Salvia aurea

Najbolji med od kadulje ima pčelar Vladimir Vraneković iz Baške

Mladen Trinajstić

Foto Mladen Trinajstić

Foto Mladen Trinajstić



U njivičkom Društvenom centru Kijac održano je svečano proglašenje pobjednika, te podjela priznanja ovogodišnjeg, devetog po redu Hrvatskog ocjenjivanja kvalitete meda od kadulje, pod nazivom “Salvia aurea”.


Priznanje za najbolji med od kadulje, ove godine odlazi u Bašku na otoku Krku i to u ruke pčelara Vladimira Vranekovića. Inače, nagrađeni je med porijeklom sa otoka Prvića gdje je spomenuti pčelar doselio pčele u proljetnom periodu na ispašu kadulje.


Drugo mjesto, plaketa i zlatna diploma pripala je pčelaru Andrei Cantore Badurini iz Luna, na otoku Pagu, a treće je mjesto pripalo pčelaru Nedjeljku Mrakovčiću iz Punta, koji je dobio plaketu i zlatnu diplomu.




Priredba je, osim natjecateljskog, imala i stručan ali i edukativni karakter. Na izložbi su tako bili izloženi svi medovi kadulje koji su učestvovali u ocjenjivanju.



Predstavljene medove mogli su kušati svi ondje okupljeni pčelari ali i posjetitelji, građani koji su od stručnih osoba istovremeno mogli dobiti i odgovore na sva svoja pitanja iz domene proizvodnje meda od kadulje te se pri tom upoznati s karakteristikama različitosti ove vrste iznimno kvalitetnog i cijenjenog meda, ovisno o području s kojeg potiču, a sve s ciljem boljeg upoznavanja ovog vrijednog proizvoda primorskog odnosno mediteranskog područja.


Kako nam je predstavio pčelar Mirko Almaši, ujedno i čelnik udruženja koja organizira ovaj pčelarski skup i s njime povezanu akciju vrednovanja medova od kadulje, metoda ocjenjivanja bila je temeljena kvantitativno-deskriptivnom ocjenjivanju kvalitete meda Hrvatske udruge senzorskih analitičara meda (HUSAM) od 100 bodova, uz korištenje senzorskog obrasca za uniflorni med.


– Uzorci meda podvrgnuti su prethodnoj laboratorijskoj provjeri njihove kvalitete, odnosno kemijskoj i melisopalinološkoj (peludnoj) analizi, istaknuo je Almaši. Kemijski parametri koji su se ocjenjivali uključivali su postotak vlage, električnu provodnost te udio hidroksimetilfurfurola (HMF) u uzorcima meda. Melisopalinološka iliti peludna ocjena uzoraka meda je provedena u cilju potvrđivanja botaničkog podrijetla meda kao i pripadnosti proizvedenih uzoraka deklariranom klimatološkom i zemljopisnom području.


Spomenimo i da je u samoj završnici skupa održano i predavanje za pčelare i građane, na temu “Zašto je važna zaštita izvornosti Meda Hrvatskog primorja?”, a koje je održao prof.dr.sc. Dražen Lušić.