Već se planira nova dogradnja Dječjeg vrtića Girice, kako bi se osigurao prostor za još više djece
povezane vijesti
Jedna od najvažnijih odluka koju je donijelo cresko Gradsko vijeće na svojoj posljednjoj prošlogodišnjoj sjednici za mnoge je roditelje bila odluka o besplatnom vrtiću za svu djecu s prebivalištem u Cresu. Sličnu mjeru do sada je donijelo svega desetak od 128 gradova u Hrvatskoj, a Cres je jedini grad u Primorsko-goranskoj županiji i jedini na hrvatskim otocima koji ima besplatan vrtić.
Gradonačelnik Marin Gregorović, kao jednu od pronatalitetnih mjera, predložio je besplatan vrtić za sve korisnike koji imaju prebivalište na području Grada Cresa te je za to predvidio sredstva u Proračunu za 2025. godinu. Zbog toga je Gradsko vijeće trebalo donijeti novu odluku kojom će se propisati mjerila za naplatu usluge Dječjeg vrtića Girice u skladu s proklamiranom pronatalitetnom politikom Grada. Prema novoj Odluci o mjerilima za naplatu usluga Dječjeg vrtića Girice, roditelji (i otac i majka s djetetom) koji imaju prebivalište na području Grada Cresa, sudjeluju u cijeni redovitog programa predškolskog odgoja i obrazovanja s 0 eura, odnosno vrtić im je besplatan. Strani državljani s važećom dozvolom za rad i odobrenim boravkom u Republici Hrvatskoj, a koji žive na području grada Cresa također su oslobođeni plaćanja usluge boravka djeteta u vrtiću, kao i samohrani roditelji te roditelji djece s posebnim potrebama. Oni roditelji koji nemaju prebivalište, već boravište ili njihovu kombinaciju (jedan od roditelja ima prebivalište, a drugi roditelj boravište), u ekonomskoj cijeni vrtića sudjeluju do najviše 25 posto, odnosno kao i do sada. Ukoliko roditelji – korisnici usluga vrtića i dijete nemaju prebivalište, odnosno boravište na području Grada Cresa, tada plaćaju punu ekonomsku cijenu vrtića, osim ako dokažu da im je mjesto rada na području Grada Cresa.
Slijedi dogradnja vrtića
Odluku o mjerilima za naplatu usluga Dječjeg vrtića Girice Cres Gradsko vijeće donijelo je jednoglasno i stupila je na snagu 1. siječnja 2025. godine. U Dječjem vrtiću Girice zbog novih pravila očekuju još veći interes za upis u cresku predškolsku ustanovu, iako su već sada potpuno popunjeni svi kapaciteti. Iz godine u godinu broj djece u creskom vrtiću raste, pa je u ovu pedagošku godinu upisano 121 dijete u tri vrtićke, tri jasličke i jednu grupu predškolaca. Iako je vrtićka zgrada dobila jednu novu odgojnu skupinu 2022. godine u sklopu energetske obnove i adaptacije, već se planira nova dogradnja Dječjeg vrtića Girice kako bi se osigurao prostor za još više djece.
Najvredniji projekt Grada Cresa u segmentu odgoja i obrazovanja, dovršen 2022. godine, bila je dogradnja i adaptacija vrtića u ukupnom iznosu od 3,4 milijuna kuna, od čega se 1,3 milijuna sufinanciralo iz Programa ruralnog razvoja RH. Njime je ostvaren osnovni cilj projekta, a to je povećanje kapaciteta vrtića, čime se podupire daljnji rast i razvoj Cresa. Projektom se dobio 105,71 četvorni metar nove korisne površine, bolji radni uvjeti za stručne djelatnike i mogućnost za otvaranje još jedne odgojne skupine, kao i zapošljavanje novih odgojitelja. Osim dodatnog prostora, uređena je i unutrašnjost gotovo cijele zgrade te ugrađen protupožarni sustav kako bi se zgrada prilagodila suvremenim pedagoškim standardima i maksimalno povećala sigurnost djece i djelatnika.
Zahvaljujući dogradnji zgrade, u DV-u Girice uskoro je otvorena nova jaslička skupina Macmalići, a zaposlene su dvije odgojiteljice i jedna spremačica. No, zbog sve većeg broja djece koja se upisuju u DV Girice, a procjenjuje se da će se takvi trendovi nastaviti, zaključeno je da je potrebno dodatno proširiti kapacitete postojeće zgrade Dječjeg vrtića. Stoga je Grad Cres lani proveo javni poziv za nabavu idejnog i glavnog projekta nadogradnje DV-a Girice, koji treba prvenstveno osigurati prostor za novu kuhinju, dvije odgojno-obrazovne skupine i parkiralište te sagledati mogućnost smještaja prostora za senzornu sobu, pohranu didaktike, praonicu rublja, arhivu i sanitarije za odrasle. Javni poziv je uspješno proveden i izabran je izrađivač projekta, tvrtka Tri projekt iz Ivanca koja je svoj zadatak izvršila te je idejni i glavni projekt nadogradnje predan na ishođenje građevinske dozvole.
Grad Cres već godinama u izboru portala Gradonačelnik.hr za najbolji grad osvaja titulu najboljeg malog grada za demografiju i obrazovanje, a brojne analize svrstavaju ga u sam hrvatski vrh upravo po vrtićkim standardima – od kvadrature vrtića do broja odgojitelja.
Naknade za novorođenčad
Dječji vrtić Girice prostire se na više od 1.500 kvadrata, pa svako dijete ima oko 12 četvornih metara za sebe, dok se vrt i dječje igralište prostiru na više od 3.000 kvadrata, što je gotovo 25 četvornih metara po djetetu. U svakoj odgojnoj skupini radi po dvoje odgojitelja, što znači da svaka »teta« u prosjeku pazi na osmero djece. U vrtiću su zaposleni stručne suradnice logopedinja i psihologinja, te dvije pomoćnice za djecu s teškoćama u razvoju koje su raspoređene u dvije vrtićke skupine. Tu je i dvoje kuhara, pomoćna kuharica i pomoćni radnik u kuhinji.
Grad sufinancira i prijevoz djece iz manjih naselja na otoku do vrtića, a svi izleti i predstave su za djecu besplatni. Osim toga, creski vrtić ima na krovu solarne panele pa sam proizvodi struju, čime značajno umanjuje troškove energije.
Od pronatalitetnih mjera Grada Cresa još treba spomenuti prošlogodišnje značajno povećanje naknada za novorođenčad. Naknada za prvo dijete povećana je s dotadašnjih 398 na 700 eura, za drugo dijete sa 661 na 1.000 eura, a za treće dijete sa 929 na čak 5.000 eura. Također, od tada se naknade za treće i svako iduće dijete (koja se uvećava za po 1.000 eura po djetetu) isplaćuju višekratno, po 1.000 eura godišnje. Još jedna novost je i da roditelji i dijete koji imaju prebivalište u manjim naseljima Grada Cresa, osim u naselju Cres, imaju pravo na isplatu dodatne naknade u visini 300 eura.
Roditelji oduševljeni
Za izjavu o novoj pronatalitetnoj mjeri Grada Cresa zamolili smo neke roditelje.
– Iako je naša obitelj od rujna prošle godine obuhvaćena mjerom besplatnog pohađanja vrtića za treće dijete, informacija da od siječnja uopće nećemo plaćati boravak u vrtiću naših dviju djevojčica, ugodno nas je iznenadila. Svakodnevno svjedočimo povećanju cijena hrane, odjeće, goriva, struje, ma svega. Lijepo je saznati da ćemo na nečemu ipak moći malo uštedjeti. Pozdravljamo odluku Grada u nadi da će i kvaliteta vrtića ostati na razini, komentirala je mama Antonela Dunković.
Danijela Hodak, mama i odgojiteljica u vrtiću, rekla je da je besplatni vrtić svakako olakšanje za kućni budžet, da su roditelji oduševljeni.
– Svima odgovara kad nešto ne moraju platiti, uza sve druge troškove koje imaju. Kao odgojiteljici mi je drago da se razmišlja o važnosti predškolskog odgoja. Zbog ove mjere očekujem veći broj djece u vrtiću, a smatram da treba svu djecu uključiti u vrtić jer su vrtići divno mjesto potpore za rast i razvoj djece. U našem vrtiću nudimo kvalitetu, djelatnici su stručni i kontinuirano se educiraju, svjesni važnosti cjeloživotnog obrazovanja, poručila je Danijela Hodak.