Akumulacija Ponikve najvažniji je, ali ne i nepresušan izvor vode / Foto M. TRINAJSTIĆ
Trenutne rezerve vode na izvorištu Ponikve su na razini 2020. godine, ali je potrošnja u odnosu na tu godinu veća za 25 posto. Povećana potrošnja se »nadoknađuje« preuzimanjem iz ViK-a Rijeka
povezane vijesti
KRK – Sušno razdoblje najveći dio stanovnika i posjetitelja otoka Krka niti ne osjeti zbog poprilično kvalitetno riješene vodoopskrbe. Lipanjske i srpanjske suše do sad su se u pravilu »nadoknađivale« povremenim kolovoškim padalinama koje su proteklih ljeta ipak uspijevale ublažiti »vodne minuse« prvog dijela sezone. Dok brojna turistička mjesta najavljuju ili već provode redukcije vode, mi još uvijek nismo u toj situaciji, ali imamo mogućnost i osobnim primjerom spasiti svaku nepotrebno utrošenu kap vode. Naša će nam izvorišta i akumulacije biti zahvalne.
Tim su se riječima svim otočanima proteklih dana obratili predstavnici otočnog komunalnog društva Ponikve voda koje upravlja otočnim vodoopskrbnim sustavom, njegovim izvorištima i akumulacijama, ali jednako tako i cjevovodnim poveznicama otoka Krka s kopnom i susjednim, za sigurnost i postojanost otočne vodoopskrbe, iznimno bitnim izvorima vode.
Rezerve kao i 2020.
– Iz izvorišta Ponikve i vodoopskrbnog sustava Rijeka pokriva se 80 posto ukupne potrošnje vode na otoku Krku u ljetnom razdoblju, odnosno tijekom srpnja i kolovoza – istaknuo je dalje direktor otočne komunalne kompanije Neven Hržić, podsjetivši pritom i da su dijelovi otoka neovisni o izvorištu Ponikve i ViK-u Rijeka područje Bašćanske kotline, Stare Baške te područje općine Vrbnik, koja se opskrbljuju iz svojih, lokalnih izvora vode.
– Trenutne rezerve vode na izvorištu Ponikve su na razini 2020. godine, ali je potrošnja u odnosu na tu godinu veća za 25 posto – predstavio je čelnik Ponikava, napomenuvši da se trenutno prisutna povećana potrošnja vode »nadoknađuje« većom količinom vode koja se preuzima iz ViK-a Rijeka, a koja je ograničena tehničkim mogućnostima tog sustava. Trenutno se tako iz riječkih izvorišta preuzima oko 80 posto količina od maksimuma koji može doteći iz tog vodovodnog pravca, otkriva Hržić, podsjećajući da te 2020. godine nije bilo nikakvih problema s vodoopskrbom.
Ipak, ove dvije godine nisu potpuno usporedive zbog tadašnje situacije s pandemijom i smanjenom ukupnom potrošnjom vode. Količina oborina do kraja lipnja ove godine je čak 40 posto manja od onih iz istog razdoblja prošle godine, odnosno od uobičajenih količina padalina za ovo doba godine.
Bez kiše od prosinca
– »Ozbiljnija« količina oborina nije nam pala još od prosinca 2021. godine, a po dosadašnjem iskustvu, kada imamo sušno proljeće i ljeto, nestabilnosti započnu nešto ranije pa je tako i već spomenute 2020. godine u nekoliko navrata u kolovozu palo ukupno 122 litara kiše po četvornome metru, što nam je pomoglo da tu godinu izguramo bez većih problema. Naravno, ne znamo što će i kako će po pitanju padalina biti u nastavku ovoga ljeta, ali ono što znamo jest da pitku vodu »na špini« nikako ne bismo smjeli uzimati »zdravo za gotovo« – kaže nadalje Hržić, upućujući svim korisnicima vodnih resursa poziv za njihovim savjesnim i racionalnim korištenjem.
– Učinit ćemo sve što nam naši resursi omogućavaju da ne dođe do neželjenih ograničenja, ali ako se sušno razdoblje produži, u drugoj polovini kolovoza mogli bismo očekivati prve ozbiljnije probleme, posebice na područjima koja se opskrbljuju iz izvorišta Ponikve, odnosno ViK-a Rijeka – zaključio je Hržić.