Foto Mladen Trinajstić
povezane vijesti
U zajedničkoj organizaciji Općine Dobrinj i Udruge antifašističkih boraca i antifašista otoka Krka, u Dobrinju je prigodnom komemoracijom obilježena 80. godišnjice stradanja Dobrinjaca i rušenja njihova zvonika miniranjem, od strane njemačkih okupatora.
U nazočnosti žitelja tog otočnog mjesta među kojima je bilo i onih kojima su u tom tragičnom događaju stradali najbliži članovi obitelji, okupljeni su se prisjetili zvjerskog zločina događanje kojih se započelo zbivati na Stipanju 1944. godine, na pred samo koji dan obilježeni dan općine i župe Dobrinj koju su te godine “poharali” vojnici garnizona njemačke vojske.
Spomenuti su tog dana, pretpostavlja se zbog dojave da se ondje planira održati skup mladih antifašista s područja Dobrinjštine, stigli s nakanom zvjerskog zatiranja takvih aktivnosti.
Kako su, prije no što je u podnožju danas obnovljenoga zvonika položili vijence i upalili svijeće istakli dobrinjski općinski načelnik Neven Komadina i predsjednik UABA otoka Krka, prof. Darko Fanuko, strijeljanjem pred tim danas prepoznatljivim simbolom Dobrinja živote su skončali Ivan Brusić te Anton i Josip Variola.
Nakon njihova strijeljanja okupatori su divljanje nastavili miniranjem zvonika u kojem su, zajedno s kompletnom dokumentacijom donesenom iz dobrinjske škole i župnog ureda, prije dizanja u zrak zatvorili i nekoliko mještana koji su čudom preživjeli.
Uništeni, gotovo do temelja tada srušeni zvonik bio je samo uvod u zlostavljanje žitelja tog dijela otoka Krka koje je nastavljeno i narednih nekoliko dana, pa je uz paljevinu kuća i zastrašivanje stanovništva divljanje okupacijskih snaga nastavljeno i u okolnim mjestima Polje i Šilo.
Ivan Crnčić dan nakon Stipanje odveden je u logor Dachau, gdje kasnije pogiba, a osim njega, u logorima su tada završile i Marica Mavrović (poštarica) te Olga Barbalić, koje su preživjele.
Govoreći o događajima koji, ukazali su i ponavljali Fanuko i Komadina, nisu i neće biti zaboravljeni kao što zaboravljene neće biti niti žrtve tih vremena koja se, ustvrdio je čelnik UABA, nikad više ne smiju ponoviti, okupljeni su se u ovoj prigodi prisjetili svih žrtava fašističkog terora s područja Dobrinjštine, među kojima i sudionika Narodno oslobodilačke borbe.
Ukupno je s Dobrinjštine u Drugom svjetskom ratu život izgubila 101 osoba od kojih je njih 77-ero život izgubilo u svojstvo boraca, sudionika NOB-a, a 24-ero u zatvorima, logorima te kao žrtve racija koje su često provođene “na terenu”, rekao je Fanuko.
U logorima su, također je istaknuto u ovoj prigodi, s područja Dobrinjštine završile čak 52 osobe. Općinski načelnik Neven Komadina napomenuo je da je suradnjom dobrinjske lokalne uprave i predstavnika UABA-a otoka Krka proteklih godina diljem Dobrinjštine uređeno i postavljeno niz spomen obilježja posvećenih žrtvama tih teških vremena i strašnih događanja, kojima su se mnogi žitelji Dobrinjštine hrabro i spremno suprotstavili.
Napomeno je da su imena svih žrtava fašističkoga terora od zaborava otrgnuta postavljanjem spomen ploča zahvljajući kojima niti jedno ime borca ili žrtve nije i neće biti “izgubljeno”.
Valja napomenuti i da je s okupljenima u prigodnom činu odavanja počasti žrtvama ovog fašističkog zločina nazočio i čelnik Udruge veterana Domovinskog rata s područja Dobrinjštine, te ujedno i predsjednik Mjesnog odbora Dobrinj, Neno Gržetić kao i da su ondje nazočni predstavnici Općine i Udruge antifašističkih boraca i antifašista, a kako se to često na Krku čini, iste težnje za slobodom, mirom i civilizacijskim vrijednostima prepoznali u idealima koji su vodili sudionike NOB-a kao i branitelje iz Domovinskoga rata.