogućnosti koje pruža ovaj dobrovoljni sustav kvalitete.
Kako je rečeno, Hrvatska danas ima 42 poljoprivredna i prehrambena proizvoda čiji naziv je registriran kao zaštićena oznaka izvornosti ili zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla, što je svrstava na visoko 7. mjesto na razini EU-a. Niz ih je u pripremnoj fazi i čekaju potvrdu, što dovoljno govori o dodanoj vrijednosti oznake izvornosti, koje su mali proizvođači itekako svjesni.
Prepoznatljivost proizvoda povezana je i s prepoznatljivošću područja na kojem se proizvodi, što pridonosi jačanju turizma, ali i održivom razvoju ruralnih područja. Još jedan segment njihove promocije i valorizacije, na koji otpada veliki dio njihove potrošnje, su turizam i gastronomija, o čemu su govorili profesor Ivan Cimperman iz Srednje škole Bartula Kašića iz Paga i direktorica novaljske turističke zajednice Marina Šćiran Rizner. Osim o spoju gastronomije i turizma oni su govorili i o važnosti promocije zaštićenih proizvoda, koji predstavljaju veliki turistički potencijal, ali nose i veliku ulogu u korištenju domaćih proizvoda u modernim i tradicionalnim gastronomskim delicijama.
Drugo izdanje »Paške ovce«
U okviru izložbe predstavljeno je i drugo izdanje knjige grupe autora »Paška ovca« u izdanju Ogranaka Matice hrvatske u Novalji.
Velimir Sušić je u ime recenzenta knjige kazao da je »Paška ovca« znanstveno-stručna knjiga koja Pag svrstava uz bok zemljama koje na najvišoj razini poštuju svoje zaštićene proizvode.
Zdravko Barać se obratio u ime skupine autora knjige, naglasivši da je drugo izdanje »Paške ovce« rezultat višegodišnjeg prisustva znanstvenika na otoku, koji su radili i savjetovali se sa stočarima i mljekarima.
– Pokušali smo opisati i povijest uzgoja, kao i njezin današnji moderan uzgoj i naše viđenje izazova paškog ovčarstva u narednom razdoblju, istaknuo je Barać.