Gradsko vijeće

Nakon osam i pol sati rasprave za novi malološinjski proračun glasovao i dio opozicije

Bojan Purić

Foto Bojan Purić

Foto Bojan Purić

Franković, čelnik najzastupljenijeg opozicijskog tabora, pohvalio je proračun, ali i izrazio skepsu o tome tko će odraditi i završiti sve nabrojane investicije



Više od osam i pol sati trajala je sjednica Gradskog vijeća Malog Lošinja na kojoj je, između ostalog, usvojen proračun Grada za sljedeću godinu, u visini od približno 24 milijuna eura.


Prijedlog je dobio jedanaest glasova, od ukupno trinaestoro vijećnika. Očekivano, podršku su dali vijećnici liste HDZ-a (iz čijih je redova i gradonačelnica Ana Kučić) te HNS i trojac s nestranačke liste predsjednika Vijeća Dubravka Devčića, ali i trojac s opozicijske liste Marija Frankovića koju čine nestranački i SDP-ovi kandidati.


Protiv prijedloga bio je Rudolf Ivković (HSLS), a Mario Okmažić (AM) bio je suzdržan.


Franković skeptičan




Franković, čelnik najzastupljenijeg opozicijskog tabora, pohvalio je proračun, ali i izrazio skepsu o tome tko će odraditi i završiti sve nabrojane investicije.


Ivković je ponovio raniju tezu da je proračun Grada prenapuhan i da bi realnije bilo 11-ak milijuna eura, s tim da se rebalansom podigne iznos, bude li trebalo.


Još je usvojen i drugi rebalans ovogodišnjeg proračuna, sa smanjenjem za 16 posto u odnosu na izvorni, odnosno na 15,3 milijuna eura.


Nakon Frankovićeve kritike, Ana Kučić je rekla da su za neke projekte, koje je Grad planirao, natječaji s državne razine prebačeni na sljedeću godinu, pa zato nije došlo do realizacije, npr. za vatrogasni dom, dom umirovljenika i pomorsku muzejsku zbirku.


Ivković je pod ovom točkom “izvukao” staru temu o prodaji oronule osnovnoškolske zgrade u Zagrebačkoj ulici, zatraživši dokaz da je križevački “Radnik” kupio zgradu.


Iako niska razina dijaloga ne predstavlja nikakvu novost za Gradsko vijeće Malog Lošinja, i ovu sjednicu okarakteriziralo je izrazito neparlamentarno, štoviše nepristojno ponašanje, i to iz redova vladajućih i opozicije, što je spustilo kvalitetu razgovora još koju stepenicu niže.


Bez posljedica prošla su ne samo upadanja u riječ i omalovažavanja, već i vrijeđanje, vikanje i psovanje.


60.000€ za propagandu


U aktualnom satu, Mario Franković kritizirao je iznos od 60 tisuća eura potrošen ove godine za propagandu, odnosno medije, na što je gradonačelnica odgovorila da se dio troši za objavu službenih obavijesti u novinama, a da je neke projekte trebalo predstaviti građanima.


Franković je govorio i o problemu bespravne gradnje na otoku, optuživši predsjednika Devčića da je bespravni graditelj.


Nadovezao se Ivković, optuživši gradonačelnicu da je probijanjem cesta na Kurilama postala “uzročica masovne izgradnje 500-600 objekata”, a da se “boji naroda pa drži ‘Gestapo’ ispred ureda”, aludirajući na zaštitara u crnoj uniformi.


Gradonačelnica je odgovorila da će ga prijaviti zbog klevete, a međusobno su se još pozvali na ostavke.


Ivan Fabijanić (HDZ) upozorio je na problem s novim štićenicima Odgojnog doma, nakon što su prijavljene provale i krađe te maltretiranje djece na ulicama.


Postoji li dogovor “šoto banko”?


U raspravi o kupnji dvije nekretnine u Ćunskom ponovo je zaiskrilo, pošto je navedeno da je ukupno riječ o devet stanova, a da je prema županijskim dokumentima ondje pet stanova te poslovni prostori.


Naročito se kupnji suprotstavio Željko Jović (SDP) rekavši da “odluka trpi od zakonskih promašaja”, a Franković se nadovezao insinuacijom da možda postoji dogovor “šoto banko” (“ispod stola”).


To je izazvalo burnu reakciju gradonačelnice, koja je povišenim tonom optužila opoziciju da joj je jedini cilj destabilizacija uprave i “mućenje vode”.


Iz područja rješavanja stambenih pitanja, još je predstavljen prijedlog zajedničkog ulaganja s građanima, u projektiranje i gradnju stambenih zgrada s ukupno 28 stanova, na tri mjesta u Malom Lošinju, dva u Ćunskom, a po jednome u Velom Lošinju i Nerezinama.


Tema na sjednici bilo je i najavljeno pripajanje “Vodoopskrbe i odvodnje Cres-Lošinj” krčkom vodovodnom poduzeću, prema uredbi Vlade RH o okrupnjavanju vodouslužnih područja.


Gostovao je šef cresko-lošinjske vodovodne tvrtke Neven Kruljac i elaborirao što je poduzeto, odnosno koji su se problemi pritom pojavili, a svi su se složili da bi u slučaju otoka to bila izrazito štetna odluka. Opozicija zahtijeva odlučnije postavljanje gradske uprave protiv spajanja vodovodnih poduzeća.