Ministrica Vučković sa suradnicima posjetila je uljaru Poljoprivredne zadruge Cres / Snimio Walter SALKOVIĆ
Ministrica Vučković obećala je osmišljavanje programa potpore za otočne poljoprivrednike već do kraja godine, ali i najavila novi sastanak s Cresanima u Zagrebu
povezane vijesti
- Via Apsyrtides za 38 sati. Dvojica Slavonaca u ultramaratonskom pothvatu osvojila cresko-lošinjski arhipelag
- Košarkaški klub Cres na svečanoj skupštini uručio posebno priznanje treneru Juri Bosniću
- Na području Malog Lošinja, Novog Vinodolskog, Dobrinja, Čavli, Bakra, Klane i Vrbnika 8 naleta divljači
CRES – Na poziv gradonačelnika Marina Gregorovića ministrica poljoprivrede Marija Vučković posjetila je Cres kako bi s predstavnicima regionalnih i lokalnih vlasti, te lovačkih društava i poljoprivrednika, razgovarala o štetama koje otočnoj poljoprivredi uzrokuje nezavičajna divljač, prije svega divlje svinje.
Dr. Ugo Toić, direktor Otočne razvojne agencije, govorio je o otočnoj poljoprivredi, dao povijesni pregled uvođenja nezavičajne divljači na otok i šteta koje od nje nastaju, istaknuo nedostatke zakonskih propisa i predložio mjere koje bi trebalo poduzeti kako bi se problemi ublažili. Prema njegovom mišljenju, treba donijeti odgovarajuće zakonske i podzakonske akte, a rješavanju problema pristupiti kroz međuresornu suradnju više ministarstava i angažmanom interdisciplinarnog tima znanstvenika i stručnjaka. Nadalje, potrebno je izraditi akcijski plan čija bi se provedba povjerila određenoj instituciji, osigurati poticajna sredstva za lovoovlaštenike kao i za nabavu električnih pastira i raznih ograda, te ustrojiti posebno tijelo za praćenje učinkovitosti mjera.
– Jedino integriranim pristupom možemo postići da se broj divljači svede na prihvatljivu razinu, zaključio je dr. Toić.
Lovci nemoćni
Zamjenica župana Marina Medarić naglasila je da je Cres jedan od rijetkih očuvanih otoka te objasnila da Primorsko-goranska županija čini ono što može u rješavanju problema s divljim svinjama, a prije svega se to odnosi na financiranje izgradnje poljoprivrednih puteva, postavljanja ograda i slično.
Svoje viđenje problema iznijeli su gradska vijećnica Eliana Zec Solina koja je govorila o situaciji na sjevernom dijelu otoka, predsjednik ovčarsko-lovačke udruge »Pramenka« Danijel Kučica koji je iznio konkretne podatke o štetama koje imaju ovčari među kojima su neki ove godine ostali bez svih janjaca te predsjednik maslinarske udruge »Ulika« Klaudio Ferlora koji se osvrnuo na štete u voćarstvu i povrtlarstvu, osobito maslinarstvu, ali i na suhozidima. Upravitelj Poljoprivredne zadruge Mateo Ferarić je izrazio uvjerenje da se nezavičajna divljač nikad neće ukloniti te predložio formiranje dvaju lovišta umjesto sadašnjih osam, dok bi se ostatak otoka prepustio poljoprivrednicima. Za kraj ovog dijela sastanka je Marijan Sablić, predstavnik Lovačkog društva »Orebica«, istaknuo da lovci sami neće riješiti probleme s divljim svinjama, te podsjetio da se na otoku pojavio još opasniji predator – čagalj. Zbog svega toga smatra kako postoji mogućnost da za nekoliko godina ne bude ovaca na otoku što će prouzročiti potpuno zarastanje svih površina u makiju, a posljedica toga bit će velika opasnost od šumskih požara.
Pomoć
Ministrica Vučković, prvi put na Cresu od kad vodi resor poljoprivrede, zaključno je istaknula da treba proučiti što treba lovoovlaštenicima da budu učinkovitiji i onda im pomoći da provedu ono na što su se obvezali, a to je uklanjanje nezavičajne divljači s otoka.
– Očito je da ovoj otočnoj zajednici trebamo i moramo pomoći jer nam je cilj očuvanje poljoprivredne proizvodnje, kako ovčarstva tako i maslinarstva, rekla je ministrica Vučković te obećala osmišljavanje programa potpore za otočne poljoprivrednike već do kraja godine, ali i najavila novi sastanak s Cresanima u Zagrebu nakon što u ministarstvu analiziraju situaciju i odluče na koji se način već u kratkom roku može pomoći otočnoj poljoprivredi.
Nakon sastanka u gradskoj upravi ministrica Vučković sa suradnicima posjetila je uljaru Poljoprivredne zadruge Cres i upoznala se s rezultatima ovogodišnje berbe maslina.