Ilustracija / Foto Sergej Drechsler
Od 28 stanova, Grad bi dobio devet, a partner 19, koji će morati prodavati za bar 4000 eura po kvadratu. Tko će im to kupiti, jedino neki stranci. rekao je Mario Franković
povezane vijesti
Minimum glasova potreban za donošenje odluke dobio je prijedlog izmjena Odluke o raspisivanju Poziva za iskazivanje interesa za zaključenje Ugovora o zajedničkom ulaganju u projektiranje i izgradnju stambenih zgrada, na sjednici Gradskog vijeća Malog Lošinja.
Od ukupno trinaestoro vijećnika, za prijedlog je bilo njih sedmero, a protiv šestoro – standardnoj se opozicijskoj četvorici, uz jedinog vijećnika Akcije mladih, Marija Okmažića (ta je stranka na početku mandata sudjelovala u konstituiranju Vijeća uz bok većini okupljenoj oko HDZ-a i nestranačke liste Dubravka Devčića), u protivljenju sada priključila i Martina Kalac s Devčićeve liste.
Prijedlog dorade odluke koja je prvi put bila na dnevnom redu Vijeća u prosincu, žestoko je kritizirao Mario Franković, opozicijski vijećnik, nositelj liste kombinirane od nestranačkih kandidata i SDP-ovaca.
“Definirali ste devet stanova i 55 kvadratnih metara po stanu. Grad unosi zemljište i projekte za 1,73 milijuna eura, dakle Grad će kvadrat stana koštati više od 3000 eura. Od 28 stanova, Grad bi dobio devet, a partner 19, koji će morati prodavati za bar 4000 eura po kvadratu. Tko će im to kupiti, jedino neki stranci”, rekao je Franković.
Predložio je da se do kraja mandata dovrši barem 15 stanova, podsjetivši gradonačelnicu Anu Kučić (HDZ) da je u predizbornoj kampanji najavila gradnju stotinu stanova.
Željko Jović (SDP) je usporedio prijedlog s gradnjom na predjelu Rukavić, gdje su izgrađena 92 stana, a od toga Grad dobio 22, no nadovezao se Dubravko Devčić time da je na Rukaviću Grad platio prilaznu cestu i potporne zidove, pa je sve to za Grad ispalo skuplje.
Poslije sjednice je Franković uputio priopćenje, u kojem je ustvrdio da Grad svjesno ulazi u posao u kojemu će biti na gubitku i predložio model davanja prava građenja zainteresiranim građanima.
Još je u tom prioćenju Franković pozvao gradonačelnicu da se ispriča građanima: “Punih sedam godina najavljuje izgradnju novog vrtića, a posljednje obećanje datira od početka ove godine, da će s početkom nove pedagoške godine djeca biti upisana u novom vrtiću”.
Još je ovaj opozicijski vijećnik u priopćenju izrazio nezadovoljstvo time što je na posljednjim sjednicama gradonačelnica na aktualnom satu najavila naknadne pisane odgovore vijećnicima, umjesto da ih da na samoj sjednici.
Osim o reguliranoj gradnji, na sjednici je, ponovo, bilo riječi i o bespravnoj gradnji. Tu je temu na ovom okupljanju načeo Ivan Koharović, vijećnik s Frankovićeve liste, zatraživši na aktualnom satu odgovor na pitanje koliko je nelegalnih objekata uočeno i popisano te koliko je prijava predano nadležnom inspektoratu, dodajući da se nedjelovanjem potiče ljude na nezakonitu gradnju.
Tanja Jović, voditeljica Odsjeka za urbanizam u Jedinstvenom upravnom odjelu Grada Malog Lošinja, odgovorila je da je Grad uputio više od 120 prijava građevinskoj inspekciji, a da je “za slanje u Državni inspektorat pripremljeno još 150 novih prijava, s tim da se čekaju dodatni dokumenti”, ali i da je inspektorat ostao bez jedne osobe koja je radila na tim poslovima za područje Krka, Cresa i Lošinja.