Foto Mladen Trinajstić, Pelagos
Članovi Ronilačkog centra Pelagos upriličili akciju čišćenja podmorja
povezane vijesti
Nakon što su pred samo koji tjedan, na radost svih onih koji vole prirodu, a posebice čisto i očuvano podmorje, u pripremi ekološke akcije njivički ronioci pred svojim mjestom pronašli živi primjerak periske, danas su predstavnici Ronilačkog centra Pelagos iz Njivica upriličili akciju pažljivoga i nastojanjima očuvanja tog, nažalost usamljenog primjerka morskog organizma, usmjerenog čišćenja podmorja u njenom susjedstvu.
Onečišćene dubine
Kako nam je predstavio Denis Rukavina, vlasnik njivičkog RC Pelagos, pronalazak žive, po procjenama stručnjaka oko godinu dana stare plemenite periske dogodio se kad su tijekom priprema skorašnje akcije »Deep cleanup«, koju već neko vrijeme pripremaju oni najiskusniji ljubitelji dubina, prigodom obilska i mjerenja »polja« kojeg su kanili početi čistiti ondje angažirani ronioci na svoje nemalo iznenađenje, ali i oduševljenje naišli na tu školjku.
– Plemenita periska koju smo pronašli, strogo zaštićena i iznimno ugrožena školjka, izrasla je na svega pedesetak metara od obale, pred jednom od najposjećenijih plaža u samom središtu Njivica.
S obzirom na to da se u nas već desetljećima organiziraju akcije u kojima podmorje čiste brojni rekreativni ronioci, doseg kojih je do desetak metara duboko podmorje pred Omišljem, Njivicama i Malinskom, shvatili smo da se za razliku od tih dobro »pokrivenih« i od otpada svih vrsta danas gotovo u potpunosti očišćenih dijelova podmorja u onim dubljim, rekrativcima teže dostupnim područjima, nažalost, i dalje kriju pozamašne količine plastičnoga otpada.
Zbog zahtjevnosti ronjenja u takvim uvjetima i dubinama na dvadesetak i više metara, u suradnji s našim kolegama, komercijalnim roniocima iz tvrtki specijaliziranih za zahtjevnije podmorske poslove odlučili smo se organizirati i prirediti akciju čišćenja podmorja na ponešto većim dubinama, u pripremanju koje smo, eto, na svega osam metara dubine pronašli i ovu perisku, istaknuo je u nastavku naše ćakule Rukavina.
On je, doznajemo, i sam profesionalni, odnosno komercijalni ronilac koji u izvansezonskom dijelu godine nerijetko obavlja i one složenije podmorske zadatke.
– Opremljeni posebnom opremom koja omogućava kontinuiranu komunikaciju s brodom u pratnji, ali i dugotrajnije zadržavanje na dnu mora, i naravno uz pomoć sponzora i podupiratelja među kojima je prva uz nas stala turistička kompanija Aminess, prisutna kroz svoje smještajne kapacitete i u Njivicama, osmisli smo, a danas u djelo i počeli provoditi svojevsrnu nadgradnju projekta Deep cleanup, a koja je kao pilot-projekt nastojanja očuvanja staništa periski danas oživotvorena kroz čišćenje šire zone lokaliteta na kojoj se ova periska nalazi.
Akcija nazvana »Home of the Periska« se provodi uza sve mjere njezine zaštite, odnosno izbjegavanja bilo kakvog oblika njezina uznemiravanja ljudskim aktivnostima, nastavlja Rukavina.
Prva je Morana
Naš nam je sugovornik pritom otkrio i da »zvijezda« ove akcije nije prva periska koju su Pelagosovi ronioci pronašli i sačuvali.
– Prije koje tri godine, također za jednog čišćenja podmorja pred Njivicama, pronašli smo samo centimetar veliki primjerak juvenilne periske koju su, a nakon što smo ih odmah o tome obavijestili, stručnjaci iz oblasti zaštite prirode pažljivo izvadili iz mora te je potom prenijeli u kontrolirane uvjete znanstvene ustanove u Puli, gdje »naša« periska nazvana Morana i danas živi, raste i dobro napreduje, pohvalio nam se Denis Rukavina.
Ne skrivajući zadovoljstvo i sreću činjenicom da je i ova akcija, osim pripremom skorašnjeg začetka čišćenja i očuvanja onog dubljeg podmorja, rezultirala vrijednim i važnim pronalaskom živog primjeraka danas nažalost vrlo rijetkoga, iz Jadrana, ali i cijelog Sredozemlja gotovo u potpunosti nestaloga morskog organizma, pokretač i inicijator ove hvalevrijedne akcije ustvrdio je da će njivički ljubitelji podmorja, udruženi sa svojim kolegama i istomišljenicima s cijelog otoka, ali i šire regije, i u budućnosti nastaviti činiti sve što je u njihovoj moći da se podmorje Kvarnera učini što čišćim i »prirodnijim«, a time i sve ondje eventualno i nadalje žive periske – zaštićenijima i sigurnijima. Drugim riječima – svojima na svome!