Besplatna aplikacija "Tuchko" na raspolaganju je posedstvom Google playja
Aplikacija u stvarnom vremenu dojavljuje pojave tuče i ekstremne kiše, s mnoštvom korisnih podataka koji se mogu koristiti i za preveniranje šteta, reakciju pojedinih interventnih službi pa čak i dokumentiranje takvih vremenskih prilika u slučaju potrebe dokazivanja uzroka nastanka šteta na poljoprivrednim kulturama
povezane vijesti
KRK – U Maloj vijećnici Grada Krka jučer je javnosti predstavljen vrlo zanimljiv i vrijedan projekt “KvarnerExtrem – Primjena inovativnih tehnologija za odgovor na krizne situacije nastale pojavom ekstremnog vremena”. Spomenuti projekt već neko vrijeme zajedničkim snagama ostvaruju stručnjaci Hrvatskog meteorološkog društva koji, udruženi s projektnim partnerima iz ekološke udruge Eko Kvarner, intenzivno rade na izgradnji i uspostavi tehnološko-informacijskog, odnosno mjernog sustava praćenja pojave i intenziteta ekstremnih vremenskih pojava, ponajprije tuče, a sve kako bi se uspostavio učinkovit, pouzdan i precizan sustav mjerenja, praćenja i analiziranja meteopojavnosti takve vrste.
Okupljenim otočanima u toj su prigodi o sad već u potpunosti realiziranom projektu, u ime njegovih idejnih začetnika i provoditelja, progovorili Vesna Đuričić, predsjednica Hrvatskog meteorološkog društva te ujedno i voditeljica zanimljivog projekta, a nakon nje i Vjeran Piršić, predsjednik Eko Kvarnera. Nakon što su još u svibnju prošle godine u Vrbniku predstavljeni posebno dizajnirani automatski mjerni uređaji, digitalni “tučomjeri” sedam kakvih je u sklopu provedbe KvarnerExtrem projekta postavljeno diljem naše regije, jučerašnja je prezentacijska radionica uglavnom bila posvećena predstavljanju i promociji besplatne aplikacije “Tuchko”, također izrađene u sklopu istog projekta. A ona je svima koji su zainteresirani za dobivanje podataka o izmjerenim pojavama tuče ili ekstremne kiše na takvim uređajima opremljenim lokacijama, i to u stvarnom vremenu, sad dostupna posredstvom mrežne trgovine aplikacijama Google play.
Jednostavan alat
– Aplikacija koju predstavljamo i za koju bismo željeli da je u praćenju vremenskih prilika koristi čim širi i brojniji krug ljudi, posebice poljoprivrednika, ali i svih čiji je rad na bilo koji način povezan s meteorološkim prilikama, vrlo je jednostavan, pregledan i informativan alat koji korisnicima, putem njihovih mobilnih telefona, u stvarnom vremenu dojavljuje pojave tuče i ekstremne kiše, s mnoštvom korisnih podataka koji se mogu koristiti i za preveniranje šteta, iniciranje reagiranja pojedinih interventnih službi pa čak i dokumentiranje takvih vremenskih prilika u slučaju potrebe dokazivanja uzroka nastanka šteta na poljoprivrednim kulturama, infrastrukturi ili imovini, objasnila nam je Đuričić.
– Svi koji instaliraju tu besplatnu aplikaciju sad će tako moći, korištenjem podataka prikupljenih primjenom inovativnih tehnologija mjerenja tuče i jake kiše sa sedam digitalnim tučomjerima opremljenih lokaliteta dobivati točne i ažurne podatke o podalinama izmjerenim na dvije krčke lokacije (u Vrbničkom polju i u Malinskoj), na dvije lokacije na Cresu (u gradu Cresu i Martinšćici), jednako kao i na lokalitetima na otocima Rabu i Pagu, odnosno u susjedstvu grada Novog Vinodolskog, nastavila je čelnica Hrvatskog meteorološkog društva.
Smanjenje šteta
– Ovaj komunikacijski i informativni alat osmišljen je i realiziran kao sredstvo dvosmjerne komunikacije jer korisnicima omogućava da se posredstvom u Krku sad prezentirane aplikacije, naravno žele li to, registriraju i kao volonteri HMD-a te potom njome, uz pomoć posebnog obrasca, dojavljuju i vlastita zapažanja o pojavama tuče i ekstremne kiše i na drugim lokacijama na kojima se sami zateknu. Cilj nam je i želja s vremenom proširiti i ojačati kapacitete mjerenja i praćenja ekstremnoga vremena te time pridonijeti boljoj informiranosti javnosti o vremenskim nepogodama. Upravo primjenom ovakvih alata možemo pridonijeti nastojanjima smanjenja šteta u poljoprivredi i nezgoda u prometu, praćenju šteta na fotonaponskim panelima i većem stupnju pripravnosti interventnih službi, ali i sudionika u prometu. Posredne bi se pak koristi mogle prepoznati u novim i sveobuhvatnijim podacima koji će našim meteorolozima biti na raspolaganju u njihovim nastojanjima praćenja i analiziranja vremenskih pojava te vrste, stjecanju novih znanja, a time i doprinosa nastojanjima prilagodbe klimatskim promjenama. A one, svjedočimo tome danas već svi, i u nas nažalost donose sve češće i ekstremnije “meteoepizode”, kako one povezane sa sušom, tako i ektremnim padalinama, zaključila je Đuričić.
Cilj mrežu proširiti na ostatak Hrvatske
– Iako će projekt koji smo s našim partnerima počeli provoditi još krajem 2021. ovim činom formalno završiti, želja nam je postavljenu mjernu infrastrukturu nastaviti tajno koristiti i održavati, a što je još važnije i dopunjavati, odnosno širiti i na ostale dijelove naše zemlje, otkrila nam je čelnica Hrvatskog meteorološkog društva Vesna Đuričić. Ocijenila je da će znanja i iskustva stečena provedbom ovog projekta kao i tijekom budućeg prikupljanja podataka i njihova analiziranja biti još korisnija i “smislenija”, proširi li se istovrsna mreža i na ostala područja naše zemlje, posebice ona prekrivena poljoprivrednim nasadima. |
I danas prezentacija
Spomenimo i da je sveukupno čak 481.000 eura vrijedan projekt “KvarnerExtrem”, jedan od rezultata kojeg je i jučer predstavljena, sad svima besplatno dostupna aplikacija “Tuchko” u 85-postotnom udjelu bespovratnim sredstvima bio sufinanciran iz Europskoga socijalnog fonda, dok je preostali dio financiran sredstvima državnog proračuna. Nije na odmet spomenuti i da je nakon jučerašnje javne prezentacije projekta (i njegove aplikacije) za danas na istom mjestu planirano slično predstavljanje namijenjeno predstavnicima otočnih jedinica lokalne samouprave i interventnih službi, a sve s ciljem njihova upoznavanja s mogućnostima i koristima korištenja podataka koji se tim putem svima sad besplatno i u stvarnom vremenu “daju na znanje”.