Svi redom složili su se da su najviše poskupjeli hrana i benzin. Kažu da su troškovi njihove potrošačke košarice, ono što im je nužno potrebno u mjesecu, sigurno porasli za oko 20 posto
povezane vijesti
MATULJI – Cijene lete u nebo, a plaće i dalje jednake – niske, skromne, nedovoljne za preživjeti mjesec. Potvrdili su to svi sugovornici jučerašnje ankete provedene u Matuljima, odgovarajući na pitanje je li život poskupio i gdje se poskupljenje najviše osjeti. Svi su se redom složili da su najviše poskupjeli hrana i benzin i to negdje od 10 do 20 posto. Kažu da su troškovi njihove potrošačke košarice, ono što im je nužno potrebno u mjesecu, sigurno porasli za oko 20 posto.
Prvi su to osjetni znaci ekonomske krize, recesije, koju donosi pandemija COVID-19, a koja brine žitelje cijele Hrvatske, pa čak i ovog liburnijskog dijela u kojem se živi ipak nešto bolje u odnosu na primjerice Slavoniju.
– Sve je poskupjelo, posebno u marketima. Tržnicu da i ne spominjemo. Još do prije neki dan kilogram kave kupovala sam za 42 kune, a sada je to isto pakiranje 67 kuna na akciji. Hrana je definitivno jako poskupjela, a naši su budžeti ostali isti. Za obuću i odjeću ne znam je li skuplja, to ne kupujem tako često – rekla je Jadranka iz Žejana, a njezina sumještanka Milena dodala da su cijene hrane porasle za oko 15 posto i svaki dan i dalje rastu.
– Prije nekoliko dana na akciji sam kupila pljeskavice (40 dekagrama) po cijeni od 12,99 kuna, a danas je taj isti proizvod također na akciji i košta 15,99 kuna. Ulje da i ne govorimo koliko je poskupjelo, donedavno smo ga plaćali u prosjeku oko 10 kuna, a sada za tu istu litru treba izdvojiti oko 14-15 kuna – navode Milena iz Žejana i Ana iz Muna.
Konkretan primjer poskupljenja navela je i Barbara iz Rijeke. Ona redovito kupuje jogurt od 1750 grama. Za njega je dosad izdvajala 16,90 kuna, a sada košta 19,90 kuna.
– Baš sam pred neki dan na ovu temu razgovarala sa svojim prijateljima. Svi smo konstatirali da je život u posljednjih nekoliko mjeseci jako poskupio, sve ono što svakodnevno trebamo košta više nego prije. Benzin je ponovo išao gore, a prijašnje redovne cijene hrane danas se mogu pronaći samo još ponegdje kao akcijske – rekla je Barbara, navodeći da ni lanjsko smanjenje PDV-a na hranu nije dalo rezultata te da manji porez nije spustio cijene prehrambenih proizvoda, već možda samo nakratko zaustavio njihov rast, koji se sada događa.