Snimio Mladen TRINAJSTIĆ
Danas kad radimo u suvremenim uvjetima i uživamo u mnogim nadstandardima, ponosimo se na naše učenike ali i djelatnike u koje mnogo ulažemo, zahavljujući čvrstoj i kontinuiranoj podršci našeg Grada ali i Županije, ustvrdio je Samblić
povezane vijesti
Velikom, lijepom i sadržajnom proslavom, dostojnom njena povoda, u sportskoj dvorani krčke “matice” Osnovne škole Fran Krsto Frankopan danas je prigodno obilježen dan te obrazovne ustanove ali i 200. obljetnice organiziranoga školstva u tom otočnom gradu. Školska je fešta ujedno bila i sasatvnica proslave Dana Grada Krka, svetog Kvirina kojeg za svog zaštitnika stoljećima drži i Krčka biksupija. Čak dva stoljeća dugu povijest prosvjetarskih nastojanja svojih predaka, krčki su osnovci obilježili priredbom u kojoj nije nedostajalo podsjećanja na dugu i bogatu povijest otočnog školstva, ali jednako tako i prikaza svega onog što ta obrazovna ustanova danas jest i što znači za budućnost tog, istakli su mnogi, mladim generacijama obrazovanih žitelja iznimno napučenog otočnog lokalnog središta.
Obraćajući se okupljenima na proslavi koju su, u svojstvu uzvanika, pohodili krčki gradonačelnik Darijo Vasilić i neki od njegovih kolega, a u ime osnivača te ustanove i Edita Stilin, pročelnica Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje Primorsko-goranske županije te kao izaslanik krčkog biskupa i vlč. Franjo Velčić, školski je ravnatelj Serđo Samblić istaknuo da je duga i bogata povijest školstva grada Krka čvrst i stabilan temelj njegove ništa manje bogate, sadržajne i uspjesim protkane današnjice.
– Danas kad radimo u suvremenim uvjetima i uživamo u mnogim nadstandardima, ponosimo se na naše učenike ali i djelatnike u koje mnogo ulažemo, zahavljujući čvrstoj i kontinuiranoj podršci našeg Grada ali i Županije, ustvrdio je Samblić, zaključivši svoje obraćanje konstatacijom da je budućnost krčkoga školstva – neupitna.
Riječ je potom preuzeo krčki gradonačelnik Darijo Vasilić koji je, prigodno predstavio dvostoljetnu povijest školstva u gradu kojeg već tri deseteljeća vodi s pozicije obnašatelja izvršne vlasti.
Prva generacija polaznika krčke škole upisana 1822.
Prvu generaciju polaznika krčke škole, upisanu u njen prvi razred 1822. godine, činilo je 63-je učenika od kojih je 45-ero bilo iz samog grada Krka. Vrlo brzo nakon krčke, diljem otoka počinje osnivanje lokalnih škola pa tako 1835. godine svoju pučku školu dobio i Vrbnik, 1840. i Baška, a 1842. godine se škola otvara i na području Dubašnice, čulo se na jučerašnjoj proslavi. Danas matična škola u Gradu Krku broji tek nešto manje od 450 polaznica i polaznika, raspoređenih u 20 razrednih odjeljenja. Obzirom na kontinuirani porast broja mladih Krčanki i Krčana, ustvrdili su ravnatelj Samblić i gradonačelnik Vasilić, izvjesno je da će se već za godinu ili dvije nastava ondje morati organizirati za čak 24 razredna odjeljenja, po tri u svakoj generaciji krčkih osnovnoškolaca!
|
– Ogroman je to i vrijedan jubilej jer njime ne slavimo dvjestogodšnjicu bilo kakve škole, već one “prave” – javne, državne škole. A ona je nastavak i nadgradnja višestoljetnih obrazovnih nastojanja brojnih onih znanih nam i neznanih, mahom domaćih ljudi iz crkvenih redova koji su u samostanima na području našeg grada, onom benediktinskom za djevojke a franjevačkom za dječake, na obrazovanju mladih žitelja ovog grada predano radili i u stoljećima prije formalnog osnutka krčke pučke “Capo scuole”. Otvaranjem Župne pučke škole 1822. godine započinje razdoblje sustavnijeg poučavanja i opismenjavanja djece. Škola je proradila u skromnim uvjetima dviju soba u kući Antuna Celebrinija, u središnjoj ulici krčke povijesne jezgre, a bila je namijenjena muškoj djeci s područja cijelog otoka. Biskupski ordinarijat u Krku pozvao je, okružnicom od 29. siječnja 1822. godine, župnike da marljivo šalju djecu u novootvorenu školu (Capo Scuola). Uz glavnu trorazrednu školu, 25. ožujka 1822. godine otvorena je u gradu Krku i produžena škola – opetovnica iliti blagdanska škola za žensku i mušku djecu od 12. do 15. godine s područja cijelog otoka, a školovanje je bilo obvezno, predstavio je u toj prilici krčki gradonačelnik Darijo Vasilić.
Uz ove skromne početke, razvojem povijesnih događaja i raznih novih političkih i društvenih okolnosti, u mnogo se navrata mijenjao koncept nastave, broj učenika, vrste školskih predmeta, trajanje školske godine pa čak i jezik na kojemu je poučavano, da bismo danas, 200 godina kasnije, imali razvijen, uspješan i susvremen sustav osnovnog nastavnog obrazovanja u gradu Krku, u uvjetima na kojima nam mnogi zavide, zaključio je gradonačelnik. Prvi čovjek Grada ocjenio je i da se “građanski” život Krčana 19. stojeća ne ogleda samo u osnutku škole, već i u pookretanju mnogih drugih, redom i danas živih i važnih ustanova i udruga, poput Gradske glazbe i Jedriličarkog kluba Plav, najstarijega takvog kluba na Jadranu koji, baš kao i škola, također čine važne sastavnice krčkog identiteta, odnosno njegove urbane i kulturne današnjice.
Valja spomenuti i da je, kako smo već spomenuli, proslava Dana škole bila dio zbivanja kojima se Dan Grada Krka i ove godine slavi u vidu niza kulturnih zbivanja, pa je tako u večernjim satima doprinos slavlju dala i krčka umjetnica Renata Vojnić, čije su keramičke skulpture izložene i javnosti predstavljene u Decumanusu. U nedjelju će dan nebeskog zaštitnika Grada i Biskupije biti obilježen i svečanim misnim slavljem u krčkoj prvostolnici, a u večernjim će satima, nakon uvodne promenadne svirke limenjaka, stanovnike i posjetitelje “grada povijesti i kulture” koncertnim nastupom obilježenim mediteranskim melodijama razveseliti i Marko Škugor, jedan od naših ponajboljih tenora, znan i kao hrvatski Carreras. Baš kako što je jučer započelo, obilježavanje Dana Grada biti će i zaključeno školskim slavljem, i to onim kojemu će iduće srijede domaćin biti stoljeće mlađa ali jednako važna krčka obrazovna ustnova – Srednja škola Hrvatski kralj Zvonimir.