Otok Rab

Na Rabu se provodi aviotretiranje šuma, izbjegavajte poluotok Kalifront

P. N., Lucian Borić

Hrvatske šume d.o.o. će u srijedu od 6 do 15 sati provoditi aviotretiranje šumskih površina primjenom selektivnog biološkog  insekticida Foray 48 B



RAB Hrvatske šume d.o.o. obavještavaju javnost da će u srijedu, 30. travnja  2025. godine, u vremenu od 6 do 15 sati provoditi aviotretiranje šumskih površina na području  poluotoka Kalifront na otoku Rabu.


Tretiranje će se izvoditi primjenom selektivnog biološkog  insekticida Foray 48 B, namijenjenog suzbijanju štetnika gubara (Lymantria dispar L.), čija je  brojnost ove godine znatno povećana. 


Hrvatske šume d.o.o. u ovom su projektu zaštite šuma povezale različite institucije i posjednike  šuma.




Tretirat će se državne šume kojima gospodari poduzeće Hrvatske šume d.o.o., šume  Fakulteta šumarstva i drvne tehnologije koje služe u nastavne svrhe, zatim šume koje su u  vlasništvu Krčke biskupije a kojima upravlja Javna ustanova priroda (u naravi zaštićeni objekt  šumske vegetacije Dundo), te brojnih malih privatnih šumoposjednika za koje Grad Rab  sufinancira projekt.


Projekt je podržan od strane Htvatskog šumarskog instituta, kao tijela  nadležnog za praćenje zdravstvenog stanja šuma i donošenje smjernica zaštite, te od strane  Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je uz suglasnost Hrvatske agencije za  poljoprivredu i hranu (HAPIH) prepoznalo važnost ovog projekta. 


Metoda hladnog zamagljivanja


Aviotretiranje će se provesti metodom hladnog zamagljivanja s ciljem zaštite vrijedne šume  hrasta crnike, pri čemu će biti obuhvaćeno 1140 hektara jedinstvene šumske površine. Foray 48  B je biološki pripravak koji nije svrstan u skupinu otrova, nije toksičan za ljude, životinje, biljke  niti pčele, te je u Republici Hrvatskoj, kao i u EU, registriran za suzbijanje gusjenica gubara i nekih drugih štetnika iz porodice Lepidoptera. 



Gubar je poznat kao jedan od najopasnijih štetnika hrastovih šuma širom palearktičke zone.  Njegove gusjenice izazivaju golobrst, odnosno potpuno brštenje lišća, što značajno oslabljuje  stabla i čini ih osjetljivima na dodatne štetne čimbenike poput zaraze krasnicima i nepovoljnih  vremenskih uvjeta, zbog čega pravovremena zaštita šuma postaje nužna. 


Zaštita šuma


Hrvatske šume d.o.o. kontinuirano prate zdravstveno stanje šuma i provode niz preventivnih i  zaštitnih mjera kako bi osigurale njihovu vitalnost i dugoročno očuvanje. Suzbijanje gubara na  poluotoku Kalifront dio je šireg programa zaštite šuma, u skladu s najvišim standardima održivog  gospodarenja i zaštite prirode. 


Ovim putem Hrvatske šume d.o.o. apeliraju na građane i posjetitelje otoka Raba na  razumijevanje i podršku provedbi ove važne mjere zaštite prirode, koja je od ključne važnosti za očuvanje biološke raznolikosti, zelenila i ljepote naših šuma za buduće generacije, kako domaćeg  stanovništva, tako i posjetitelja Raba. 


Aviotretiranje će se provoditi uz maksimalnu sigurnost za stanovništvo i okoliš, sukladno važećim  propisima i smjernicama struke.


Spomenuto sredstvo kojim se vrši aviotretiranje nije svrstano u skupinu otrova, te nije opasno za ljude, biljke, ni životinje, pa ni pčele, no usprkos tome, ne preporuča se boraviti u Kalifrontu tijekom aviotretiranja.