2. izdanje

Memorijal “Florio Burburan” na Cresu: Bio je svjetionik za osobe s invaliditetom

Walter Salković

Foto Walter Salković; u tekstu fotografije: Dominik Buš i Matej Salković

Foto Walter Salković; u tekstu fotografije: Dominik Buš i Matej Salković

Veliki finale 2. memorijala "Florio Burburan" bio je plivački maraton Valun - Cres u dužini od osam kilometara. Sudjelovalo je 20 plivača i plivačica



U čast lani preminulom plivaču maratoncu, ali prije svega velikom čovjeku i iznimnom sportašu Floriju Burburanu, u creskom akvatoriju održan je drugi memorijal koji nosi njegovo ime.


Memorijal Florio Burburan, kao i prošle godine, trajao je dva dana i sastojao se od vaterpolskih utakmica u petak, te plivačkog maratona u subotu, uz niz pratećih događanja.


Kako je istaknuo plivač maratonac Danijel Brnić, uz obitelj Burburan idejni začetnik projekta, cilj Memorijala je održati sjećanje na velikog sportaša Florija Burburana, ali i popularizirati plivanje i druge vodene sportova te poticati na aktivan način života.


Vaterpolski turnir




Za početak manifestacije organizirano je zajedničko fotografiranje na novom lukobranu Grotica u zapadnom dijelu luke Cres, a zračnu fotografiju, na kojoj su Cresani svojim tijelima ispisali ime Florio, snimio je Robi Sablić.


Foto Dominik Buš


Revijalnu vaterpolsku utakmicu potom su odigrali juniori riječkog Primorja i VK-a Lošinj za ovu prigodu pojačan s dva Burburana, ocem Davidom i sinom Gabrijelom koji su postigli svaki po jedan zgoditak.


Utakmica je završila rezultatom 10:21 u korist, kako se ubrzo pokazalo, nadmoćnijih Riječana, budući da Lošinjani niti ove godine ne sudjeluju u službenom natjecanju te nemaju puno prilika za odigravanje utakmica.


Tijekom večernjeg programa nastupile su plivačice iz Kluba sinkroniziranog plivanja Primorje Aqua Maris, a održan je i vaterpolski turnir na jedan gol u kojem je sudjelovalo pet amaterskih ekipa.


U subotu je održan niz plivačkih daljinskih natjecanja u raznim kategorijama. Za početak su krenuli najmlađi, podijeljeni u dvije grupe, rođene do 2009. i do 2013. godine, a ukupno je sudjelovalo njih tridesetak.


Foto Dominik Buš


Uslijedila je utrka na 1000 metara sa startom ispred Vile Rivijere. Sudjelovalo je 13 muškaraca i 11 žena, a najbrži su bili Bruno Gabrić i Eliza Spajić. Nastupio je i Tomislav Karlo, svojedobno europski rekorder na 50 metara leđno.


Ove godine su im se pridružili i plivači s invaliditetom koji su plivali uz podršku svojih pratnji. Upravo je taj segment natjecanja bio najviše vezan uz Florija Burburana za kojeg se često govorilo da je svjetionik za osobe s invaliditetom.


Plivački maraton


Veliki finale 2. memorijala Florio Burburan bio je plivački maraton Valun – Cres u dužini od osam kilometara. Ukupno je sudjelovalo 20 plivača i plivačica, a svi su doplivali do cilja usprkos teškim uvjetima na moru, buri i valovima.


Pobijedio je Talijan Marco Urbani s vremenom 1:55:34, dok je najbrža žena bila Kim Stüber iz KPD-a Primorje (2:31:58) koja je pobijedila i na prošlogodišnjem Memorijalu.


Posljednji je u cresku luku doplivao Danijel Brnić, direktor Memorijala, postigavši vrijeme 3:44:12 i ubrzo se popeo na pozornicu radi svečane podjele medalja najboljim natjecateljima.


Tu su mu se pridružili creski gradonačelnik Marin Gregorović, Iris Španjol iz Kluba daljinskog plivanja Primorje, te David Burburan, sin Florija Burburana i jedan od organizatora manifestacije.


– Tata je živ! Florio je ovdje među nama! Hvala vam na svemu što ste napravili. Prije svega natjecateljima koji su stvorili ovo događanje, djeci koja su jučer plivala, vaterpolistima, sinkro plivačicama…


Tatine riječi, njegov život i borbu koju je vodio, danas je sve ovo oživjelo. Sve nam je to omogućio predivan grad Cres i zato hvala svim građanima Cresa, Dragozetića, Valuna i hvala gradonačelniku. Hvala daljinskom klubu Primorje što nas je podržao i mojoj obitelji, rekao je zaključno David Burburan.


Foto Matej Salković


 


Kako obitelj Burburan potječe iz Dragozetića na sjeveru otoka Cresa, u nedjelju su gradonačelnik Marin Gregorović i zamjenica župana Marina Medarić otkrili spomen-ploču Floriju Burburanu.


Kvarnerski delfin


Florio Burburan rođen je u Rijeci 16. lipnja 1952. kao dijete s cerebralnom paralizom. Nije to doživljavao kao manu, tek kao prepreku zbog koje treba unijeti mnogo više truda kako bi se pobijedilo.


“Kvarnerski delfin”, kako su ga nazivali tijekom karijere, bavio se raznim sportovima, a najveće uspjehe postigao je u daljinskom plivanju te je četiri godine osvajao titule svjetskog prvaka u daljinskom plivanju u kategoriji osoba s invaliditetom.


Postavio je temelje hrvatskog plivanja osoba s invaliditetom, a u svim segmentima svog djelovanja i života pomicao je granice i mijenjao ustaljene standarde.


Uvijek je promicao sport i zdrav način života, pa je u Valunu organizirao Dječje morske igre i škole plivanja, a na kraju bi preplivavao relaciju od Cresa do Valuna gdje bi mu se u finišu priključivala djeca.


Tadašnja djeca, danas odrasli ljudi, tih su se događaja prisjetili i tijekom Memorijala i na društvenim mrežama podijelili priznanja koja im je potpisao osobno Florio Burburan.