KVARNEREXTREM

Meteorološki projekt. Na Krku pozivaju volontere koji žele pratiti pojavu ekstremnih padalina

Mladen Trinajstić

Pozivamo volontere koji bi putem posebnog obrasca bili voljni dojavljivati pojavu tuče, kao i drugih oblika vremenskih nepogoda i njihov utjecaj na poljoprivredne kulture – istaknula je Vesna Đuričić



KRK – Predstavnici Hrvatskog meteorološkog društva i udruge Eko Kvarner koji već neko vrijeme surađuju u okrilju projekta nazvanog »Primjena inovativnih tehnologija za odgovor na krizne situacije nastale pojavom ekstremnog vremena – KvarnerExtrem« pozvali su sve zainteresirane krčke poljoprivrednike i volontere na radionicu na kojoj će spomenuti projekt biti detaljno predstavljen. Kako nam je najavljeno od organizatora događanja zakazanog za utorak 17. siječnja, predstavljanje ovog zanimljivog, inovativnog, korisnog i ambiciozno osmišljenog projekta održat će se u Velikoj vijećnici grada Krka, s početkom u 11 sati.


– Pozivamo zainteresirane volontere koji bi putem posebno pripremljnog obrasca ubuduće bili voljni dojavljivati pojavu tuče, kao i drugih oblika vremenskih nepogoda i njihov utjecaj na poljoprivredne kulture, a sve s ciljem pomaganja u prikupljanju podataka potrebnih za kvalitetnije informiranje šireg građanstva, da se odazovu našem pozivu za sudjelovanjem u skoroj prezentaciji – istakla je Vesna Đuričić, predsjednica Hrvatskog meteorološkog društva te ujedno i voditeljica zanimljivog projekta čije smo početne korake nedavno već imali priliku predstaviti, prigodom upriličene prezentacije u svibnju prošle godine u Vrbničkom polju testno postavljenog elektroničkog uređaja za praćenje pojave tuče i ekstremnih padalina.


Sedam tučomjera


U sklopu projekta KvarnerExtrem, naime, instalirano je sedam digitalnih tučomjera i to na otocima Krku, Rabu, Cresu i Pagu te u Novom Vinodolskom. Spomenuti uređaji, objašnjavaju nam meteorolozi i s njima na tom projektu udruženi otočni ekoaktivisti, kontinuirano bilježe pojavu tuče i jake kiše. Kako doznajemo od voditeljice projekta, putem mobilne aplikacije, također razvijene u okrilju ovog projekta, pojava tuče i jake kiše potom se u realnom vremenu dojavljuje korisnicima na njihove mobilne uređaje.




Krčka radionica će se održati u hibridnom obliku – uživo u krčkoj Velikoj vijećnici, ali i u online obliku, putem Zoom aplikacije. U prvom dijelu radionice angažirani će meteorolozi i ekolozi predstaviti projekt te svoja dosadašnja opažanja zabilježena na digitalnim tučomjerima, a istom će prilikom okupljenim otočanima biti prezetiran i pregled utjecaja meteoroloških prilika na poljoprivredne kulture, ali i ponuđena mogućnost instaliranja besplatne aplikacija za pametne mobilne telefone na njihove uređaje. Nakon kratke stanke, sudionici radionice će prema uputama voditelja radionice imati mogućnost pohraniti, a potom i pokrenuti tu novorazvijenu aplikaciju na svojim mobitelima, naučiti kako se njome koristiti te svladati pravila i tehniku ispunjavanja obrasca za dojavu ekstremnog vremena.


Anketa na internetu


– Svaki sudionik radionice koji želi postati volonter na projektu KvarnerExtrem ispunit će anketu na internetskim stranicama projekta čime će svi dobiti priliku doprinositi širenju znanja o pojavljivanju i utjecaju ekstremnog vremena na svom području te pritom i potpisati ugovor o volontiranju – istakla je najavljujući nam skorašnje događanje Vesna Đuričić. Čelnica Hrvatskog meteorološkog društva pritom je svim zainteresiranim budućim volonterskim suradnicima uputila zamolbu da na radionicu donesu svoje pametne mobilne telefone.


Tuča i jaka kiša često se pojavljuju iznenada, izazivajući velike poteškoće u prometu i štete u poljoprivredi, ustvrdila je predsjednica HMD-a.


– Dojave o stanju na cestama stižu prekasno i rezervirane su uglavnom za glavne državne prometnice, dok se u poljoprivredi nakon tuče javlja velika opasnost od razvoja raznih bolesti. Inovativne tehnologije mjerenja omogućuju nam da u realnom vremenu detektiramo pojavu tuče i jake kiše te da putem raznih kanala informacije o pojavnostima te vrste nepogoda distribuiramo prema krajnjim korisnicima tih informacija, a sve kako bi se minimizirao rizik od prometnih nezgoda te prevenirale štete i razvoj bolesti na poljoprivrednim kulturama – objasnili su nam smisao ovog projekta predstavnici naše nacionalne meteorološke asocijacije i njihovi suradnici iz Eko Kvarnera.


Prijave do 13. siječnja


Svi zainteresirani sudionici trosatne radionice pozvani su organizatorima javiti hoće li u njoj sudjelovati uživo ili online, najkasnije do petka 13. siječnja. U tom smislu potrebno je kontaktirati koordinatoricu volontera Petru Sviličić, na e-mail: [email protected] ili pak voditeljicu projekta na adresu eletroničke pošte [email protected]. Sudionici koji će sudjelovati online dobit će poveznicu elektronskom poštom dan prije radionice.