Zavičajna povijest

Natjecanje “Čo? Kadi? Zač?” u Dobrinju i Dobrinjštini okupilo 29 krčkih učenika

Mladen Trinajstić

Foto OŠ Omišalj

Foto OŠ Omišalj



Međuškolski projekt “Če? Kadi? Zač?” koji je prošle godine pokrenut u Osnovnoj školi Omišalj s ciljem proučavanja i istraživanja zavičajne povijesti, koja je inače u osnovnoškolskim programima podosta zanemarena, ove je jeseni “preseljen” u Dobrinj i Dobrinjštinu.


Natjecanje u poznavanju zavičajne povijesti u kojem sudjeluju daroviti učenici 7. razreda iz OŠ Omišalj i OŠ Fran Krsto Frankopan Krk za ovu je priliku preimenovano u “Čo? Kadi? Zač?” te je okupilo 29 učenika iz matične OŠ Omišalj i područne škole Dobrinj, matične OŠ Fran Krsto Frankopan (3 ekipe) i područnih škola iz Punta i Vrbnika.


Projekt se, kako nam je predstavila jedna od njegovih pokretačica, Ema Jedrlinić, odvijao u dva dijela.




Cijeli mjesec prije završnice projekta učenici su se, uz pomoć svojih mentorica Maje Brajković, Ive Dujmović, Dine Valković i Eme Jedrlinić, pripremali prema pomno odabranoj stručnoj literaturi o kulturno-povijesnoj baštini Dobrinja i pripadajućih mu okolnih mjesta, posjetili su lokalitet i upoznali kraj, zavirili u svaki kutak toga središnjega otočnog mjesta, a potom su 26. studenog “na terenu” u Dobrinju, raspoređeni u šest skupina (po školama), pristupili istraživačkom natjecanju.



– Toga su dana, naime, u jutarnjim satima po staroj gradskoj jezgri Dobrinja, unatoč prijetećoj kiši koja kao da se smilovala tih tri sata, tražili odgovore na pitanja iz povijesti Dobrinjštine, snalazeći se u prostoru i vremenskim razdobljima, a putem su im pomagali učenici domaćini iz Dobrinja, otkriva nam naša sugovornica.


Uz vodstvo domaćina, sudionici natjecanja obišli su i srednjovjekovnu crkvicu Sv. Vida ali i stigli razgledati špilju Biserujku. Završna svečanost održana je u 13 h u PŠ Dobrinj kojoj su, uz učenike, nazočili ravnatelji dviju škola – Serđo Samblić i Ivana Žuvić, te načelnik Općine Dobrinj Neven Komadina.


Uz njih, važnost ovoga hvalevrijednog projekta za osvješćivanje vrijednosti lokalne kulture, povijesti i baštine u učenika, prepoznala je još i Turistička zajednica Općine Dobrinj. Svima im zahvaljujemo na velikoj potpori, kaže nadalje Jedrlinić. Svečanost su svojim angažmanom dodatno uljepšali svi učenici PŠ Dobrinj, prvenstveno mali “Pinkuzići”, zbor učenika 4. razreda, potom glumci u igrokazu “Posjet iz prošlosti” kojim su pokazali kako je izgledao život jednoga dječaka u školi u Dobrinju početkom prošloga stoljeća, te učenici u narodnim nošnjama.


Posebno zadovoljna toga dana bila je pobjednička ekipa “Maskeroni” vrbničkih sedmaša, na čelu s ponosnom mentoricom Ivom Dujmović koja ih je pripremala.


Svi su učenici ozbiljno shvatili svoje zadatke, doista se dobro pripremili i pokazali da uistinu vole i poznaju svoj otok i njegovu kulturno-povijesnu baštinu.


Puni pozitivnih dojmova zaključili su da je ovaj projekt hvalevrijedan spoj ljubavi prema zavičaju i razvoja znanstveno-istraživačkih vještina u učenika, koje valja što više poticati.


Drago nam je što projekt zato ne staje, dogovoreno je da će se nastavljati svake godine u drugom mjestu na otoku te postati lijepom tradicijom koja će okupljati i, tko zna, možda iznjedriti buduće mlade krčke povjesničare, zaključila je Jedrlinić, otkrivši nam i da će nakon Omišlja i Dobrinja, osnovci dogodine istraživati i družiti se u Vrbniku.