PROMJENA

Novi ustroj od iduće godine. JVP grada Krka postaje sveotočna postrojba

Mladen Trinajstić

JVP grada Krka uskoro će se tranformirati u Javnu vatrogasnu postrojbu otoka Krka / Foto M. TRINAJSTIĆ

JVP grada Krka uskoro će se tranformirati u Javnu vatrogasnu postrojbu otoka Krka / Foto M. TRINAJSTIĆ

Prema novom ustroju, postrojba će postati proračunski korisnik svih jedinica lokalne samouprave na otoku Krku, a dosad je takav status imala samo prema Gradu Krku



KRK  Idući tjedan će se na sjednici Gradskog vijeća Krka razmatrati prijedlog Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o osnivanju Javne vatrogasne postrojbe grada Krka kao javne ustanove, odnosno njena preustroja u Javnu vatrogasnu postrojbu otoka Krka.


Isto bi do konca godine trebala učiniti i predstavnička tijela svih ostalih krčkih općina, a sve da bi se u idućoj 2025. godini ova važna interventna služba formalno preustrojila u ustanovu kojoj će osnivači i suvlasnici biti sve krčke jedinice lokalne samouprave. Iako je i dosad jedina javna, odnosno profesionalna vatrogasna postrojba na otoku Krku djelovala i bila zadužena za provođenje mjera protupožarne zaštite na cijelom otoku, formalni osnivač krčkog JVP-a bio je samo Grad Krk, dok su sve ostale jedinice lokalne samouprave njen rad sufinacirale sukladno modelu začetom još 2000. godine, a u formalni sporazum službeno pretočenom 2011. godine, uplaćujući dogovorena sredstva za sufinanciranje njenog rada u proračun Grada Krka.


Kako nam je objasnio krčki gradonačelnik Darijo Vasilić, na takav način organizacije JVP-a posljednjih je godina primjedbe redovito imala vatrogasna inspekcija, kao i neka druga državna i revizijska tijela Hrvatske vatrogasne zajednice, a čiji su predstavnici otočane upućivali da bi sve lokalne jedinice »pokrivene« odgovornošću te službe, sukladno Zakonu o vatrogastvu, morale biti i suosnivači te javne ustanove.


Promijenit će se način donošenja odluka oko vatrogasaca / Snimio M. TRINAJSTIĆ


Donošenje odluka




– Slijedom svega spomenutog, na Koordinaciji gradonačelnika i načelnika općina otoka Krka dogovoreno je da se, unatoč činjenici da se dosadašnji način organiziranja i sufinanciranja vatrogastva u praksi pokazao dobrim, učinkovitim i ekonomičnim, u najskorijem roku ipak pristupi suosnivanju otočne javne vatrogasne postrojbe – kaže nam Vasilić.


Krčki gradonačelnik navodi i da je to otočanima naloženo Rješenjem službe za inspekcijski nadzor Hrvatske vatrogasne zajednice od 2. kolovoza ove godine. Kaže i da promjena naziva nije jedino što pokrenuti preustroj sa sobom nosi.


SUVLASNIČKI UDJELI

 


Grad Krk – 30,46%
Općina Malinska-Dubašnica – 17%
Općina Dobrinj – 12,74%
Općina Baška – 11,68%
Općina Omišalj – 11,27%
Općina Punat – 9,46%
Općina Vrbnik – 7,38%

– Novi će ustroj, naime, podrazumijevati da ta postrojba postane proračunski korisnik svih jedinica lokalne samouprave na našem otoku, a dosad je takav status imala samo prema Gradu Krku. To podrazumijeva da će sve ostale lokalne jedinice sad morati provoditi ponešto zahtjevnije računovostveno praćenje svoga, kao i »konsolidiranog« proračuna te ustanove, a što je dosad činio samo Grad Krk. Također, promijenit će se i donekle usložiti načini donošenja odluka, ali i upravljanja, odnosno izvješćivanja o radu i potrebama te javne službe, a koja je u tom smislu takav odnos imala samo s nadležnim tijelima Grada Krka. Umjesto sporazumnog transferiranja sredstava Gradu, kao jedinom osnivaču, sve će otočne lokalne jedinice ubuduće morati svojim proračunom predviđena sredstva evidentirati i osiguravati na ponešto sustavniji način, odnosno na način kako to u ovakvim situacijama zakon i predviđa.


Međusobni odnosi


Razmatrajući način određivanja »ključa« po kojem će se ubuduće definirati suvlasnički, a time i sufinancijerski udjeli, predstavnici svih sedam krčkih lokalnih jedinica koristili su model u koji su kod izračuna tih parametara u obzir uzete površine svih otočnih lokanih jedinica, broj njihovih stanovnika, broj intervencija te službe tijekom prethodnih deset godina, ali i pokazatelji broja objekata na području svake od krčkih lokalnih jedinica. Po novome bi međusobni odnosi osnivača vezani za njihova prava i obveze bili zasnovani na razmjerima koji su utemeljeni učešćem u intervencijama, požarnim opasnostima i požarnom opterećenju, ali i gustoći naseljenosti te površini lokalnih jedninica. Po tome proizlazi da bi suvlasnički udio Grada Krka u budućoj sveotočnoj javnoj vatrogasnoj ustanovi bio 30,46 posto, Općine Malinska-Dubašnica 17 posto, Općine Dobrinj 12,74 posto, Općine Baška 11,68 posto, Općine Omišalj 11,27 posto, Općine Punat 9,46 posto, a Općine Vrbnik 7,38 posto.


– Osim što će se značajno povećati potreba proračunskog administriranja, novim će se ustrojem zbog formalnog povećanja područja osnivača te postrojbe stvoriti i potreba za kadrovskim ojačavajem te interventne službe – objašnjava nam Vasilić. Napominje da će operativne snage otočnog JVP-a biti potrebno ojačati s barem četiri nova vatrogasca. Time će se broj njenih pripadnika sa sadašnjih 23 povećati na 27, koliko je i po stajalištima nadležnih vatrogasnih instanci nužno za osigravanje kvalitetnog višesmjenskog rada i dežurstava.


Povećanje financijskog opterećenja lokalnih proračuna, nažalost, posljedica je i već godinama evidentnog »zaostajanja« povećavanja udjela koja se toj službi osiguravaju iz državnih izvora, odnosno decentraliziranih sredstava namijenjenih vatrogastvu, a koja su zakonom predviđena. Prije desetak godina, kad je takav način financiranja vatrogastva uveden, udio tih od države decentraliziranih sredstva u odnosu na ona lokalna bio je u omjeru 80:20 posto, dok je danas taj omjer gotovo pa obrnut, naravno na štetu lokalnih proračuna. Od oko 1,8 milijuna eura, koliko se ukupno godišnje izdvaja za JVP grada Krka, država trenutno osigurava tek kojih 450 tisuća eura, dok se sav ostatak namiče iz proračuna Grada i svih ostalih jedinica lokalne samouprave otoka Krka.