Gradski sustav videonadzora snimio je kamion sa »salonitkama« na izlazu iz grada / Foto GRAD KRK
Krivac je požeški poduzetnik s krčkom adresom kojeg su kamere videonadzora snimile tijekom transportiranja opasnog materijala
povezane vijesti
KRK – Djelatnici komunalnog redarstva grada Krka proteklih su dana napravili dobar posao, u svakom smislu. Naime, reagirajući na prijavu svog sugrađanina koji je na svom zemljištu u rubnoj zoni polja Kimpi u jutarnjim satima zatekao hrpu »svježe« odbačenog otpada – s nečijeg krova prethodno uklonjenih azbestnih ploča, krčki komunalni redari odradili akciju detektiranja krivca za to nedjelo, a potom i njegova sankcioniranja. Naravno, »usput« je odrađena i akcija uklanjanja hrpe neodgovorno odbačenog opasnog otpada, uz njegovo pravilno zbrinjavanje, na propisan, po okoliš i zdravlje ljudi neopasan način.
Kako nam je predstavio krčki gradonačelnik Darijo Vasilić, vidno zadovoljan agilnošću i djelotvornošću komunalnog redarstva, brzini i učinkovitosti djelatnika komunalnog odsjeka grada Krka (i) ovog je puta pridonio sustav videonadzora kojim se u tom gradu, uglavnom zbog preveniranja prometnih problema, ali i nezakonitih te kriminalnih postupanja »pokrivaju« neke od, po procjenama stručnjaka, ključnih točaka, najfrekventnijih prometnih čvorišta i javnih površina.
Brzo djelovanje
– Prijavu da je u polju Kimpi odbačena hrpa azbestnih ploča naši su djelatnici zaprimili oko 10 sati, a zahvaljujući brzom i učinkovitom djelovanju, uz ostalo i kroz korištenje dostupnih nam zapisa s nadzornih, odnosno sigurnosnih kamera, već nakon četiri sata pronađen je krivac za to nedjelo. Pokazalo se da se radilo o jednom požeškom poduzetniku s krčkom adresom, kojeg su tog istog jutra kamere videonadzora snimile tijekom transportiranja materijala koji je kasnije, krajnje neodgovorno, nekulturno i nezakonito, »iskipan« u prirodi, i to na privatnom zemljištu područja koji brojni naši sugrađani, s obzirom na to da se radi o poljoprivrednoj zoni vrlo visoke kakavoće tla, koriste za uzgoj različitih poljoprivrednih kultura – kazuje Vasilić.
U funkciji 50 kamera u Krku
U okviru sustava videonadzora grada Krka danas je u funkciji 50 nadzornih kamera. Zapisi koji su dostupni samo ovlaštenim osobama pohranjuju se 60 dana, a nakon toga se brišu, ističu u Gradskoj upravi, navodeći da se sustav pokazao iznimno korisnim u nastojanju održavanja komunalnog reda te da je u više navrata od koristi bio čak i policijskim službenicima prilikom rješavanja slučajeva iz domene njihovih zadaća. |
Nakon što su spomenutog poduzetnika komunalni redari kontaktirali, a potom i suočili s pribavljenim dokaznim materijalom koji nije ostavljao prostora sumnji o tome tko je počinitelj postupka koji je, osim što je neprihvatljiv u smislu očuvanja okoliša, zbog prirode odloženog otpada zapravo i vrlo opasan po zdravlje ljudi, »ulovljeni« građevinar i prijevoznik mogao je samo priznati nedjelo. Spomenuti, naime, nije imao primjedbe na zapisnik koji mu je tijekom očevida uručen na lokaciji na kojoj je prethodno odbacio otpad, zajedno s pripadajućim komunalnim kaznama. A one, kad se zbroji sve ono što mu je naplaćeno kao počinitelju tog prekršaja, ali i odgovornoj osobi u tvrtki čiji je vlasnik, naposljetku dosežu nemali iznos od čak 1.600 eura.
Primjer drugima
– Osim za plaćanje »osjetne« kazne, spomenuti se morao pobrinuti i za pravilno zbrinjavanje te vrste opasnog otpada koji je, a što je posebno zanimljivo, umjesto u polju Kimpi mogao i morao zbrinuti na odlagalištu Metisa, i to potpuno besplatno – priča nam nadalje krčki gradonačelnik.
Naglašavajući da se na javno predstavljanje ovog slučaja odlučio s nakanom da posluži kao primjer drugima koji razmišljaju na način sličan spomenutom Požežaninu, odnosno s ciljem odvaraćanja neodgovornih pojedinaca od sličnih postupanja, čelnik izvršne vlasti grada nam je rekao i da u nedjelu uhvaćenom poduzetniku nad glavom sad visi i kaznena prijava zbog ugrožavanja prirode i zdravlja ljudi, ako u propisanom roku nadležnim predstavnicima Grada ne predoči službeni dokument koji potvrđuje da je s Kimpa odvezeni azbest prihvaćen i pravilno zbrinut od za to ovlaštne tvrtke, riječkog Metisa.
Ne negirajući da na otoku Krku, tako i u gradu Krku, postoje problemi vezani uz zbrinjavanje građevnog otpada koji će se riješiti kad se na području te lokalne jedinice napokon ustroji, odnosno uredi i otvori odlagalište namijenjeno upravo građevinskom otpadu, a koje lokalna uprava uz cestu koja vodi prema Valbiski već godinama nastoji formirati u suradnji s državom (u čijem je vlasništvu zemljište na kojem je odlagalište građevnog otpada prostornim planom zacrtano), Vasilić je rekao i da u međuvremenu, najviše zbog sporosti državnih tijela u odrađivanju njihova dijela predradnji bez kojih odlagalište ne može početi raditi, Grad problematiku zbrinjavanja »ostataka gradnje« rješava u suradnji s više lokalnih građevinskih poduzetnika.
Otpad iz Crikvenice
– Nekolicini smo, upravo zbog takvih okolnosti, dali dozvolu za privremeno deponiranje i recikliranje, odnosno prerađivanje takvih materijala na njihovim zemljištima. Uz izuzetak onih opasnih materijala poput azbesta koji zbrinjavati smiju samo tvrtke koje su za to ovlaštene, građevni se otpad ipak i danas može u nas zbrinuti na po okoliš neopasan način. Tko god ima potrebu za time, a ne zna gdje bi s materijalom, može se javiti djelatnicima komunalnog odsjeka grada Krka koji će ga uputiti na pravu adresu – rekao je gradonačelnik. Naš razgovor Vasilić je zaključio konstatacijom da odbacivanje otpada u prirodu, posebice putem njegova iskipavanja »iza prve gromače«, nije i nikako ne može biti rješenje!
Posebno je zanimljiva spoznaja, do koje su djelatnici Grada došli tijekom očevida, da na polju Kimpi odbačeni opasni otpad zapravo ne potiče s otoka Krka. Ispostavilo se da je spomenuti poduzetnik azbestne krovne ploče na otok dovezao s crikveničkog područja, gdje je prethodnog dana obavio posao njihova uklanjanja. Ispada da je, vjerojatno i ne znajući da ih može pravilno, ali i besplatno zbrinuti u Metisovom pogonu, ovaj odlučio problem »riješiti« na svoj način i u vlastitom aranžmanu, kriomice ih odbacujući u prirodu. Točnije, na zemljište jednog svog sugrađanina.