Neminovnost

Ozbiljan problem za budućnost. Može li se Cres obraniti od “visokog mora”?

Walter Salković

Foto S. Drechsler

Foto S. Drechsler

Vrhunski stručnjaci su u Cresu pojasnili što se točno događa kod podizanja razine mora i kako će se ta pojava razvijati u budućnosti



CRES – Podizanje razine mora sve češće pogađa stari dio grada Cresa, a sasvim je izgledno da će taj problem u budućnosti postati još ozbiljniji. Kako bi se ta tema proučila sa svih aspekata, Otočna razvojna agencija, na poticaj Grada Cresa, a uz potporu Županijske lučke uprave Cres i Energetskog instituta »Hrvoje Požar«, organizirala je u palači Moise znanstveno-stručni skup »Mogućnosti obrane povijesne jezgre grada Cresa od olujnih uspora i visokih plima«.


Gumene čizme


Okupljene stručnjake i zainteresirane građane pozdravili su ravnatelj OTRA-e Ugo Toić, voditeljica programa u palači Moise Andreja Malovoz koja je, sasvim prikladno, došla u gumenim čizmama, te gradonačelnik Marin Gregorović. Jedno za drugim nizala su se zanimljiva predavanja vrhunskih stručnjaka koji su pojasnili što se točno događa kod podizanja razine mora, kako će se ta pojava razvijati u budućnosti te predložili razne mjere za obranu od »visokog mora«. Sarah Ivušić iz Državnog hidrometeorološkog zavoda dala je pregled očekivanih klimatskih promjena nad Hrvatskom do sredine 21. stoljeća, s posebnim osvrtom na područje sjevernog Jadrana, Iva Međugorec s Geofizičkog odsjeka zagrebačkog PMF-a objasnila je što su olujni uspori, a Jadranka Šepić sa splitskog PMF-a govorila je o meteorološkim cunamijima.


Studiju »Analiza ugroženosti od obalnog plavljenja ranjivih naselja Primorsko-goranske županije« predstavili su Vedrana Petrović sa Zavoda za prostorno planiranje PGŽ-a i Igor Ružić s riječkog Građevinskog fakulteta, dok je Nino Krvavica s istog fakulteta ponudio moguća građevinska rješenja za sprječavanje plavljenja creske gradske jezgre. Neven Kruljac, direktor lokalnog komunalnog društva, predstavio je sustav oborinskih voda u povijesnoj jezgri grada Cresa, a online se skupu obratio Kenneth Gavin iz InGEO Consultinga te iznio nizozemska iskustva. Irina Stipanović, direktorica Infra Plan Consultinga, održala je predavanje »Procjena rizika i ranjivosti kritične infrastrukture od poplava uslijed klimatskih promjena«, dok je Mia Agapito iz riječke tvrtke Sensum predstavila aplikaciju CLIMATIG.


Mjerne stanice




Skup je zaključen okruglim stolom na temu »Potencijali i prepreke za realizaciju praktičnog rješenja za sprječavanje plavljenja creske gradske jezgre« na kojem su sudjelovali gradonačelnik Gregorović, ravnatelj lučke uprave Anton Opatić, Nino Krvavica, Hrvoje Mihanović (Institut za oceanografiju i ribarstvo), Sanja Grgurić (Gekom), Mirko Orlić (PMF Zagreb), Tea Sušanj Protić (Konzervatorski odjel u Rijeci), a moderirao ga je Ilja Drmač s Instituta »Hrvoje Požar«. Neki od zaključaka okruglog stola bili su da nedostaje točnih podataka zbog čega treba hitno postaviti mjerne stanice te da s rješenjima ne treba brzati jer klimatske promjene dolaze polako.


– Ovo danas je prvi korak k pronalasku rješenja jednog ozbiljnog problema. Grad sam ne može financirati tako velike investicije, ali smatram da država ima odgovornost participirati u tome jer inače rješenja neće biti. Na nama je da utvrdimo problem i ponudimo rješenja u dogovoru sa strukom, ali i da prostornim planiranjem pokušamo ublažiti posljedice klimatskih promjena – rekao je na kraju skupa gradonačelnik Gregorović.